В последните седмици сякаш се наложи един консенсус сред политически сили, представени във властта, по отношение на членството на България в Еврозоната. Страховете, но и митовете за последствията от това, продължават да стоят сред обществото. В интервюто си за Диляна Панайотова депутатът от ГЕРБ Александър Иванов ги опровергава.
От доста време говорим за евентуалното присъединяване на страната ни към Еврозоната, разбира се, първо към ЕРМ 2. На какви критерии трябва да отговори страната ни и изпълнява ли ги към момента?
При формиране на договора за ЕС и в последствие през 1992 година се приема, че ще има единна европейска валута, наречена евро. През 2002 година е нейният официален старт. Старите държави членки, формиращи Еврозоната конвертират своята валута спрямо еврото. През 1999 година България въведе валутния борд заради тежката икономическа криза, когато българският лев беше фиксиран към курса на немската марка-един лев към една марка. След 2002 година и след въвеждането на еврото, според диференцирания курс тогава от немската народна банка , България има фиксиран курс на националната си валута българския лев към еврото и той е 1.95583 лева за евро. Пет са критериите за членство в Еврозоната, на които отговаряме и то вече в продължение на няколко години. Това се дължи на добрия ръст на икономиката, добрата фискална и данъчна политика, доброто менажиране на публичните финанси. Най-основният критерий да кажем от тях е това, че инфлационният процес трябва да бъде в умерени рамки. Миналата година беше 2.7, така че ние изпълняваме този критерий няколко години по ред. Другият основен критерий за присъединяване към чакалнята на Еврозоната и в последствие към Еврозоната е държавният дълг и дефицитът да са в умерени граници. Дефицитът по баланса на бюджета трябва да е до размер 3%, също критерий, на който ние последователно няколко години отговаряме. Друг критерий е стабилност на валутния курс, но както поясних той е фиксиран. Следващата стъпка, която трябва да предприемем е именно заявеното политическо намерение от страна на правителството, от премиера Борисов, от финансовия министър господин Горанов, а и виждам едно обединение от всички парламентарно представени политически партии ,че това е една необходима стъпка и че трябва да станем част от Еврозоната. От къде трябва да извлечем ползите при присъединяване в общия валутен механизъм - на първо място можем да кажем, че страхът на хората от покъпване на цените или активизиране на инфлационни процеси са неосователни и за съжаление има експерти, които се изказват в подобна посока. Истината е една-последните държави, които се присъединиха към европейския валутен механизъм са прибалтийските държави. Статистиката формално и неформално показва реалните измерения на тези процеси и показва, че след влизането в Еврозоната, се забавят темповете на инфлация и слизат до едни умерени нива, които в момента са присъщи за нашата икономика. Така че да разбием този мит.
Тоест няма да поскъпне драстично животът?
Няма. Евентуални поскъпване, което би могло възможно, реално ще е в размер на 2-3 стотинки, когато превалутираме. Знаете как жаргонно казваме "едно евро е равно на два лева", не се изказваме като икономистите. Официалният курс е с 4 стотинки по-малко от два лева и при едно превалутиране такъв би бил ефектът върху реалните цени. Самото приемане на еврото в България би било едно механично упражнение, което по официалния курс ще доведе до превалутиране на всички спестовни сметки, които са в лева. Аз не виждам притеснения относно повишаване на цените в държавата. Полза от присъединяване към валутния механизъм е по-добрата достъпност на българските износители на стоки и услуги към европейските държави. Европейската единна валута еврото е втората валута в света като приета за резерв. Един много голям скрит ресурс, който развиваме в последните 10 години е туристическата услуга. За туристите, които идват в България, е по-лесно и по-достъпно и е нормално да работим с единна валута.
Вярно ли е, че като влезем в Еврозоната ще паднат лихвите по кредитите?
Да. Това е наблюдаван ефект. Така или иначе ЕЦБ със своите механизми ще има наблюдение и контрол върху трите най-големи търговски банки в страната, но това не изключва наблюдение и върху останалите търговски банки. В момента те са около 30. Фиксирайки официалната валута и преминавайки към еврото, дори най-малко влизане в чакалнята на Еврозоната, това би дало една голяма увереност на инвеститорите в България, би довело до индексиране на лихвените проценти към еврото. Това би отворило достъпа и до повишаване кредитния рейтинг на държавата и търговските банки в България.
