"1 млрд. лв. връща България заради изчезнала папка" четем на първа страница на в. "Труд"

Над 1 млрд. лв. европари е на път да изгуби българската държава заради изпускането на сроковете на строежа на автомагистрала "Струма". Вчера изникна още един проблем - строежът на лот 3.1 от аутобана, който представлява тунел "Железница". От Агенция "Пътна инфраструктура" и МРРБ обявиха, че обществената поръчка за проектиране и изграждане на подземното съоръжение, която е на стойност 250 000 000 лева, е спряна. Причината - в последния ден на март от АПИ установили, че една от офертите на 17-те участници в търга е изчезнала.

От Софийската районна прокуратура обясниха пред "Труд", че има образувано досъдебно производство, както и човек с повдигнато обвинение за липсващия документ. Става въпрос за Стефан Гайтанджиев, който е външен оценител по търга.

Прочети още от в. "Труд"

"Криминален скандал спря търга за най-скъпия пътен проект" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Изчезнали документи, арест на експерт и забавяне на проекта за тунела на "Струма" водят до опасност от загуба на близо 800 млн. евро от ЕС

Нов скандал с криминален привкус разтърси Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) и спря търга за най-скъпия пътен проект за тази година у нас - тунела "Железница" на автомагистрала "Струма". Строежът и европейското финансиране за магистралата са под въпрос. Реално могат да бъдат загубени 250 млн. лв. за тунела и подходите към него - общо 4.46 км. Под въпрос обаче са и вече платените близо 680 млн. евро за изградените досега лотове от магистралата. Ако цялото трасе не бъде готово до 2022 г., България ще трябва да върне на Брюксел всички пари за магистралата.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Съмнения за пререждане в разпределянето на над 500 млн. лв. от КТБ", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Вложители оспорват документите, с които две компании - "Ардастрой" и "Аполо инженеринг" са обявени за обезпечени кредитори

Във Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) са получени 27 възражения срещу първата частична сметка за разпределение на синдиците на КТБ, която предвижда 534 млн. лв. да се разпределят между над 7000 кредитора на фалиралата банка. Това става ясно от отговор на институцията на запитване на "Капитал". Оттам не коментираха детайли по мотивите на недоволните кредитори, като само увериха, че управителният съвет на фонда "ще разгледа всяко едно от възраженията, като в рамките на правомощият...

Прочети още от в " Капитал Daily"

"По хилядарка дневно от копие на чудотворна икона" четем във в. "Монитор"

Оригинали има само в три големи манастира

Храмове печелят хилядарки от копия на чудотворни икони. Приходите идват от поклонението на вярващите, които по традиция си купуват и палят свещи, пазаруват си църковни сувенири и плащат на ръка на свещениците да им прочетат молитва пред изображението, установи репортерска проверка на "Монитор".

Само за три дни през месец януари столичният храм "Св. Кирил и Методий" навъртя оборот за близо 3000 лева след донасянето на копието на Ватопедската "Богородица Всецарица". Средствата дойдоха от продажбата на вощеници, малки икони и сувенири, шишенца със светено масло и тамян, разказаха служители от храма. Отделно хората пускаха лептата си и в касите за дарения, плащаха и на ръка на свещениците за отслужване на различни треби.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Милиард излишък за 3 месеца, готвят скок на учителските заплати", извежда на първа страница в. "Стандарт"

1 млрд. лв. излишък за първите три месеца на 2017 г. Това е резултатът от финансовата политика наложена от Владислав Горанов и кабинета "Борисов" 2. Според данните за бюджета 1 062,5 млн. лв. повече са приходите за януари, февруари и март месец 2017 г. Излишъкът, който се събра с помощта на наложените от Горанов и екипа му мерки за борба с контрабандата, сивата икономика и корупция, продължават да дават резултат.

Признанието за това направи вчера и бившият финансов министър Муравей Радев, който коментира пред Би Ти Ви безпрецедентното намерение на служебния кабинет да актуализира държавния бюджет. Причините според тях са предстоящото председателство. Според Муравей Радев да се иска актуализация на бюджета в този момент е "смешно".

Прочети още от в. "Стандарт"

"Общината разреши строежа на най-високата сграда в София", пише в. "Капитал"

Проектът за небостъргач на бул."Черни връх" се ражда по времето на арх. Петър Диков и е проектиран от... фирмата на Диков. Одобрен е с гласовете на ГЕРБ, Атака и ВМРО

С гласовете на цялата група на ГЕРБ, Николай Пехливанов от Атака и Карлос Контрера от ВМРО, в четвъртък Столичният общински съвет позволи край мол "Парадайс" да бъде издигната 215-метровата "Парадайс тауър". За реализацията на проекта трябваше да се промени регулацията на имота, която до този момент не позволяваше толкова високо строителство.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Как се качва слонче на дърво или равнис по последните", пише в. "Сега"

Приобщаващото образование в тукашния си вариант е равняване по посредствеността. Учителите ще престанат да пишат двойки, ще тържествува угодната за чиновниците стъкмистика.

Приобщаващото образование е замислено като опит да се създадат такива взаимоотношения в училище, при които всички ученици, независимо от различията си, са приети в своята среда. Всяко дете се чувства ценено, полезно и включено в живота на класа и на училището без значение какви са неговите способности, социален статус или етнос. Децата не се притесняват да изявяват себе си, да задават въпроси, да вземат решения и да поемат отговорност. Това е образование, което трябва да възпитава свободни хора.

Прочети още от в. "Сега"

"Стържем дъното на Европа по средно заплащане на труда" пише в. "Труд"

България твърдо държи последното място в Европейския съюз по ниски разходи за почасов труд, показват най-новите данни на статистическата служба Евростат за 2016 г. С 4,4 евро обща ставка страната ни заема 28-о място от 28 държави при средно ниво за общността от 25,4 евро за час. В изчисленията не влизат разходите за труд в селското стопанство и публичната администрация.

Разходите за труд се формират от пари за работни заплати, плюс непреки разходи като социалноосигурителните вноски, които плащат работодателите, болнични и други.

Прочети още от в. "Труд"

"Само един брокер на имоти глобен с 1000 лв.", четем във в. "Монитор"

Само една агенция за недвижими имоти е била санкционирана с 1000 лв. за нарушение на етичния кодекс в последните 7-8 години. Това научи "Монитор" по време на юбилейната конференция на Национално сдружение "Недвижими имоти" (НСНИ), което се проведе днес в София.

Инж. Марияна Тишевишка, от Комисията по професионална етика на браншовата организация обясни, че от средата на миналата година досега жалбите срещу брокерите са десетина.

"Основно те са срещу пускане на фалшиви оферти за наеми", уточни тя. По думите й има посредници, които си позволяват да рекламират имоти, бе разрешението на собствениците им. Тишевишка уточни, че в повечето случаи ставало въпрос за брокери, които не част от сдружението.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"КНСБ предлага мерки за неизплатени заплати", пише в. "Стандарт"

КНСБ предлага промени за пресичане на практиката да не се изплащат заплати на работниците. Според синдиката това може да стане с изменения в пет закона - Кодекс на труда, Търговски закон, Граждански процесуален кодекс, Закон за гарантираните вземания на работниците и служителите и Закон за обществените поръчки.

От синдиката предлагат да се изплащат еднократни обезщетения за забавени заплати при временна финансова криза на работодателя от Фонда за гарантирани взимания на работниците и служителите.

От КНСБ настояват възможността за принудително изпълнение срещу работодателите отново да бъде въведена в Гражданско-процесуалния кодекс.

Прочети още от в. "Стандарт"