"Ако не внесем работници много фирми ще фалират", извежда на първа страница в. "Стандарт"

Как да се реши проблемът с дефицита на подготвени хора за най-търсените професии, попитахме Надя Василева, управляващ директор на "Менпауър България".

- Госпожо Василева, нека първо да коментираме разместването в топ 10 на най-търсените професии според изследването на "Менпауър България". Квалифицирани работници, шофьори, оператори на машини, общи работници излизат на предни позиции и изместват по търсене висококвалифицираните професии. Защо се случва това?

- Да, в цялата класация тази година се вижда, че работниците заемат много предни позиции. Повсеместно се търсят работници, както общи, така и с някакви умения като например заварчици, електротехници, зидари. Определено ръстът в производството, който се забелязва през последните няколко години, даде препитание на доста хора и вече започна да се изпитва недостиг за такъв тип персонал. А когато се търсят работници, те се търсят в големи количества. Докато при висококвалифицираните професии - мениджъри например, става въпрос за търсене на много малко на брой позиции. В бъдеще трябва да е ясно, че без целенасочен внос на работна ръка отвън, няма да стане по-лесно на бизнеса. Става въпрос за внос на работници, предимно от Азия.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Производителите на авточасти: Растем и ще инвестираме още", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Растящи приходи, още служители и нови инвестиции. Това е прогнозата за 2016 г. на производителите на авточасти в България. Индустрията напоследък е сред най-растящите: за миналата година 50-те фирми с фокус само върху автокомпанентите са имали приходи от 3 млрд. лв.

Тенденцията е през следващите години секторът да продължи да се засилва, за което обаче ключови ще са обучението на кадрите и развитието на инфраструктурата. Това показва първото проучване за нагласите на компаниите в бранша, изготвено от Аутомотив клъстер България и Colliers International.

По-голяма част от компаниите в сектора (59%) очакват икономиката на страната да нарасне през 2016 г., но още по-висок е делът на тези, които прогнозират увеличение на своите приходи за годината (64%). "Това е много важен сигнал от фирми, които произвеждат 3.5% от брутния вътрешен продукт", коментира Георги Киров, директор инвестиции и оценки в Colliers.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Децата ни първи по прием на анаболи в Европа" четем на първа страница на в. "Труд"

Българските гимназисти са първенци по употреба на анаболи в Европа. Това показва проучване от 2015 г., обхванало 96 000 ученици на възраст 15-16 г. в 35 страни на Стария континент.

У нас 10% от момчетата и 2% от момичетата употребяват субстанциите, докато средният процент за останалите страни е 1 на сто.

Това обясни Антония Банчева, старши експерт в Националния фокусен център по наркотици и наркомании по време на Десетата национална конференция по проблемите на превенцията на употребата на наркотици във Варна.

Според Банчева тепърва предстои анализ на причините за тази опасна тенденция, както и за влечението към хазарт, което за първи път е влязло в обхвата на ежегодните изследвания. Резултатите сочат, че учениците предпочитат онлайн залозите. У нас 30% от момчетата и 7% от момичетата играят хазарт поне веднъж годишно. По този показател сме шести, а първа е Гърция.

България обаче е сред малкото евродържави, в които през последните 16 г. има двоен ръст на употребяващите дрога деца.

Прочети още от в. "Труд"

"Всеки четвърти чужд студент идва от Гърция" четем във в. "Монитор"

Курсистите от Обединеното кралство на трето място по численост

11 400 са чуждите студенти, които са се записали да следват висше в българските университети по данни за учебната 2015 - 2016 учебна година. Това става ясно от Доклада за изпълнението през 2015 година на Националната стратегия за учене през целия живот за периода 2014 -2020 година.

От общия брой чуждестранни студенти най-голям е относителният дял на студентите от Гърция - 26,8% или приблизително всеки четвърти идва от южната ни съседка.

На второ място по численост пък са курсистите от Турция - 21%,на трето от Обединеното кралство - 7,6%, а на четвърто от Германия - 6,1%.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Парадокс! Имотите на зелено по-скъпи от готовите", четем на първа страница на в. "24 часа"

Незавършени апартаменти в София вече се продават по 1019 евро за кв.м. Сделките на зелено се връщат на пазара след година затишие, а цените на нови, недовършени имоти са по-високи от тези на готовите стари жилища в София. Това сочи проучване на строително-инвестиционната компания BLD за миналото тримесечие, обявено наскоро.

Жилищата с акт 16 в София отпреди 2015 г. са се търгували средно срещу 868 евро за кв.м, докато тези на зелено са достигнали 1019 евро за кв.м, показват данните от проучването. Според брокери на водещи агенции активните купувачи, които диктуват пазарните тенденции, са две групи: такива, които купуват първо жилище, и други, които търсят промяна в качеството на живота си За първите съотношението цена-качество е водещо, те действат в рамките на бюджет, който предварително са определили. Водещи при избора им са кварталът, инфраструктурата, наличието на удобен транспорт, близост до училища, паркове и магазини.