Така че това би довело до по-лесно достъпен и по-малко финансоемък ресурс. Това би довело до по-ниски потребителски и ипотечни кредити. Завъртайки се икономическото колело така, това означава, че финансовите институции, давайки кредити, ще реализират по-малка печалба тоест и вложителите. В България гражданите държат на влогове в банките над 50 милиарда, толкова и фирмите. Те няма да очакват да реализират доходност от тези си средства в банките поради понижаване на лихвените проценти върху депозитите, а ще падне и кредитният процент. Чисто икономически при намаляване на лихвите на вложителите те ще искат да реализират капитали чрез други инструменти тоест чрез реално вливане в икономиката. Това са наблюдавани процеси и очаквани резултати. Влизайки в икономиката, тези средства ще създадат нови работни места, ще се увеличи търговското производство, стокообменът. Очаквам само положителни неща. Намерението на правителството е да подадем заявлението и да влезем в ЕРМ2, където трябва да престоим поне две години, за да приемем еврото. Самото ни приемане зависи от 19-те членки на Еврозоната плюс ЕЦБ.
Възможно ли е пак да ни се случи казусът Шенген, отговаряме на критериите, но не ни приемат?
По-скоро решението наистина е политическо. Като българин двойният стандарт не го приемам. В Еврозоната временно беше заразено приемането на нови членки именно заради дълговата криза в Гърция, където тяхната задлъжнялост стигна до над 150% от БВП. Да вметнем, че един от критериите за Еврозоната е под 60% да е външният дълг спрямо БВП. В България в последните години се вижда тенденцията в тази посока. Трябва всичката държави членки да признаят усилията ни и да достигнем до това пълноправно членство, което заслужаваме.
Някои от скептиците на членството в Еврозоната коментират, че един такъв ход от наша страна ще стимулира безотговорните политици към прекомерни харчове и ни предвиждат гръцки сценарий. До колко са реални такива опасения?
Мога да говоря за настоящия финансов министър, господин Горанов, който е абсолютно стриктен и непреклонен по водената бюджетна политика и придържане към минимален бюджетен дефицит. Не виждам поне в рамките на сегашното управление, а надявам се и в следващите, никой бъдещ финансов министър в България да предприема неразумни харчове. В Гърция проблемът бе наслоен с години и на края изплува. Аз не предвиждам такъв сценарий за България.
Пак според противниците на членството ни в клуба на богатите, членството в Еврозоната няма да доведе до очакваната икономическа конвергенция. Така ли е?
Аз съм скептик за тези твърдения. Точно обратното. Активизирането на влизането на свежи капитали в българската икономика, освен че ще доведе повече инвеститори, както вътрешни, така и външни, ще доведе още повече до намаляване на безработицата, която в момента е под 7%. Откриването на нови работни места, новите инвестиции биха довели до увеличаване на заплатите. Пазарът на труда се определя според търсенето и предлагането. Проблемът пред българската икономика дали да влезем или да не влезем в Еврозоната през следващите години, за мен е квалифицираната работна ръка. Затова и правителството се фокусира върху образованието.
Хирам
на 16.05.2018 в 14:26:51 #13абе не виждате ли, че ЕС е пред цялостни реформи? по-нататъшната интеграция е насочена към обща валутна система и обща отбрана. това означава скоро и общо правителство. това ще е краят на България! Още преди 15 години с едни висши братя масони си говорим и аз им казвам - за да спечелим делото трябва да лобираме във еди-кой-си съд, знам човек който ще ни свърши работа струва два лева примерно. А те казват - така ще е още 10 години и след това ще отрежем изцяло клона на това правосъдие и на всички чиновнически хранилки и минаваме на управление отвън и се хилят. Аз си викам тия не са добре нещо, много книги са чели милите, винаги ще се печели от бюрокрация...да - ама не.... от няколко години виждам как наистина минаваме на управление отвън. който си мисли, че няма да го засегне, се лъже, всички хранилки ще се затворят, накрая ще ни лишат от всички елементи на държава - полиция, законодателна дейност, правосъдие, парична политика, отбрана, външна политика. това ще е краят на България и Българите, ще ни разпръснат и омешат, ще ни вземат всичко с измислените си пари и унифицирани данъчни и фискални политики, защото когато нямаме самозащитната реакция на нашата бюрокрация, която е тромава и подкупна, но все пак е българска все пак е с човешко лице, все пак допуска диалог, все пак имаш познати роднини приятели комшии и тн., то чуждата ще ни премаже безмилостно, там няма да има разговори и контакти, ще има само безнадежност! Трябва да сме луди да се оставим да ни вкарат в това. Боко е предател, Герп е ОПГ, за съжаление и БСП е същата помия, трябва да заложим на малки партии, които да правят скандали и да не могат да поделят баницата, за да няма консенсус по нищо и да останем в това положение още три , четири години, след това ще видим, може и да започне разпада на това чудовище, така ще избегнем да се сгромоляса върху нас... Трябва ни някой като Цар Борис трети или Бай Тошо, ама няма за съжаление….
