"Балканизация" е термин, който се използва масово по света и по-малко - у нас. Той означава разпокъсване, разделяне на враждебни помежду си групи. Явно така изглеждат Балканите, погледнати отвън - повече стени и конфликти, отколкото връзки.

Историческите корени на тази оценка са ясни, но и в настоящето се вижда колко повече стени, отколкото връзки има в нашия регион. Опитайте просто да минете от една страна в друга, докато говорите по телефона или използвате мобилна интернет връзка - ще загубите (понякога наистина ценни) минути заради сривове и превключвания. Потребителско изживяване от 90-те: човек би казал, че сигналът е спрян на браздата за гранична проверка.

5G коридорите: Новото състезание между българските телекоми

5G коридорите: Новото състезание между българските телекоми

С европейска помощ качеството на мрежите в граничните райони ще се подобри - но дали всички потребители ще усетят?

Живеем в 2024 г. и не бива да бъде така. Затова и водещи телекомуникационни компании от две държави обединяват силите си, за да осигурят непрекъсната 5G свързаност по едно от най-натоварените трансгранични трасета на Балканите. Това не значи просто TikTok или Netflix без паузи по време на пътуване - бързата и надеждна връзка е условие за внедряването на автономни превозни средства по транспортния коридор София - Сърбия, който е и сухопътна "врата" на нашата страна към Европа.

"Твоето БЪДЕЩЕ" е обща платформа на Webcafe.bg и Money.bg за кариерно развитие, която свързва талантите с бизнеса.

Мултимилионният проект 5G Balkans става възможен с помощта на ЕС, а ключова роля в него има CETIN България.

Фактите

5G Balkans у нас включва приблизително 80 км чисто ново оптично трасе от Божурище до Калотина, а 25 км ще получат разширяване на капацитета - от комутационния център на CETIN в София до Божурище. По целия път до границата CETIN България ще надграждат базовите си станции до 5G NR стандарт.

Техните колеги от Сърбия ще свържат обектите си по трасето от Калотина до Димитровград (Сърбия) към съществуващо оптично трасе. Връзката между двете мрежи ще позволява плавно превключване при навлизането в роуминг.

Инж. Керанова от телеком отряда за бързо реагиране на CETIN

Инж. Керанова от телеком отряда за бързо реагиране на CETIN

Телекомуникациите не спират да се развиват, а даже и след навлизането на AI винаги ще има нужда от човешка ръка

Със своята експертиза и компетенции Техническият университет - София ще извърши измервания и анализ както на оптичното трасе, така и на 5G свързаността. Асоциирани партньори са Yettel в България и Yettel в Сърбия.

По проекта се работи от 1 януари 2024г., като целта е работата по него да приключи до края на 2026 г. Приблизителната му стойност е над 13 млн. лева, от които половината идват от Механизма за свързване на Европа на ЕС.

Причините

"5G Balkans ни учи как да сме част от трансформацията на отделни индустрии, предоставяйки адекватни параметри на 5G услугата ни", подчертава Вероника Гергинова (Старши специалист Бизнес развитие в CETIN) от управляващия екип на проекта.

Снимка 675227

Източник: Мирослава Дерменджиева

И допълва: "Този проект е невероятна възможност за CETIN както за позиционирането ни между големите играчи в иновативните технологии в следващите 10 години, така и за модернизацията на цели индустрии".

CETIN България също надгражда капацитет и ноу-хау, насочени към бъдещето. "5G Balkans ще помогне на компанията ни да натрупа опит в ново приложение на 5G технологията, а именно автономни автомобили. Един от ключовите компоненти за създаване на условия за автономни автомобили по основните транспортни коридори в ЕС е гарантирането на адекватно 5G покритие, което е жизнено важно за осигуряването на надеждна и безопасна връзка и високоскоростен пренос на данни", обяснява друг член на екипа - Илиян Тумбев (Страши експерт развитие на оптичната мрежа).

Извън това, компанията получава възможност да инвестира в оптичната мрежа на по-слабо атрактивни от бизнес гледна точка региони и освен това трупа опит в подготовката и водене на такъв тип подкрепяни от ЕС начинания.

"Всяка дейност се следи отблизо и се придържаме на 100% към правилата и процедурите", категоричен е третият член на екипа - Добромир Сугарев (Главен архитект Мрежа и информационни технологии).

Иначе казано, 5G Balkans се случва по правилния начин. Вече се работи с избран доставчик за оптичното трасе Божурище - Калотина, такъв ще има скоро и за обновяване на оптиката от комутационния център до Божурище.

Предстоят повече от 2 години усърдна работа, но в CETIN България са убедени, че свързването на Балканите - макар и само по отношение на 5G, си струва.