Българска пшеница всеки ден се превръща в 500 тона концентриран фураж в завода на "България Тианшинонг Фийд Ко.", като той е изцяло за износ и то с една-единствена дестинация - Китай. Именно от азиатската страна е и инвестицията в предприятието, която според публикация в местното издание "Про Нюз" възлиза на 10 милиона евро.

Компанията получи сертификат за инвестиция клас B от добричката община още през 2015 г., а строителството на завода стартира година по-късно. Финансовите резултати за периода до 2022 г. и статистиката за броя на осигурените лица обаче показват, че дейността вероятно се е разгърнала след есента на миналата година.

"Елхим-Искра" ще предлага в Европа системи за съхранение на енергия с китайски партньор

БГ производител с 60 г. опит ще предлага в Европа системи за съхранение на енергия с китайски партньор

Всяка от двете компании ще допринесе с технологиите, в които е силна

Преди това приходите са неголеми, а от 2016 г. до 2022 г. компанията всяко година излиза на загуба.

Сега според публикацията заводът изкупува българска пшеница и я превръща в гранулиран фураж, който се изнася по море. Цитиран е и управителят Лиу Чунюнг, по думите на когото експортът на дневна база в момента е по-голям от производството - 700 тона на ден.

По думите му земеделските производители от региона на Добрич не продават и суровина идва от Русе, Плевен, Силистра и други по-далечни райони.

"България Тианшинонг Фийд Ко." иска да произвежда и фуражи с животински произход. По думите на Чунюнг това би довело до разширяване на завода и цялостно увеличение на инвестицията.

Към месец май в компанията има 23 служители, като търсенето на персонал продължава, а "китайски специалисти са на място, за да предават знания и опит", пише регионалното издание.

Чунюнг е свързан и с друга инвестиция у нас: първият китайски хотел в България - 3-звездният бутиков "Аурора", насочен към бизнесмените от страната.

От поне 13 години Китай има интерес да навлезе в агросектора у нас. През 2011 г. държавната "Тянджин агробизнес къмпани" обяви, че инвестира 10 млн. евро в Северозападна България и ще арендова 20 000 декара, на които ще гледа царевица, люцерна и слънчоглед за азиатската страна. Само година по-късно това пропадна, след като компанията и българският собственик на земята не можаха да се споразумеят за дългосрочен договор.

Делегации обаче посещаваха редица други региони у нас отново с анонса, че искат да обработват големи парцели и да гледат на тях продукция за износ.