Престъпленията в сферата на информационните технологии костват 445 милиарда долара годишно на световната икономика, твърди проучване на агенция CSIS (Center for Strategic and International Studies), извършено съвместно с антивирусната компания McAfee, пише TechNews.bg.
Киберпрестъпността се развива и нараства бързо, причинявайки огромни щети. Скоро пораженията от нея ще достигнат 575 млрд. д. годишно. В бизнес сегмента размерът на кражбите на интелектуална собственост се оценява на 160 млрд. долара.
Според авторите на анализа, киберпрестъпността задържа развитието на обществото като цяло, тъй като вреди на световната икономика и фактически забавя разработката и внедряването на иновации във всички сфери на човешката дейност.
Най-големи вреди киберпрестъпността нанася на икономиките на Германия, Китай, САЩ и Япония - сумарно щетите в тези страни се оценяват на 200 милиарда долара годишно.
Престъпниците крадат много пари и чрез достъп до кредитните карти на други хора, като в рамките на света тези суми достигат 150 млрд. д. на година.
Сериозен проблем представлява безплатно разпространяваният софтуер - легално или не, който съдържа много уязвимости, използвани от хакерите за кражба на лична информация, отбелязва CSIS. Разходите за покупка на легален софтуер и отстраняване на уязвимости възлизат на 127 млрд. д., докато преди една година бяха 114 млрд. долара.
Зловредният софтуер и сайтовете за фишинг също допринасят сериозно за успеха на кибер атаките и като следствие водят до ръст на загубите за световната икономика, се посочва още в доклада на CSIS и McAfee. Статистиката сочи, че хакерите се пренасочват към атаки срещу мобилните платформи - сега те се интересуват много повече от таблети и смартфони, отколкото от ноутбуци и настолни компютри.