"Адвокатите пак си вдигат минималните хонорари” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Адвокатите вдигат част от минималните си хонорари и въвеждат минимални прагове за поредица от дейности, за които досега нямаше такива. На 13 октомври Висшият адвокатски съвет (ВАдС) ще разгледа на извънредно заседание промените в Наредба №1 за минималните размери на възнагражденията. Това е тарифата, под която адвокатите не могат да слизат при договаряне за предоставяне на услугите си.

Промените са предложени от работна група и от председателя на ВАдС Ралица Негенцова. В мотивите им пише, че промените се налагали заради инфлацията, адекватното заплащане, достойнството на професията, предвидимостта на пазара на услуги, избягване на вредни практики в различните съдилища при определяне на адвокатски възнаграждения, настъпили изменения в националното и общностното законодателство.

Прочети още от статията на в. “Сега”

“Англия ще финансира БГ студентите въпреки Брекзита” четем във в. “Монитор”

Българските студенти, които кандидатстват за обучение в британски университети за учебната 2017-2018 г. ще имат гарантиран пълен достъп до фондовете за финансиране на образованието във Великобритания за целия период на обучение, независимо дали страната реши да излезе от ЕС. Това съобщи британското правителство днес, като потвръждение на намеренията си от юни месец тази година да запази финансирането. Решението дава окончателен отговор на стотиците кандидати, за обучение във Великобритания и вече е предоставено в офисите на международния образователен проект Световно образование, съобщава Ирина Христова, координатор на Световно образование за България и управител на консултантска компания Интеграл. Световно образование информира всички кандидати за учебната 2017-2018 година, че ще оперира с документи за финансиране към Британската агенция за студентско кредитиране и ще обработва българските кандидатури, както до момента. С решението на британското правителство окончателно отпадат притесненията на българските кандидати относно финансирането на обучението им във Великобритания, съобщава още Христова.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Вируси повалят по 6,5 хиляди души на ден" четем на първа страница на в. “Труд”
Вирусни инфекции повалят 6,5 хиляди души на ден. Това показват официалните данни на Националния център по заразни и паразитни болести. В момента болни са всеки 62-ма души на 10 000 население. Според статистиката по 45 000 души се заразяват на седмица и почти 6,5 хиляди души на ден. Най-много са болните в Габрово, Стара Загора, Кюстендил, Силистра и Ловеч.

„Не става въпрос за епидемиологична ситуация, но разболяваемостта се е повишила“, обясни пред „Труд“ доц. Атанас Мангъров, който е завеждащ на детското отделение в Инфекциозна болница в София.

Вирусите, които върлуват из страната, са от типа ентеро- и аденовируси. Заболяването протича с температура, повръщане, диария и кашлица и продължава по около 1 седмица, като най-тежко е през първите 4-5 дни.

Прочети още от в. “Труд”

"Големите сделки с ток на борсата: Високи такси и нeясни количества", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Дългосрочните сделки за електроенергия трябваше да са възможни на новата борса от началото на октомври. Търговията не започна, а новият срок е краят на месеца. Извън забавянето по-големият проблем е ще има ли предлагане: нито един от трите големи производителя - АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2" и Националната електрическа компания (НЕК), не е наясно какви количества енергия ще задели за платформата. Досега и трите държавни компании диктуват правилата на свободния пазар, където продават енергия за около 1.3 млрд. лв. годишно през собствените си онлайн системи. Целта на новата платформа е да ограничи този монопол, защото през годините имаше съмнения за някои от сделките. Търговците на ток обаче са с нисък интерес към борсата, тъй като тя ще налага високи такси и няма яснота за предлагането.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Борисов: Изборът на ректор на Медицинския университе е скандален и непрозрачен", четем на първа страница на в. „24 часа"

Общото събрание заседава при закрити врата, делегатите бягат от медиите в края - Противници свалиха проф. Вихра Миланова, избраха си проф. Виктор Златков С 263 гласа ректорът на Медицинския университет в София проф. Вихра Миланова беше свалена от противниците си, които стоят зад бившия ректор проф. Ваньо Митев, на тайно заседание на общото събрание вчера. Журналисти не бяха допускани. В киносалона на Военномедицинска академия, който е бил нает през месец август, се събраха 320 души, като необходими за кворума бяха 267. Защо още през август, се питаха пред залата някои от поканените? Отговорът е, че в този период е започнал одитът на 8-годишното управление на ректора Ваньо Митев и той самият е започнал в този период да събира подписи от деканите за сваляне на своята наследничка, посочена и подкрепяна при избора ѝ от самия него. Академикът е бил недоволен, че тя е предоставяла информация за неговите управленски действия на Министерство на образованието.
Прочети още от в. „24 часа"

