До края на 2026 г. пътуващите между София и Белград ще минават една граница по-малко - телекомуникационната. Амбициозният проект 5G Balkans ще осигури непрекъсната връзка с мрежи от пето поколение при преминаването от едната държава в другата, а освен това ще спомогне за това граничните райони да получат свързаност на европейско ниво и така да привличат инвеститори.
Това разказа в студиото на Money.bg Ивайло Шаханов, директор "Стратегия, планиране и развитие на мрежата" в CETIN България. Във 5G Balkans са ангажирани още Yettel България, сръбските Yettel и CETIN, както и Техническият университет в София.
Заедно те трябва да създадат така наречения 5G коридор, 50% от чието финансиране идва от програмата Connected Europe Facility (CEF2).
Защо е важно?
Краткият и очевиден отговор на въпроса какво представлява 5G Balkans е непрекъснато 5G покритие на мобилната мрежа по дължината на основните пътни артерии, свързващи България и Сърбия. Шаханов обаче подчерта, че тук има по-голям европейски контекст: "Повече свързаност, повишаване на развитието на регионите и стимулиране на все по-тясното сътрудничество между страните".
През България минава транспортният коридор "Ориент - Източно Средиземноморие", който е част от трансевропейската TEN-T мрежа. Целта е осигуряването на безпрепятствено движение на хора... но и не само.
"Бих казал, че това е вид надграждане на роуминг услугата. Целта на роуминга е, когато хората се придвижват от една страна в друга, да продължат да използват мобилните си услуги без да сменят SIM карта или да стават абонати на друг оператор. Новото е, че към тази възможност се добавят значителни изисквания към качеството на телекомуникационната услуга от гледна точка на непрекъсваемост на покритието, скорост на пренос на данни, времезакъснение и т.н. В момента за голяма част от потребителите това може би не е толкова критично, но тази програма гледа малко по-напред в бъдещето, в което потребители на услугата, освен хората, ще бъдат и автономните автомобили, камиони и други превозни средства - а изискванията към мобилната свързаност ще са много по-високи", обясни Шаханов.
Какво всъщност се случва?
За да се случи 5G Balkans е нужно на първо място да се подобрят наличните оптични трасета до границата и да се добавят нови. Към тях се свързват базовите станции, от които след това зависи 5G покритието.
"Самият проект чисто инженерно е доста сложен. Той е свързан с изграждане на мобилна 5G мрежа, плюс изграждане на оптична инфраструктура - над 100 километра изцяло новоизградена оптична свързаност и значителен брой базови станции, до които тя трябва да достигне", посочи Ивайло Шаханов.
По думите му тази част от проекта е предизвикателство, но то е познато за екипа на CETIN България. Други аспекти на 5G Balkans обаче са дали възможност на компанията да научи нови неща.
"В един такъв проект се изисква значителна координация между много и различни участници, бенефициенти и т.н. Не на последно място - с множество държавни институции и администрации, от които зависи да придобием съответната документация и разрешителни. Отделно от това, всеки европейски проект е свързан с доста строг контрол", изброи Шаханов.
Той цитира своя любима африканска поговорка: "Ако искаш да се движиш бързо, тръгни сам. Ако искаш да стигнеш далеч, тръгнете заедно": "Едно от основните неща, което е важно за един такъв проект, е че когато хората работят заедно, имат една цел, гледат в една посока, помагат си, винаги успяваме да се справим".
Така CETIN България изгражда нужния административен капацитет, за да може самостоятелно да оформи успешната си кандидатура за 5G Balkans - без консултанти и външни експерти. Първият опит не е успешен, но след конструктивна обратна връзка от Брюксел слабостите са коригирани и е дадена "зелена светлина".
Интересен аспект от 5G Balkans е, че 5G в Сърбия все още няма. Поради различни административни причини, там търговете за честоти ще се случат през следващата година. Има ли какво да научат от нас? "За колегите от Сърбия е от изключителна полза да видят как ние развиваме 5G мрежата в България - какви са изискванията, какво могат да очакват, за какво трябва да се подготвят. Човек винаги най-много се учи от грешките си - можем да помогнем с това да кажем къде сме допускали грешки и как могат да ги избегнат", отговори Ивайло Шаханов.
Отвъд оптиката
По думите на директора "Стратегия, планиране и развитие на мрежата" в CETIN България при кандидатстване за финансиране на проекти като 5G Balkans Брюксел поставя акцент върху цялостния ефект, "не само конкретно за оператора, не само по отношение на извършената работа - какъв ще е мултиплициращият фактор и какви ползи ще донесе на максимален брой хора".
"Не е тайна, че в България има доста добре развита инфраструктура, но до голяма степен тя е концентрирана в големите градове. Една сериозна част, особено в слаборазвитите райони, остава без достъп до високоскоростна връзка", посочи Шаханов. Според него именно тук, където не може да се случи пазарна инвестиция, идва ролята на европейското финансиране.
В случая с 5G Balkans планът е да се изгради "телекомуникационна мрежа на европейско ниво или даже на над средното европейско ниво от гледна точка на оптична свързаност, 5G услуги и покритие". От нея ще се възползват не само операторите, но и всеки бизнес, който се нуждае от телекомуникационни услуги.
Източник: money.bg
Той е категоричен, че тази инфраструктура може да стане двигател на икономическото развитие на всеки един регион - включително на този по границата ни със Сърбия, който в момента далеч не разгръща пълния си потенциал: "Виждаме това в България - регионите, до които достига инфраструктура, които имат достъп до качествени телекомуникационни услуги, обикновено се развиват по-добре икономически, привличат повече инвестиции, работни места и т.н.".
Затова и в CETIN България вече гледат и отвъд 5G Balkans. Компанията следи възможността за привличане на европейско финансиране по програми и по Плана за възстановяване и устойчивост с цел подобряване на телекомуникационните услуги в по-изостаналите региони.
Надеждата на Ивайло Шаханов е, че скоро той и колегите му ще могат да се похвалят с участието си и в още такива начинания: "Апетитът идва и с яденето, и с увереността, че можем да се справим, и с кандидатстването, и с осъществяването на сложни проекти".