MyH4o
на 09.05.2018 в 18:06:58 #12България е малка счупена държава с огромен потенциал, но бедна, с крадливи политици и апатични хора, която е в режим на плъзгане към пропастта. Собствената валута предполага известна независимост във финансовите дела. Ако се приеме еврото, няма да има мърдане. В контекста на СЛУГИНСКОТО мислене тип "ама ние добре спазваме ВАШИТЕ правила" и "ние подхождаме с доверие... ....имаме само приятели" това означава още един, ЗДРАВ ХОМОТ, от който измъкване няма!!! Що се отнася за твърденията, че поскъпване няма да има, това е абсолютен фалш. В тази бананова република, където далаверата е смисълът на живота на селяка живеещ у големио град, поскъпването на "кошницата" е ГАРАНТИРАНО. Справка - Франция, Германия и т.н.
dimitar-dimitrov-4abS0o7n
на 08.05.2018 в 10:18:47 #11Да си член на ЕС, да плащаш вноски и да не си е еврозоната е все едно да платиш купиш билет за кино и да седиш пред залата без да гледаш филма, все едно да платиш вход за лунапарк и да не влезнеш вътре, все едно да отидеш на море и да не влезнеш във водата. Това е сърцевината на съюза, като сме вътре трябва да сме докрай. Като ще е гарга - да е рошава. Да не трябва да се прекалява с въртелешките като гърците, които прекалиха и сега им се вие свят, не трябва да се влиза и много на дълбоко във водата, но това не означава че не трябва да участваш. Ако сме ЕС трябва да приемем еврото, това е. Другото го пробвахме вече.
koev
на 07.05.2018 в 15:18:32 #10Още едно доказателство , че няма вече българи ! Лева беше последното, което напомняше за България и българската нация . Сбогом на всички които имат нещо българско в сърцата си . Дори и историята няма да пише за такова долно племе което се е продало за шепа хартийки които някой си печата колкото иска . А други робуват за тези хартийки . Жалко , че днешните българи се гордеят с децата си , които слогуват и робуват и се продават за жълти стотинки по целия свят .
hard_boiled.jds
на 06.05.2018 в 07:19:37 #9Най-лошото нещо за една малка страна със зациклила икономика като България е да влезе в "клуба на богатите". Пример - пусни кон със два счупени предни крака да се състезава с напълно здрав кон. Резултатът е ясно предвидим. В момент, когато Обединеното кралство напуска ЕС (една от причините е нежеланието им да заменят стърлинга с евро), ние да се натискаме за еврозоната е безумно. Има в ютюб една много хубава реч на Маргарет Татчър от преди много години, в която тя обяснява защо ЮК не бива никога да се отказва от собствената си валута. Аргументите й са желязни и валидни за всяка друга държава.
+++++
на 05.05.2018 в 21:50:43 #8Хората пишат задълбочени и обосновани коментари, тъпият трол си знае неговите няколко храчки - русофили, рубладжии, ля ля, ба ба. Жалка история
halo
на 05.05.2018 в 16:37:08 #7Нищо няма да се промени в лоша посока, освен че влизането в еврозоната е край за въжделенията на комуноидните русофилистични предателски продажни рубладжийчета да влезем в евразия.
Revan__
на 05.05.2018 в 16:23:31 #6АОК Какво предложение да се даде - има два начина да се опитаме да променим нещо. Първият е от високите етажа, кадърни и можещи хора да вземат нещата в свои ръце. След толкова години е ясно, че там всичко е прогнило - всички партии са всъщност една обща, долна пасмина, които взимат каквото има да се взима и когато някой ще трябва да поеме отговност за катастрофата след 30-40 години, никой от тях няма да е жив или в България. Замесени са милиарди, ако аз и ти утре отидем да се бъркаме и да кажем това не е редно - ще ни удари стена и повече няма кой да ни види. Вторият начин е промяната да дойде отдолу, от хората и народът. Трябва някой да даде пример, някоя известна личност, която има публично уважение. Трябва да се покаже, че животът не е да плащаш сметки, да имаш кредит, да си постоянно в главата си и да мислиш най-лошото, трябва хората с добрина и задружност взаимно да започнат да си помагат и с някаква мащабна гражданска организираност да се даде тласък към промяната. Как да стане? Известните ни личности са футболисти и миски, обикновените хора си гледат в собствената паница и озлобени. Спреш някой на улицата да го питаш нещо, той си мисли, че ще му искаш пари за някоя кауза. Темата е много дълга и широка и се ядосах изключително много на този пишман икономист, който с неправилно използвани термини и проценти седнал да лъже хората как това е начинът да се оправят нещата.... Ако на всеки 5 стотинки отгоре на неговата прогноза, му се чупеше по един пръст ... дали щеше да си сложи името под написаното? Не може да живеем в керпичени къщи и някакъв симпатяга да казва, че ако си построим совалка живота ще ни стане по-добър
