"Българите настигат по доходи средния европеец след 24 г." е заглавиe от в. "24 часа"

Готов е аналитичен доклад с прогнози, който изчислява сценариите кога 16 страни - членки на ЕС, и кандидатки за членство ще достигнат 90% от средните доходи в ЕС, ако запазят темповете на растеж на БВП от последните години.

Кога ще забогатеем?

Според доклада в България ще има средноевропейски доходи след 24 години - през 2042 г. Най-близо до тази цел е Чехия, която още тази година ще се изравни със средноевропейските нива на доходи.

На Словения ще ѝ трябват още 3 г., а на Литва и Словакия - съответно 7 и 8 г. при запазване на текущите темпове на растеж. За Румъния ще е нужно поне десетилетие, и то ако успее да запази сегашните си извънредни темпове на икономически растеж, което е малко вероятно, пише в доклада.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Банките масово вдигат таксите" е водещo заглавиe на в. "Сега"

На фона на падащите лихви през миналата година банките масово са вдигнали таксите. Това стана ясно, след като БНБ публикува списък на средния размер на таксите по разплащателните сметки. Поевтиняване има само при две-три платежни операции. 

Така например през 2017 г. банките са намалили таксата за откриване на разплащателна сметка, но пък са вдигнали тази за обслужването й. Откриването на сметка е струвало на клиентите средно 1.79 лв. при 2.16 лв. през 2016 г. А когато към сметката има и дебитна карта, цената е била 1.32 лв. при 1.92 лв. година преди това. В същото време обаче обслужването на разплащателна сметка е поскъпнало средно от 2.01 на 2.27 лв. и от 1.51 на 2.02 лв., когато е заедно с дебитна карта.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"НАП е наложила обезпечения за 42 млн. лв. на търговци с храни и горива", четем в "Капитал"

Компании и съдилища намират блокирането на средства за свръхконтрол, но държавата обмисля промени за бетониране на правото на дънъчните

За четири години наложените от дирекция "Фискален контрол" към НАП обезпечения върху бизнеса са за общо 42.5 млн. лв. От тях почти 70%, или 28.8 млн. лв., са възстановени или прихванати. Това стана ясно от отговор на финансовия министър Владислав Горанов във връзка с питане на народния представител от БСП Димитър Данчев. Средният период за възстановяването на наложените обезпечения е 52 дни.

Прочети още от " Капитал"

"Пазарим се за покупките в Интернет" извежда на първа страница в. "Монитор"

Цената на стоките в интернет пада с около 10 на сто, ако се пазарим при покупката. Това показа проверка на "Монитор" в един от най-популярните сайтове в България - olx.bg. Репортер на "Монитор" опита да купи хакната конзола за гейминг игра, която струва 80 лв. По принцип се предлагат между 120 и 300 лв. След като на купувача бе предложена цена от 70 лв., в крайна сметка продавачът се съгласява на 75 лв. Всъщност същата конзола може да бъде намерена на битака в София за 60 лв.

Там можем да се пазарим и да я вземем за 50 лв., но шансът да се окаже неработеща игра е голям. Ако поръчаме и джойстик - оригиналните са между 40 и 50 лв., а неоригиналните - между 20 и 25 лв. Има и обява за оригинален контролер за 15 лв., но отговор от продавача няма.

След електрониката на второ място по търсене в нета

се нареждат автомобилите и авточастите с 209 850 запитвания, като най-популярните марки са немските.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"ГАЛЪП: България е проевропейска, а не русофилска страна", четем във в. "Стандарт"

Българите са подчертано проевропейски настроени и доверието в Европейския съюз се възстанови в обичайните си нива, след като през 2016 г. изглеждаше застрашено. Благосклонно настроените към тоталитарни идеологии у нас са решително малцинство, но дяловете им все пак не са за подценяване и могат да са основание и за тревога. Особено този на толерантно настроените към елементи от комунизма.

Това са изводите от националнопредставително изследване на "Галъп интернешънъл" по повод 9 май - дата, в която се чества ЕС. Днес, 8 май (за Русия - обикновено 9 май), в повечето европейски страни се отбелязва и годишнина от края на Втората световна война, която бе свързана с национален, но и с идеологически сблъсък.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Тръмп изтегля САЩ от иранското ядрено споразумение", пише "Капитал"

Американският президент Доналд Тръмп обяви, че САЩ ще напуснат ядреното споразумение с Иран, което беше подписано преди три години. На специална пресконференция в Белия дом късно вечерта във вторник той нарече сделката "разлагаща се и гниеща" и подчерта, че е "обида" за него като гражданин. Американският президент каза, че ще върне обратно санкциите върху Техеран, които бяха облекчени според условията на договорката.

Споразумението, сключено по времето на администрацията на Обама, ограничава ядрените дейности на Техеран в замяна на облекчаване на санкциите. Тръмп обаче го смята за прекалено меко и "пълно с пропуски". Той подчерта, че ядреното споразумение е "ужасна, едностранчива сделка, която не е донесла мир и никога няма да го направи", предаде АP.

Прочети още от " Капитал"

"И те заживели по мед (китайски) и масло (палмово)", пише в. "Сега"

Бойко Борисов оглави бунта на европейските "аборигени". Докато министри броят лешниците в шоколада, опасни физико-химични експерименти продължават да атакуват трапезата ни

Здравейте, български аборигени! Вие сте жертви на отвратителен трапезен расизъм. Западноевропейски концерни ви пробутват шоколади с редуциран брой лешници, моцарелата за вас е с шупли, а в сместа за палачинки липсват набухватели. На тези срамни двойни стандарти, унижаващи Източна Европа, трябва да се сложи край завинаги.

Прочети още от в. "Сега"

"Световно проучване: Българският рейтинг на университетите роди глобална нова вълна" пише в. "24 часа"

Той постигна това, което Обама планираше в САЩ, пише в сборник на авторитетно британско издателство

Рейтинговата система на висшите училища в България е създала нов тренд в развитието на този тип сравнителни изследвания. Признанието дойде от авторитетно британско изследване.

Българската рейтингова система е първа в света от така наречената трета вълна на национални рейтинги. Така я определя наскоро публикуваният сборник "Глобалните рейтинги и геополитиката на висшето образование" на едно от водещите академични издателства в света Routledge. Първият рейтинг на университетите у нас бе през 2011 г., а през декември 2017 г. бе представено седмото му издание. То сравнява 51 висши училища у нас в рамките на 52 професионални направления на основата на 44 показателя.

Прочети още от в. "24 часа"

"Си Цзинпин и Путин - по-влиятелни от Тръмп", пише в. "Стандарт"

Лидерите на Китай, Русия и САЩ заеха първите три места в класацията на "Форбс" за най-влиятелните хора в света. 75-те души, включени нея, "определят хода на световните събития", пише списанието.

За пръв път първото място се заема от президента на КНР Си Цзинпин, който, както отбелязва "Форбс", след провелия се през март партиен конгрес е "постигнал промяна на Конституцията и е разширил своето влияние".

На второ място е руският президент Владимир Путин. "Той заема първите места в списъка в течение на 4 години, което е безпрецедентно. Путин е начело на Русия от май 2000 г. и през тази година беше преизбран на поста президент за четвърти път, спечелвайки на изборите 77% от гласовете. Това е най-значителната победа на кандидат за изборен пост от краха на СССР", отбелязва "Форбс".

Прочети още от в. "Стандарт"