Руската енергийна компания Газпром е получила по дипломатически канали от турските власти първото разрешително за строителството на морския участък от газопровода "Турски поток" в рамките на подготвителните процедури за възобновяването на проекта. Това съобщи пресслужбата на компанията.

„Бих искал да отбележа оперативността и сътрудничеството при работата с турските партньори по първия етап от изпълнението на проекта "Турски поток", коментира шефът на Газпром Алексей Милер, цитиран от ТАСС.

След като Русия се отказа от проекта "Южен поток" заради изискванията на ЕС газопроводът да отговаря на т.нар. трети енергиен пакет, бе решено да се строи "Турски поток". Впоследствие преговорите по проекта бяха спрени, включително и заради кризата в отношенията с Турция.

Проектът предвижда изграждането на газопровод през Черно море до европейските части на Турция и след това към границата с Гърция. Дължината на морската част е около 900 километра (660 км по трасете на "Южен поток" и 250 км по нов коридор), а на сухопътната на турска територия - 180 километра.

Мощността на всяка от четирите тръби на газопровода се предвижда да бъде 15,75 милиарда кубични метра. Общата стойност на проекта се изчислява на 11,4 милиарда евро, а само на първата тръба - 4,3 млрд. евро. Предполага се, че доставяният по първата тръба газ ще бъде изцяло предназначен за Турция.