"ГДБОП вече може да шпионира "Вайбър", "Фейсбук" и "Скайп"" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Главната дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) вече може да извлича информация от най-популярните мобилни приложения като "Вайбър", "Фейсбук Месинджър", "УатсАп", "Скайп" и др. Шпионският софтуер, който пробива мобилни устройства, е купен с обществена поръчка, информация за която е качена на сайта на службата. 

От поръчката не става ясно за какво точно ГДБОП ще използва новия си софтуер - дали той ще се прилага само за сваляне на информация от мобилни устройства, иззети като веществени доказателства, или пък целта е събиране на информация чрез отдалечен достъп. Във втория случай на ГДБОП със сигурност ще им трябва разрешение за прилагане на СРС. По закон то се дава от съда. Няма гаранция обаче, че няма да се ползва и без съд.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"НКЖИ обяви поръчка за 1 млрд. лв. за жп линията Елин Пелин - Костенец", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Търгът за модернизация е разделен на три обособени позиции, като кандидатите могат да подават оферти само за една от тях

Поръчката за един от най-сложните и скъпи жп проекти в България - за отсечката между Елин Пелин и Костенец, най-после беше обявена. Търгът трябваше да стартира още през миналата есен, но имаше сериозно забавяне. През януари все още не беше изработена тръжната документация, а от Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) коментираха, че подготовката върви и търгът трябва да бъде обявен до началото на март, което не се случи.

Участъкът е част от жп линията София - Пловдив и се финансира по оперативна програма "Транспорт и транспортна инфраструктура".

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Плевнелиев: Преди изтребителите - нови радари, а парите сега - за бърз интернет" е водещo заглавиe на в. "24 часа"

Ще има нов търг за самолетите. А дотогава парите да се вложат не във влакове, а в сухопътните войски или още по-добре - в по-бърз интернет. Там ни е силата

В рамките на нашето председателство да стартираме Европейския енергиен съюз оттук

- Г-н Плевнелиев, обикаляте света и се срещате с всички държавници.

- През 5-те месеца, които минаха след края на мандата ми, нещата дори се ускориха. 15 държави посетих за този период. Тепърва предстоят нови посещения и всяко едно от тях е важно и за България.

Прочети ще от в. "24 часа"

"500 бона за хотел на ВИП гостите за БГ председателството" извежда на първа страница в. "Монитор"

Половин милион лева ще плати страната ни за нощувките на ВИП гостите, които ще се изсипят у нас от януари до юни догодина в рамките на българското председателство на Съвета на ЕС. Това става ясно от обявена обществена поръчка, с която се търсят хотели за целта.

В този период от половин година ще трябва да посрещнем общо 20 000 делегати от държави членки и от европейските институции за над 200 събития в София. Бюджетът на страната ни обаче ще поеме само нощувките на гостите с ранг от министър нагоре и по 1 техен придружител. Това означава, че ще платим настаняването в хотел на 1492-ма души в самостоятелни стаи за общо 1808 нощувки, показват предварителните сметки.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Скъпо месо, евтини колбаси" четем на първа страница на в. "Труд"

Цените на свинското месо у нас растат, а в същото време тези на колбасите, за които то трябва да е основна суровина, падат. Това показват данните на Държавната комисия за стокови борси и тържища. Според тях от средата на март цената на едро на свинското месо върви нагоре и в края на юни е отчетено поскъпване от 15,5%. На годишна база пък (спрямо юни 2016 г.) повишението е с 5,3%. В същото време цената на малотрайните колбаси намалява с 6,8% за година и с над 2% на месечна база. Понижение има и при кренвиршите - с 3,6%, и при тайния салам - с 5,4% на годишна база. Разминаването в цените не може да се оправдае с внос на месо, защото данните на комисията показват, че в същия период се наблюдава и покачване с 44% на цените на месото и на международния пазар.

Прочети още от в. "Труд"

"Приходите от данък печалба с 8,6% скок", четем във в. "Стандарт"

Бизнесът плати с 8,6% повече корпоративни данъци през първите пет месеца на годината, сочат окончателните данни на Министерството на финансите. От януари до май от корпоративни данъци в държавната хазна са влезли 1,082 млрд. лв., при 996,5 млн. лв. за същия период на миналата година. 