Прочети още от в. "24 часа"

"Кабинетът е прекроил близо 1300 пъти бюджет 2015" е водещo заглавиe на в. "Сега"

През 2015 г. държавният бюджет е претърпял умопомрачителен брой корекции - 1274. Разместването на приходи и разходи е било не само ежедневно, но и масово - засяга цели 36 ведомства. Тези числа означават, че вторият кабинет на Бойко Борисов продължава утвърдилата се в България порочна практика министри да преправят годишния финансов план на държавата, който се гласува от Народното събрание и има статут на закон. Нещо повече - сегашното правителство поставя нови печални рекорди.

Стряскащата статистика е от одит на Сметната палата, който обхваща изпълнението на бюджета през миналата година. От събраните данни излиза, че през 2015 г. правителството е прекроявало сметките на хазната горе-долу по 3-4 пъти дневно, а ако извадим празничните и почивните дни - още по-често.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Българската "Булпрос" е сред най-динамичните IT компании в Централна и Източна Европа", пише в. "Капитал Daily"

Една българска компания се нареди сред 25-те най-бързо растящи IT фирми в Централна и Източна Европа в класацията на Deloitte Fast 50 за 2016 г. "Булпрос" заема 24-о място в основното подреждане.

Класацията определя технологичните дружества с най-голям растеж на приходите за последните пет години. Основното изискване, освен фирмите да са регистрирани преди този период, е и да отчитат минимум 50 хил. евро годишни постъпления. Ръстовете през годините се изчисляват в местна валута, а финансовите данни се подават от самите компании, като след това се сравняват с финансовите им отчети за съответните периоди.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Цените на жилища "на зелено" вече надхвърлят стойността на готовите", пише в. "Сега"

Цените на жилища, купувани "на зелено", още преди да са завършени, в големите градове на страната вече надхвърлят цената на готови имоти. Това сочи анализ на пазара на жилища у нас, разпространен вчера от Инвестор. Едновременно с това се отчита сериозен ръст на ипотеките, сочат данни на Агенцията по вписванията.

В периода юли - септември тази година вписаните в регистрите на агенцията ипотеки са с близо 30% повече в сравнение със същия период на миналата година. Засилената активност на ипотечния пазар според наблюдатели са дължи основно на рефинансирането на стари заеми. Само през третото тримесечие новите ипотеки са над 12 700. На годишна база увеличението е с 29%. Общо за първите девет месеца на годината вписаните ипотеки са над 35 хил. - с 22% повече в сравнение с първите девет месеца на миналата година.

Прочети още от в. "Сега"

"Болници дерат с 15 бона такса раждане", четем във в. "Монитор"

Бременни и техните близки у нас са принудени да броят купища пари в болниците, за да се грижат за тях както трябва, докато раждат. 15 000 лева е платила жена в голяма частна акушеро-гинекологична болница в София, в която е дала живот на рожбата си. Това става ясно от фактури, с които "Монитор" разполага.

Бременността на жената протекла нормално. Хоспитализирана е само за няколко дни по време на бременността и след това за самото раждане, разказаха от частен здравно-застрахователен фонд, в който тя е осигурена, макар да е осигурена и в Националната здравноосигурителна каса. След раждането обаче се получава усложнение, вдига висока температура. Хоспитализират я повторно и искат още 1950 лева, показват фактурите и касовите бонове. Престоят само за един ден във въпросната АГ болница струва 330 лева.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Дянков: Фалитът може да е вид прераждане, доказахме го с тазгодишния нобелист", пише в. "24 часа"

Финансови кризи идват на всеки 10-12 години. Ще дойде и следващата. Засега тя не е основната опасност за България И затворите могат да са частни, не само училищата. Въпрос на ясен договор

- Нобелът за икономика за 2016 г. е за Оливър Харт и Бенгт Холмстрьом за принос в договорната теория. А вие, г-н Дянков, сте съавтор с Харт. Представете ни го.

- Оливър е англичанин по рождение, но кариерата си гради в Харвард, където се запознахме. Типичен професор - много начетен, разсеян, може с часове да мисли по тема, която му е интересна, и след това да реши, че всъщност няма нищо интересно. Работихме заедно по голямо изследване на ефективността на различните закони по несъстоятелност в света. Три години, 85 държави, в детайли изучихме законите от гледна точка на възможността компаниите да продължат правенето на бизнес и след като излязат от несъстоятелност. След толкова работа и публикуването на нашия труд Оливър заключи: Научихме май нещо. Шегаджия.

Прочети още от статията на в. "24 часа"