“20 000 българи търсят работа в Европа“, четем във в. “Монитор”
Шлосери и заварчици не искат труд в чужбина. Готвачи и сервитьори в Германия печелят колкото ИТ експерти у нас. 
Близо 20 000 българи търсят работа в ЕС чрез европейския портал за професионална мобилност (EURES). Това са нашенците, които са регистрирали автобиографиите си в портала и чакат подходящо предложение за работа. В момента свободните позиции в страните-членки от ЕС са над 1,1 млн., за които са кандидатствали 260 000 европейци. Традиционно най-много служители се търсят в Германия – 540 000, като свободните позиции са предимно в хотелиерството и ресторантьорството. Ресторантите, които търсят готвачи, предлагат възнаграждение между 3700 и 5000 лв. в зависимост от опита и уменията на кандидатите.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Финансовото разузнаване взе на мушка IT сектора", е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Най-бързо развиващият се сектор в България - на информационните технологии, е попаднал в полезрението на финансовото разузнаване през 2015 г. Причината е, че секторът е станал примамлив за пране на пари, тъй като трудно се определя реалната пазарна стойност на предлаганите от компаниите услуги. За миналата година в ДАНС е постъпила информация за съмнителни операции на стойност повече от 2 млрд. евро. Това става ясно от доклада на разузнаването, което е част от ДАНС.

IT секторът е намесен в обяснението как действат най-често срещаните измамни схеми през 2015 г. - social engineering frauds. Става въпрос за измами, които са свързани с кражба на персонална информация, използвана за незаконно отнемане на средства. Това обикновено ставало в чужбина, където данните се крадат чрез заразяване с вируси или фалшиви електронни съобщения. Откраднатите пари се превеждали по сметката на фирма в България. След получаване на сумата те се теглели на каса и се раздробявали на малки суми по сметките на други компании.

Прочети още от в. “Сега”

“Борисов най-беден, Захариева най-богата”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Министър-председателят Бойко Борисов е най-бедният от членовете на кабинета. Той е декларирал едва 29 300 лв. спестявания от заплата за 2015 г. Това става ясно от имотната му декларация, публикувана рано сутринта вчера на сайта на Сметната палата. Хората на ръководни постове в държавата са далеч по-богати от Борисов, се разбира от подадените собственоръчно от тях декларации. Най-голямата богаташка обаче се оказа правосъдната министърка Екатерина Захариева. Покрай проектите си за промени в съдебната система и другите дейности за повишаването на доверието в Темида, Захариева е успяла да придобие доста апетитен имот в слънчева Гърция. Тя има и три апартамента, къща с двор в груб строеж в столицата и магазинче в Пазарджик. Всичко на обща стойност от половин милион лева. Захариева е собственик и на земеделска земя в Гърция на стойност 105 114 лв. Мъжът й пък разполага с три банкови влога в евро за общо 75 хиляди и един влог в долари за 15 хиляди. Двамата ползват кредитни карти - Захариева за 6 хиляди лева, а мъжът й Ангел за 5 хиляди евро. Съпругът притежава и половината от дяловете на фирмите "А и А Архитекти" ООД и "Слоу Дог" ООД както и 99% от "Анзак Инвест" ООД.

Министърката на туризма Николина Ангелкова е втора по-богатство след колежката от правосъдното ведомство.

Прочети още от в. “Стандарт”

“Директорът на “Пирогов” проф. Стоян Миланов: Отровата не е от гъбите в “Кауфланд”" четем на първа страница на в. “Труд”
Семейството, яло гъби от “Кауфланд”, не се е натровило от тях. Категорично това не е гъбно отравяне, заяви за “Труд” проф. Стоян Миланов, директор на “Пирогов”. Мъж, жена и нейният баща се оплакаха, че са се натровили, след като са яли заешка яхния с гъби печурки, купени от магазин на “Кауфланд” в София. Двама от тях бяха хоспитализирани в Александровска болница, а най-тежко пострадалият бе приет за лечение в “Пирогов”.

“Всички пациенти са изписани, като мъжът, който беше приет при нас, днес (бел. ред. - вчера) беше на контролен преглед. Състоянието му е добро”, уточни проф. Миланов. Лекарската преценка на екипа на “Пирогов” на база клинична картина е, че не става въпрос за отравяне от гъби. Много вероятно е пациентите да са се натровили от примеси в подправките, допълни проф. Миланов.

Прочети още от в. “Труд”

""Енерго-про" взе голям и евтин заем", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Четири години след като чешката "Енерго-про" купи електроразпределителното дружество в Североизточна България от германската Е.ОN, компанията е договорила нов заем, с който да покрие оставащата част от платената цена по сделката. През юни "Енерго-про Варна", която е шапката на мрежовото и електроснабдителното дружество, е получила кредит от 114 млн. лв. от Банка ДСК. Любопитното в случая е, че сумата е сред най-големите корпоративни заеми, теглени от местни дружества от български банки.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„280 млн. от 620 млн. лв. санкции - по времето на Орешарски", четем на първа страница на в. „24 часа"
До 4%, или около 620 млн. лв., се очаква да бъдат финансовите корекции по всички оперативни програми за периода 2007-2013г. Това показва анализ на дирекция “Централно координационно звено” за управление на средствата от ЕС в Министерския съвет.