„"Галчев" вероятно ще ремонтира НДК за над 16 млн. лв.", пише в. “Капитал Daily”
"Галчев инженеринг" се класира на първо място сред кандидатите да ремонтират сградата на Националния дворец на културата (НДК). Поръчката беше пусната повторно след като през май търгът беше прекратен. Ремонтът трябва да бъде приключен най-късно до 30 септември 2017 г., тъй като именно там ще се провеждат повечето събития, свързани с българското председателство на Съвета на ЕС, което започва на 1 януари 2018 г.
Новата поръчка е на същата прогнозна стойност като предишната - 14 млн. лв. без ДДС, но са добавени нови близо 1.2 млн. лв. като резерв за непредвидени строителни дейности. Същият резерв е бил предвиден и в първата процедура, но не е бил отразен в прогнозната й стойност.
"Галчев инженеринг" е класирана първа, макар че предлага значително по-висока цена - над 16.5 млн. лв. без ДДС.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Българите още бъркат кредитната карта с дебитна", пише в. “Сега”
Хората масово не знаят, че при теглене на пари в брой няма гратисен период и лихвата започва да тече веднага

Българинът все още няма навик да ползва кредитната си карта вместо портмоне - за плащане на всекидневни разходи. Всъщност у нас този банков продукт си остава слабо разпространен - на 100 души се падат едва по 12 кредитни карти, докато има страни като Испания, където покритието е 97 на сто, т.е. броят на картите е почти колкото населението. В Румъния обаче съотношението е точно като нашето - 12 на сто, а в Полша е 15 на сто. Това стана ясно на семинар, организиран от финансовия портал "Моите пари" и банка ДСК.
Прочети още от в. “Сега”

“Пращат SMS кой ползва личните ни данни“, четем във в. “Монитор”
Гражданите да бъдат предупреждавани с есемес или по мейл кои администрации в държавата разменят информация с техните лични данни. Това стана ясно днес при представянето на концепцията за работата на Държавната агенция "Електронно управление" (ДАЕУ), което направи председателят на ведомството Росен Желязков.

Според него трябва да направим така, че тази информация да се дава от нас само веднъж в администрациите. „Не бива да ни се налага всеки път, искайки услуга от държавата или общината, да ни карат да я даваме отново”, обясни той по време на представянето. Желязков специално подчерта, че в Закона за електронното управление изрично са предвидени санкции за чиновник, поискал повторно от хората данни, налични в системата.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„90-дневни визи за чужди работници в туризма. Рекорд! 8 млн. души на почивка у нас", пише в. „24 часа"

За първи път социалното министерство е предвидило 30 млн. лв. за т. нар гъвката схема за обучение и заетост 6 млн. чужди туристи у нас през 2016 г. Браншът иска да наема готвачи от Армения и Грузия, а рецепционисти от Украйна Туристическият бранш ще може да наема чужди работници от държави извън Европейския съюз за срок от 90 дни, за да попълни празните работни места за сезона. Това обяви социалната министърка Зорница Русинова на дебат за кадрите в туризма, организиран от “24 часа” в партньорство с “МЕТРО България” и министерството на образованието. Форумът бе част от националната кампания на “24 часа” “Учи, за да работиш”.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

“Неизбежната Трета световна война в Сирия” пише в. „Труд"
От Иран през 70-те, та до Ирак и Либия в наши дни, виждаме, че никаква „демокрация“ не може да бъде привнесена отвън

На територията на Сирия светът вече е във война. Въпреки липсата на преки сблъсъци между великите сили на място, играчите, разположени на шахматната дъска на сраженията, показват, че геополитическият сблъсък вече е световен. Залогът далече не е само контролът върху Близкия изток и източниците на петрол, а кой ще победи в новата студена война. С ядрения потенциал на замесените обаче тя едва ли може да остане „студена“.

Действията и реториката между САЩ и Русия притеснително застудяват.

Прочети още от в. „Труд"