Това е много добра новина на икономиката на страната и показва, че бизнесът декларира по-високи печалби. Което е резултат от раздвижване на икономиката и излизане на сивия сектор на светло. Същата тенденция показват и приходите в хазната от ДДС. За първите пет месеца на годината постъпленията от налога нарастват с 238 млн. лв. и достигат 3,946 млрд. лв. Това увеличение от 6,42% значително изпреварва икономическия ръст, който за 2016 г. е 3,4%. Очевидно увеличението на приходите от ДДС до голяма степен се дължи на изсветляване на сивия сектор.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Бизнесът на всички фирми в България през 2016 г.", пише в. "Капитал"

Изминалата корпоративна година в страната в числа

Специалното издание "Капитал 100" включва информация за 300-те дружества с най-високи приходи за миналата година, класиране на компаниите по сектори, анализ на данните по индустрии, както и част от успешните истории на най-динамично развиващия се бизнес.

Прочети още от в " Капитал"

"Г2+0", пише в. "Сега"

С нищо добро няма да запомним дванадесетата "среща на върха" на двадесетте големи (Г20) икономики в света, която приключи в Хамбург. Очаквахме много от тази среща - не получихме нищо - този извод направиха повечето водещи икономически анализатори. Влиятелният в. "Ханделсблат" (коментаторът Торстен Рийке) резюмира: "Девет години след първата среща на Г20 светът е без водачи. Г0, а не Г20, това е посланието от Хамбург". Това не е вярно, а и формулата е грешна. Много сбъркан е нордическият мисловен модел, щом не постигнеш желаното и очакваното, да отречеш наличието на резултат изобщо. Ние, периферните зрители, зяпащи към световния връх, по-добре да мислим без патос и максимално близо до реалностите. Нека първо си дадем сметка защо е важен върхът на Г20?

Прочети още от в. "Сега"

"Патриотите ни спасиха от санкция за над 200 млн. евро" пише в. "24 часа "

Най-разумните предложения за промяна в закона за концесиите дойдоха от най-неочакваното място

От половин година проектозаконът за концесиите е обект на силни политически спорове. Освен че приемането на този закон е задължително по директива на ЕС, то е и много важно за увеличението на инвестициите в много сектори, в т.ч. в публичната инфраструктура. Надали някога съм си представял, че ще го кажа, но изненадващо за мен (и предполагам не само) най-разумните предложения за промяна в този закон дойдоха от най-неочакваното място - трите партии, влезли в НС в коалицията "Обединени патриоти". Същите патриоти, които години наред тънеха в тежък популизъм за редица концесии в България, говорейки на моменти и смехотворни глупости (как в 1 т руда имало почти 1 т злато, как ЕРП-та хранели австрийски и чешки пенсионери, а "Софийска вода" изнасяла милиони през поръчки за офис мебели), сега показаха невероятно здравомислие и разум.

Прочети още от в. "24 часа"

"Големите области усвояват най-много европейски пари", пише в. "Стандарт"

Към 30 юни 2017 г. реално изплатените средства по оперативните програми в България достигат близо 8,8 млрд. лв., или 1 230 лв. на човек от населението.

Данните по области показват, че най-много средства усвояват най-големите области - столицата (3, 249 млн. лв.), Пловдив (663 млн. лв.), Бургас (563 млн. лв.), Варна (399 млн. лв.), Стара Загора (332 млн. лв.). Най-малко пък са средствата в областите Перник (55 млн. лв.), Търговище (75 млн. лв.), Смолян (84 млн. лв.), Кюстендил (85 млн. лв.), Видин (94 млн. лв.). 

Данните по общини показват, че сред 265-те български общини най-много средства спрямо местното население са усвоени в община Банско - над 6 000 на човек от населението. Най-малко пък са разплатени в община Ямбол - под 30 лв. на човек от населението. Десет са общините с усвоени под 100 лв. на човек, а в 13 общини средствата надхвърлят 3 хил. лв.

Прочети още от в. "Стандарт"