Саша Безуханова ще управлява бизнеса на Хюлет Пакард в държавните администрации на 27 страни от Централна и Източна Европа, които включват Русия, Чехия, Полша, Унгария, Румъния, България, страните от западните балкански държави и бившите съветски републики от азиатската част.

На среща с журналисти Безуханова заяви, че запазва досегашната ръководна позиция, която заема, но съвместно с това ще поеме и новите си задължения, сред които са продажбите и реализацията на системни и технологични решения в областта на сигурността, отбраната и електронното управление.

Освен това Саша Безуханова ще отговаря и за връзките с ЕС, ООН и Световната банка в управляването на общите проекти. В средносрочен план, обаче ще се наложи да потърсят човек, който да поеме управлението на НР в България.

Експертът се похвали, че управлението на НР - България е най-доброто от всички представителства на фирмата. За четвъртото тримесечие фирмата е отчела 19 % ръст в сравнение с четвъртото тримесечие на миналата година.

Според предварителните резултати за тримесечието на компанията, публикувани на официалната страница на компанията, нетните приходи на НР за четвърто тримесечие на фискалната 2008 година нарастват с 19 % или 5.3 млрд. долара на годишна база до 33.6 млрд. долара. Печалбата на компанията се повишава с 20%.

Доброто управление позволява на фирмата да бъде партньор на правителствата за изграждането на системите в държавната администрация; отбраната, публичните финанси и др.Според Безуханова, изграденият център в България има най-високи резултати от всички шест центъра на НР по света. Това налага прехвърлянето на допълнителни задачи от други представителства към българското.

От своя страна финансовата криза, която налага по-висока ефективност ще окаже благоприятно влияние на българското представителство и централата ни ще се затвърди като водач, коментира Безуханова.

Бизнесът на НР в държавните администрации е най-значимия и съставлява над 50% от приходите, които компанията реализира от индустриалните сектори на ЦИЕ. Той придоби още по-голяма тежест след сливането през август с EDS, водещ световен доставчик на системи за публичния сектор.

Централна и Източна Европа е региона, който икономически се развива най-динамично, със среден ръст на БВП от 5% за 2008 година.

Общият ИТ-пазар в ЦИЕ е в размер на 60.7 млрд. долара като нарастването му е с 13.3% годишно. НР е лидер в региона, с пазарен дял два пъти по-висок от следващия я конкурент. Един от най-перспективните пазари е този в Русия - равняващ се на 25 млрд. долара.

Относно промените в сектора, които се налагат заради икономическата криза, Саша Безуханова заяви, че „световната криза е шанс за държави като България, защото големите корпорации ще оптимизират своята дейност, като по-предпазливите са започнали това още преди кризата".

Ефект от кризата е това, че компаниите ще започнат да инвестират в ИТ системите. „Въпросът е перспективите да се сложат в работеща рамка, коментира Безуханова и допълни - много важно е структурните фондове да бъдат ефективно използвани за инфраструктура, развитите на научни и научно-практически звена и др."

Сериозен проблем  бизнес дамата вижда в квалификацията на хората и подчерта, че е нужно да се инвестира в тази област. Въпреки това обаче тя изтъкна факта, че в България в НР са започнали работа повече от 200 души, които преди това са били на подобни позиции в чужди страни.