"България на две скорости", четем на първа страница в. "Капитал"

Съвсем скоро Европейският съюз ще бъде нещо много различно. Ролята на България в него, както и ползите за нея, могат да бъдат много по-малки. Дъждът от пари, който сега идва от Брюксел, ще стане по-слаб. Натискът за реформи и модернизация на държавата ще спре. Силните и богати държави, по всичко личи, ще се обединят още повече. Слабите ще бъдат оставяни повече да се оправят сами. Вратата към Европа едва ли ще се затвори съвсем. Възможности за напредък ще има, но ако първо бъдат изработени и засл...

Прочети още от в " Капитал Daily"

"10 000 бензиностанции без касови апарати и връзка с НАП" четем във в. "Монитор"

54 танкера вкарали полулегално горива у нас през 2016 г.

Около 10 000 са ведомствените бензиностанции у нас и те работят са напълно безконтролни и работят без касови апарати и връзка с НАП. Това стана ясно по време на Първата годишна конференция на Българската петролна и газова асоциация (БПГА).

Цифрата бе посочена от Емил Димитров, бивш депутат и член на финансовата комисия на последния парламент. "Общо около 120 хил. са колонките на легалните бензиностанции в страната. Отделно хилядите нелегалните. Невъзможно да се следят само от един компютър, веднъж в седмицата констатира той. По думите му засега подобна задача не е по силата само на едно или две ведомства в България, но другите бивши соцстрани, които са с нас ЕС вече са намалили драстично контрабандата.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Милион долара завеща наш емигрант на училище" четем на първа страница на в. "Труд"

Американски университет изпълнява волята на покойния доктор Андрей Георгиев

Медикът се прибрал през 2007 г. в България и споменал за намеренията си

Един милион долара влизат до дни в Профилираната гимназия "Найден Геров" в Лом. Сумата е само първи транш от дарение, което българин, емигрант в САЩ, е направил в завещанието си за училището в крайдунавския град, научи "Труд".

Волята на родолюбеца е парите да се използват за обучението на даровити деца от гимназията в елитни университети в Западна Европа и САЩ, съобщи за вестника директорът на училището Теодор Йончев.

Щедрият благодетел е лекарят Андрей Георгиев, който почина през 2014 г. в САЩ. Седем години по-рано, през 2007 г., той се връща в България. Пристига в Лом и гостува в гимназията, спомня си директорът Йончев. Тогава медикът бил развълнуван, но лаконичен. Разказал, че е емигрирал през 50-те години на миналия век, бил в Чехословакия и Франция, а после заминал за САЩ и за първи път от над половин век се връщал в родината си.

Прочети още от в. "Труд"

"Гръцки фирми наводняват Пиринско", извежда на първа страница в. "Стандарт"

Стотици гърци са регистрирали превозвачески фирми в Пиринския край. Те предпочитат да развиват бизнес у нас заради ниските цени, такси и данъци на автомобилите. Най-много са превозвачите от Гърция в общините Петрич, Сандански, Благоевград и Гоце Делчев. В страната ни те регистрират фирмата си хем за кратко време, хем почти без пари.

Хиляди евро струва лицензът за товарни превози в Гърция, докато у нас е много по-нисък. Тази тенденция е от над 15 години. Доста нашенци работят като шофьори при гръцките превозвачи. Те плащат данъци у нас, което е добре, тъй като носи приходи за общинската хазна, твърдят служители в община Сандански.

Макар данъците в България да са с пъти по-ниски, отколкото в родината им, доста гръцки бизнесмени "забравят" да се издължат към съответната община.

Прочети още от в. "Стандарт"

"И технически специалности вече приемат с матура по български" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Матурата по български език и литература ще бъде вход за специалности в 32 от всички 51 университета у нас за следващата 2017/18 г. академична година. Оценката от държавния зрелостен изпит по история, чужд език, математика, география и биология също ще се признава от повечето ни висши училища. Това показва справка на просветното министерство в навечерието на кандидатстудентската кампания.

Някои висши учебни заведения традиционно ще подбират студенти със задължителен приемен изпит поради специфичните си изисквания. Такива са училищата по изкуствата - Националната художествена академия, Националната музикална академия, НАТФИЗ, колеж "Л. Гройс" и др. Тук се включват още Академията на МВР, Военната академия "Г. С. Раковски", както и Американският университет в България и Нов български университет. Оценките от матурите няма да служат за прием и в Европейското висше училище по икономика и мениджмънт в Пловдив и Висшето училище по застраховане и финанси. Останалите университети ще приемат частично или изцяло с резултата от матурите.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Засега в Южния парк няма да се строи, но 20% от него е частен", пише в. "Капитал Daily"

Около 20% от територията на Южния парк в столицата попада в частни терени, но засега няма планове и възможност повечето от тях да бъдат застроени. Това стана ясно от изказване на главния архитект на София Здравко Здравков пред bTV в сряда.

