"Граждани и фирми няма да се разкарват за справки за платени данъци" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Компаниите ще могат по-лесно да се регистрират по ДДС и няма да публикуват баланси, ако нямат дейност

От 1 януари 2018 г. граждани и фирми вече няма да се разкарват да вадят справки за наличие или липса на задължения към хазната. Досега те се искаха, за да могат държавните ведомства да им предоставят дадена административна услуга. Отпадането на задължението е предвидено в пакет от законови промени за намаляване на бюрокрацията, подготвени от финансовото министерство. Целта е да се намали броят на изискваните документи от администрацията, а процедурите по предоставянето на услугите за гражданите и бизнеса да се опростят.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Нови кадрови рокади в държавната "Мини Марица-изток"", четем във в. "Капитал Daily"

Квотата от назначения на "Обединените патриоти", които помогнаха за създаването на кабинета "Борисов 3", започна да се разпростира и върху държавните енергийни дружества. От борда на директорите на "Мини Марица-изток" ще бъдат отстранени досегашният му председател Диан Червенкондев, който беше депутат от ГЕРБ, и назначеният по време на служебното правителство доцент Георги Айданлийски, който е водещ български учен в областта на геологията. 

На тяхно място пък ще влязат Георги Коев, който е бивш заместник-кмет на Раднево и според източници на "Капитал" е предложен от "Обединени патриоти", и Николай Диков, който се връща в дружеството, след като през март беше заменен от Айданлийски. В централата остава досегашният й изпълнителен директор Андон Андонов.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Пет нации в ЕС са по-стиснати от нас по време на ваканция" е заглавиe от в. "24 часа"

Представителите на пет европейски нации харчат по-малко пари от българите по време на своята почивка. Това показват данни на Евростат, публикувани във вторник.

Средният разход на един българин по време на неговата почивка е 160,62 евро, докато един португалец би похарчил 156,27 евро, един унгарец - 129,80 евро, един чех - 125,93 евро, а един румънец - 116,98 евро.

Прочети ще от в. "24 часа"

"По 100 майки на година захвърлят децата си" извежда на първа страница в. "Монитор"

Жена изоставя сакатия си син и дъщеричка в барака на произвола на съдбата

Поне по 100 майки годишно захвърлят децата си в паркове, градинки, между блокове, на улицата и дори в кофата. Това показва справка на "Монитор" за водените дела по съответните текстове от Наказателния кодекс. Те се завеждат по глава "Престъпления против брака и семейството" и по-конкретно по чл. 182, който гласи, че "родител или настойник, който остави лице, намиращо се под родителски грижи или настойничество, без надзор и достатъчна грижа и с това създаде опасност за неговото физическо, душевно или морално развитие, се наказва с лишаване от свобода до три години, както и с обществено порицание".

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Готви се нов модел на заплащане в здравеопазването", четем на първа страница във в. "Стандарт"

Ще представим нов модел за заплащане в здравеопазването, но това ще стане след широк диалог с всички заинтересовани. Това заяви днес министърът на здравеопазването проф. д-р Николай Петров при представянето на приоритетите в здравеопазването в програмата на кабинета. 

В момента заплащането на труда на лекари и медици е една енигма - има места, където възнагражденията са добри, другаде - те са трагични, заяви министърът. Няма ясен регламент откъде идват парите. Обикновено те идват чрез клиничните пътеки, а в тях странното е, че няма перо труд. Ще направим работна група, за да видим колко ще бъде остойностен този труд, тъй като това е деликатна материя. Компетентността на лекаря трябва да се обвърже с обема на неговата работа.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Поръчката за ремонт на ул. "Граф Игнатиев" е подновена", пише в. "Капитал"

Стойността на търга е близо 22 млн. лв. без ДДС, а финансирането е по програма "Региони в растеж"

Столичната община обяви повторно обществената поръчка за ремонт на една от централните части на столицата - т.нар. зона 2, след като я прекрати през май заради пропуски в документацията. Тогава заявките на общината бяха, че търгът ще бъде обявен наново в рамките на няколко седмици, а самият ремонт ще започне през август. Това обаче така и не се случи и идеята "Граф Игнатиев" да придобие нов облик преди началото на българското председателство на Съвета на ЕС, което започва на 1 януари 2018 г.

Прочети още от в "Капитал"

"Вярвате или не, икономиката се развива добре", пише в. "Сега"

Днешната средна заплата купува три пъти повече жилищна площ в сравнение с 2008 година

В България вече повече от две години икономическият ръст е около 3.5%. Безработицата спада, заетостта расте, основните показатели на пазара на труда доближават стойностите от 2007 г. През последните няколко тримесечия се отчита ускоряване на ръста на заплатите, като за периода от началото на 2015 г. до март 2017 г. България е с втори най-висок темп на нарастване на разходите за труд в ЕС (18.7%). Тази тенденция отразява вече видимите дефицити в разширяващите се бизнес сектори. Общият разполагаем доход на домакинствата нараства и това се отразява във все по-осезаем ръст на потреблението през последната година.

Прочети още от в. "Сега"

"Без бележка за платен данък при технически преглед на колата" пише в. "Монитор"

Махат данъчните декларации и финансовите отчети за фирми без дейност

Вече няма да е необходимо да носим бележка за платен данък на автомобила по време на годишния технически преглед (ГТП). Това предвиждат промени в Закона за местните данъци и такси, предложени от Министерството на финансите.

В момента за да проверим дали колата ни е в изправност е нужно да представим двата регистрационни талона на автомобила - голям и малък, полица от валидна застраховка "Гражданска отговорност", лична карта, както и бележка, че сме платили данъка на превозното средство. Ако бъдат одобрени предложенията обаче подобна бележка за данъка няма да ни е необходима, тъй като това ще се извършва чрез автоматизирана система за обмен на информация.

Прочети още от в. "Монитор"

"Харвард" е непоклатим на върха", пише в. "Стандарт"

Американските университети запазиха господството си в ежегодното китайско класиране на най-добрите академични институции в света, като "Харвард" остана номер едно за 15-та поредна година. 

В топ 10, малко променен от миналата година, "Станфорд" се задържа на второто място в "Класацията на световните университети", съставена от независимата Шанхайска рейтингова агенция, която класира най-добрите 500 институции всяка година от 2003 г. насам.

Прочети още от в. "Стандарт"