446 млн. лв. еврофинансиране, които са били отнети заради нарушения, са пренасочени за подкрепа на други проекти.

Анализът показва, че размерът на наложените санкции значително се е увеличил поради прекъсване на плащанията по две от големите оперативни програми през 2014 г. Тогава управляваше правителството на Пламен Орешарски.

Прочети още от в. „24 часа"

"Липсата на самоконтрол в енергетиката води до нови грешки”, пише в. “Сега”
Ще започнем днешната статия с кратка история за бай Иван и самоконтрола. В навечерието на новата година бай Иван (за кратко ще го наречем "бай Иван от миналото") решава, че трябва да започне да води по-здравословен начин на живот и да отслабне. Още в първата седмица на новата година обаче, той (за кратко ще го наречем "бай Иван от бъдещето") е изкушен от поредица именни дни, волята му се оказва слаба и забравяйки за миналогодишните си планове, се отдава на гуляй.

Историята представя традиционен проблем на планирането (бай Иван от миналото) и изпълнението (бай Иван от бъдещето), тъй като има разминаване между техните интереси. Често хората казват: "От утре съм на диета", което означава "днес правя каквото си искам, а утрешното ми аз ще се ограничава". За да се избегне това разминаване в интересите и да се намали изкушението на бай Иван от бъдещето, се въвеждат твърди ограничения, като например "никакво сладко и по-малко ракия!".

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Заплатите растат четири пъти по-бързо от производителността на труда", пише в. “Капитал Daily”
Общите разходи на работодателите за труд (заплати, осигуровки и др.) са се увеличили с близо 8% през първото тримесечие, показват данните на Националния статистически институт (НСИ). Със същия темп средно растат и работните заплати. Една голяма част от увеличението идва от по-високите административно определени минимални осигурителни прагове. От началото на тази година те са по-високи средно с 8.4%. Допълнително влияние оказва и размерът на минималната работна заплата, която нараства с 16% спрямо първото тримесечие на миналата година.

Така България се нарежда на второ място в Европейския съюз по ръст на разходите за труд. На първо е Румъния с увеличение от 10%. В същото време държавата ни продължава да е с най-ниските номинални разходи за труд в целия ЕС. Докато средната почасова ставка в Европа е 25 евро, в България е 4.8 евро. Увеличението на заплатите в България обаче изпреварва значително нарастването на производителността на труда. През първото тримесечие разликата е близо четири пъти.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Пиримов купува "Химко" вместо Пеевски", пише в. „24 часа"

Пазарджишкият бизнесмен Георги Пиримов е вероятния собственик на потъналия в дългове врачански торов комбинат "Химко". Той бе единственият кандидат, внесъл депозит по сделката от 1 млн. лв.  До седмица бизнесменът трябва да подпише предварителния договор за дружеството.

Това ще бъде и финалът на преговорите около предприятието. До 30 дни пък Пиримов трябва да преведе на синдика Росица Томова останалата сума по сделката или малко над 10 млн. лв. Ако до края на следващата седмица новият инвеститор се отдръпне от "Химко", то внесеният милион остава за кредиторите на торовото дружество.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

“Едва 10% от сиренето по българска рецепта” четем във в. “Монитор”
Високото съдържание на вода в млечните продукти води до болести, алармират експерти
Само 10% от българското сирене се произвежда по Български държавен стандарт (БДС), съобщи за „Монитор“ Богдан Борисов, председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България, на дискусия за проблемите в бранша вчера. Според БДС за добре узряло сирене се приема това, което е преминало 45-дневен период на зреене за кравето и 60-дневен за овчето, козето, биволското и сиренето смес при температура от 10-12 градуса. Такива сирена са с по-богат вкус за разлика от недостатъчно узрелите.

Борисов допълни, че има производители, които оставяли сиренето да зрее едва 24 часа.

„Аз не бих го нарекъл сирене. Това са производители, които не ги интересува качеството, а само продажбата“, бе категоричен председателят на браншовата организация..

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Когато „комарът“ загроби социологията” пише в. „Труд"
Над 100 млн. британски лири заложени за референдума за излизане от ЕС

В този месец на европейски футболни страсти безспорно най-знаменателното политическо събитие е предстоящият утре, 23 юни, референдум за излизането на Великобритания от Европейския съюз. За да ви обясня как се чувствате, когато се отвори тази тема, ще цитирам английския актьор Мартин Клунес, който преди две седмици в сатирично предаване по Би Би Си коментира, че резулатите от социологическите проучвания за нагласите преди народното допитване сочат, че британците са... „в ступор от отегчение“ (the nation is catatonic with boredom). Несъмнено голяма част от населението на Стария континент се чувства по същия начин. Но по-важното е друго - проучванията на социолозите за пореден път не успяват да налучкат пулса на социума. И то на Острова, където политическите традиции са вековни, страстите традиционни, принадлежността към идеи се предава през поколенията и винаги има университет, който разработва научно изследване върху нещо си. Но пък в крайна сметка британците са хората, разработили концепцията да се залага върху всичко, което се движи - спорт, рейтинги, бъдещето на Европа...

Прочети още от в. „Труд"