"Приемането на еврото е единственият вариант за България" извежда на първа страница в. "Монитор"

Чакаме "неустоимо" предложение от ЕК следващата седмица

Приемането на еврото е единственият вариант за България. Това заяви финансовият министър Владислав Горанов по случай 25-годишнината на Асоциацията на банките в България (АББ).

"И сегашното правителство, а и предишните правителства сме убедени, че след близо 20 години валутен борд естественият ни път е Еврозоната", категоричен бе Горанов.

Той добави, че не е толкова просто и не е въпрос само на желание на една от страните, а трябва и двете страни да проявяват интерес - и Еврозоната и кандидатстващата за нея страна.

Горанов добави, че съгласно Договора за функциониране на ЕС ние рано или късно ще станем част от единната валута. "България е една от малкото държави заедно с Румъния, които убедено вървят в тази посока и желаят това. Има и държави в ЕС, които са с резерви или с по-бавни темпове се стремят към тази посока, например Полша."

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"От юли всеки трети пенсионер ще е с минимална пенсия от 180 лв." е водещo заглавиe на в. "Сега"

От 1 юли почти всеки трети пенсионер у нас ще получава минималната пенсия за стаж и възраст, която кабинетът планира да увеличи на 180 лв. Толкова ще получават около 668 000 възрастни българи, или 31.5% от всички пенсионери. От 1 октомври този вид пенсия ще нарасне с още 20 лв. и така минималната пенсия от 200 лв. ще вземат вече 38% от възрастните хора. Правителството публикува за обсъждане постановление за промяна на бюджета на Държавното обществено осигуряване, за да изпълни обещанието си от управленската програма. Предстои текстовете да бъдат разгледани и в тристранката. 

Всички останали пенсии от юли ще се увеличат само с 2.4%, както е предвидено по закона.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"МВФ и Световната банка: Проблем са банковите заеми към свързани лица", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

МВФ и Световната банка са провели собствен стрес тест на българската банкова система, който е показал сходни с тези на БНБ резултати, като пет банки са показали капиталов недостиг. Това става ясно от доклада за оценката на финансовата стабилност на страната (FSAP). Там се посочва още, че остава проблемът с концентрацията на кредити към свързани лица, както и високото ниво на необслужвани кредити. МВФ препоръчва и създаването на фонд за ликвидна подкрепа.

Банковата система има значителни капиталови буфери и генерира стабилна печалба, но остава уязвима от шокове, се казва в оценката. Банковият надзор има напредък в укрепването си, но са необходими още действия, пише още там.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Връщал се интересът към ваканционни имоти" е заглавиe от в. "24 часа"

Доходът от такава инвестиция можел да е 6,7% на година

Интересът към покупката на ваканционни имоти се завръща, след като през последите години имаше отлив от този пазар, показва анализ на Arco Real Estate.

Според агенцията за недвижими имоти българите са основните купувачи. Основната причина за това било понижението на лихвите по депозити, което карало хората да търсят алтернативни инвестиции.

От края на 2016 г. досега се удвоил и интересът на чужденци към покупка на имоти с инвестиционна цел.

Индикациите за увеличаване на интереса на чуждестранните туристите към България като лятна дестинация също допринасяли за интереса към инвестиция в имот по Черноморието, с цел отдаване под наем.

Близо 90% от запитванията, които са постъпили от началото на сезона, били за нискобюджетни имоти - до 30 000 € евро и основно за апартаменти с една спалня, които се предлагат предимно на вторичния пазар.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Андронов: Няма колебание за пътя към еврото", четем във в. "Стандарт"

Банковият съюз ще бъде по-привлекателен, ако има баланс на отговорности и права, казва шефът на Асоциацията на банките в България 

- Пътят към еврозоната - какви са плюсовете и минусите да тръгнем по него?

- Чухте колко внимателна преценка налага това. Аз мисля, че все повече въпроси отпадат и чувате от всички институции и от самата финансова общност, че желанието за присъединяване е недвусмислено. Г-н Питър Прат /член на УС на ЕЦБ/ посочи всички аспекти на едно такова решение. Вие видяхте как монетарната политика на ЕЦБ има различно влияние върху различните държави, някои от които се намират в по-добра фаза, други - в по-лоша фаза, а третирането е едно и също, с една и съща монетарна рецепта. Така че ние трябва да сме предпазливи. От друга страна, претегляйки всички плюсове и минуси, аз мисля, че няма колебание нито между властите, нито във финансовия сектор, за нашия път.

Прочети още от в. "Стандарт"

"КЗК: "Лукойл" не злоупотребява с монопола си", пише в. "Капитал"

Рафинерията и търговското дружество не са продавали по-скъпо на вътрешния пазар отколкото за износ, смята комисията. Миналата година твърдението й беше обратното.

След като преди два месеца Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) не откри картел при горивата, сега регулаторът реши, че единственият голям производител "Лукойл Нефтохим Бургас" и лидерът на едро и дребно "Лукойл България" не злоупотребяват с господстващото си положение. Преди година комисарите и по двата случая твърдяха обратното.

Прочети още от в " Капитал"

"По-доброто училище не се постига само с двойни заплати", пише в. "Сега"

Ако не се обвърже с качеството на образованието, ръстът на учителските възнаграждения ще се окаже наливане от пусто в празно

Първоначално обещанието за двойното увеличение на учителските заплати звучеше толкова бомбастично, че хората от гилдията масово го пратиха в графата "предизборни трикове". Месец след изборите обаче то придобива все по-реални измерения. Първата стъпка за планираното с 4-годишен хоризонт повишение се очаква да бъде с 15% от 1 септември. Отвъд безспорно положителните моменти около увеличението на учителските заплати обаче прозират немалко въпроси и рискове, които биха могли да превърнат похвалното начинание в обикновен популизъм.

Прочети още от в. "Сега"

"Путин към президента на Македония: Славянската писменост е дошла при нас от македонската земя" пише в. "Труд"

Днес и в Русия е тържествен ден - Денят на славянската писменост, а писмеността е дошла при нас от македонската земя.

Това е казал руският президент Владимир Путин на македонския си колега Георги Иванов в началото на днешната им среща в Москва.

Разговорът е цитиран от официалния сайт на Кремъл.

Прочети още от в. "Труд"

"Над 100 страни се включиха в "Един пояс, един път"", пише в. "Стандарт"

Реч на Н.Пр. Си Дзинпин

Президент на Китайската народна република

по време на церемонията по откриването на

Форума за международно сътрудничество "Един пояс, един път" в Пекин на 14 май 2017г.

В този прекрасен сезон на ранно лято, когато всяко живо същество е пълно с енергия, искам да поздравя всички вас, отличени гости от над 100 държави, с присъствието си на този важен Форум по инициативата "Един пояс, един път", проведен в гр. Пекин. Това наистина е събиране на велики умове.

В следващите два дни, надявам се чрез ангажиране с пълен обмен на гледни точки, ще допринесем за изпълняването на инициативата "Един пояс, един път", проектът на века, така че да бъде от полза за всички хора по целия свят.

Преди повече от 2000 години, нашите предци, които са пътували дълго през огромните степи и пустини, отвориха трансконтиненталния пасаж, свързващ Азия, Европа и Африка, известен днес като Пътя на коприната.

Прочети още от в. "Стандарт"