Висока сграда вероятно ще се появи в територията на парка на ъгъла между улиците "Бяла черква" и "П. Ю. Тодоров", показва справка на "Капитал" в Общия устройствен план на столицата. Парцелът принадлежи на частен собстветник и попада в т.нар. смесена многофункционална зона, която позволява високо строителство. Засега обаче няма издадено разрешително за строеж на това място.

Другата възможност за промени в парка ще е в парцелите, които попадат в зоните за "спорт и атракции" на парка. Такава е зоната край ъгъла на улиците "Козяк" и "Хенрик Ибсен" срещу мол "Парадайс". Какво точно ще може да се осъществи там обаче зависи от Подробния устройствен план на Южния парк, който тепърва ще бъде изготвен.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Общините определят такси като феодали", пише в. "Сега"

Местната власт масово приема наредби, противоречащи на закона, и събира незаконни такси. Този извод за пореден път беше направен от Върховната административна прокуратура (ВАП) след проверка на общински наредби из страната.

На места се събират дискриминационни такси за детски градини, става ясно от проверката. В Балчик, Доспат, Кюстендил, Елена, Карнобат и Несебър местната власт определя различни такси за семействата в зависимост от това дали доходите им надскачат определени граници. Това противоречи на закона, в който е записано, че цената се определя от направените разходи за самата услуга. В Ямбол таксата се състои от две части - половината се плаща независимо от броя посещения на детето.

Прочети още от в. "Сега"

"IT и аутсорсинг фирми наемат нови 5 000 служители в Пловдив", четем във в. "Монитор"

Нови 5000 служители в следващите 3 години ще наемат фирмите от IT и аутсорсинг индустрията в Пловдив. Най-търсени са кадрите, които освен английски език, владеят и други западни езици. Това стана ясно по време на презентация на аутсорсинг дружество в Пловдив, което развива дейност освен в града на тепетата, така също и в София. В компанията в момента са заети общо 2 500 души, от които едва 300 работят в столицата. Всички останали са в офиса на фирмата в Пловдив. Тяхната работа е свързана с предоставяне на услуги в сферата на онлайн разплащанията, гейминг индустрията, туризма и други на над 50 клиенти от целия свят.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Румен Радев: Има тенденция ЕС да се трансформира в съюз на сметки и пазарлък" пише в. "Труд"

Налице е тенденция ЕС от съюз на принципи и ценности да се трансформира в съюз на сметки и пазарлък. Това заяви президентът Румен Радев пред български журналисти в Брюксел при пристигането си за участие в заседанието на Европейския съвет.

От тази седмица Европа няма да бъде същата, добави той. Тук съм, за да изразя ясната българска позиция в подкрепа на основополагащите ценности на ЕС - единството и солидарността, и да се противопоставя на тенденцията за Европа на две скорости - за формирането на център и периферия, посочи държавният глава.

Дебатът за бъдещето на Европа по нови механизми, както се предлагат, едва започва. Предстои да разгледаме Римската декларация, едва сега започва дебатът по Бялата книга на Европейската комисия - ще приключи през декември, когато ще има някакво решение, което всички очакваме.

Прочети още от в. "Труд"

"Европа на 2 скорости, а ние сме в аварийната лента", пише в. "Стандарт"

Европа на две скорости? Защо това толкова ни уплаши? Дискриминират ни? Обиждат ни? И като преди избори всеки пишман политик се втурна да брани клетата българска чест. На оружие, братя! Та нима, ако попитате всеки нормален българин, той не би ви казал, че и сега България не е във втората група, а в последната, която не е третата! За бавно развиващи се няма създадена група. Там сме само ние. Защо се плашим когато истината се казва в прав текст? Нима забравихте, че самото ни приемане беше по политически причини, а не по икономически. Но не само икономически, ние и сега не сме готови институционално, съдебно, правно, социално, всякакси.

Ние сме на опашката и дърпаме ЕС назад. В Европа на многообразието ние сме лошият пример. Затова гръцките политици си позволяват да плашат сънародниците си с нас.

Прочети още от в. "Стандарт"