АОК
на 05.05.2018 в 12:07:23 #5РеванЕ, стига си ревал ;-) Прав си за 1, 2, 3. Прав си и за пенсиите. Това обаче: " Последните 10 години колко държави бяха пред финансова криза - ИСпания, Италия и Гърция" не знам от къде си го извади... Че бяха, бяха и някой все още са... ама колко са членовете на ЕУ-то? Какво се случи от 2008-ма досега в световен мащаб или за тебе ЕУ е единствен икономически конгломерат на тази планета и други участници щото няма... "просто излез навън и виж как върви животът - караме коли на 20 години? Домашното насилие стига катострофални граници?" - това с колите не е вярно съвсем. 65% от БГ колите са над 15г., но има много бавен тренд за подновяване. Или ти очакваш всички да спечелят от тотото и от утре сите да подкараме Бентлита? Относно насилието - мислА гледаш твърде много телевизия. Пуснах гугъл да видя статистики: БТВ: "Всяка четвърта българка е била жертва на домашно насилие", в същото време ДарикНюз: "Всяка трета жена в ЕС е била жертва на насилие". Не се ангажирам с брандове - бяха първи и втори резултат. А сега кажи ми... тренда как го наблюдаваш? И като цяло писнало ми е да слушам критики, които напомнят интернето тролиране. Дай едно предложени. В свят където всичко се окрупнява как да оцелеем? Или си вЕрваш, че сме следващата Швейцария? Можехме да сме, но не с толкова прост народ. Както и да е. Реално исках да потвърдя, че НЕ Е ВЯРНО това за 2-те стотинки. Тотално необоснована популистика с елементи на стъкмистика. Бях гладен студент в Германия точно когато вече минаха на Евро. Цяла година бяха с табелки с двете цени (евро, марка), тогава не съществуваше Евро, а при тях започна. Цената примерно 1 марка - хляб = 50 евроцента. Минахме на евро и автоматично почти започна да е 70, после 90 и усреднено (все пак имаше различни брандове) си отиде на 1 евро. А говорим за продукт с уж ниска еластичност да видиш как скочи тамън двойно. Не знам до колко заплатите се адаптираха, бях студент, а не гастербайтер и затова най-силно го усетих. :-(((
Bobby_gBG
на 05.05.2018 в 11:34:36 #4Така казваха и в Европа, след което последваха 5-10% инфлация.
Revan__
на 05.05.2018 в 10:34:50 #3Как е възможно да публикувате тази статия? Какво устойчиво развитие има България, в коя сфера по-точно вървим по правилният път? Та до 2050г България може да "изчезне" по три различна начина: 1. Отрицателен естествен приръст 2. Емиграция и тотално затъпяване на населението 3. Етнически конфликт между българи, турци и цигани В сърцето на българинът има едно голямо петно на обреченост, на никой не му се живее и повечето го правят на автопилот. Ние след десет години може да нямаме пари за пенсии(къде отидоха всичките фондове за това), след 20 години - един работещ ще издържа 2-3 пенсионера. Конкретно в нашата страна няма един нормално работещ вал в държавната машина. И ти искаш да се присъедим към нещо толкова несигурно от което няма връщане назад ?! Няма иде ми, дойде ми - вътре ли си, береш душа. Последните 10 години колко държави бяха пред финансова криза - ИСпания, Италия и Гърция ... нима в някое кътче в главата на авторът ние можем да се справим по-добре? Какъв икономист си, какво значи да говорим икономически .. просто излез навън и виж как върви животът - караме коли на 20 години? Домашното насилие стига катострофални граници? Професионална квалификация нулева - всички се бутат в ИТ да изкарат бързи кинти. Не знам човек, кой ти е дал да публикуваш тази статия. Ти си или тотално неграмотен по темата или е платена с идеята на манипулиране на общественото мнение и в двата случая, трябва да ти се забрани да пишеш публично.
Isob00001
на 05.05.2018 в 10:31:05 #22,3 стотинки....на час ли?
QWE
на 05.05.2018 в 09:45:43 #1А прагът на бедността е 351, 08 лева средномесечен доход.... Под него в момента живеят 1 665 000 души в територията им... Да повторя числото: един милион шестотин шейсет и пет хиляди. Та какво са 2-3 стотинки поскъпване на живота след влизане в еврозоната? За богатите българи преживяващи с 351,12 лв... Какво толкова, че някакви си 150-200 хиляди още ша минат и те под прага.. Друг е въпроса - еврозоната иска ли тез "богаташи", или само дупетатите на ПП ГРОБ ша приютява..