"Хакери искат 1000 евро откуп за ударен компютър" четем на първа страница във в. "Монитор"
До 10 години ще има глад за кадри в киберсигурността. Специалисти от БАН получават 20 сигнала дневно.
Хакери искат по 1000 евро откуп, за да възстановят файловете на ударен от тях компютър. Това съобщи вчера пред „Монитор" Димитрина Полимирова, директор на Националната лаборатория по компютърна вирусология към БАН. Тя разясни и схемата, по която действат интернет престъпниците. С прости думи те кодират файловете на служебен компютър, като най-често това са важни устройства на фирми, свързани с производството. Така информацията в него, която е свързана с доставки, фирмени контакти и др., става неизползваема. Веднага след удара хакерите изпращат съобщение, че ще възстановят файловете, които са криптирали, но ще трябва да се плати откуп.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Държавните фирми и фалшивите пенсии застрашават икономиката" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Правителството трябва да се съсредоточи в реформите в пенсионната система и да озапти рисковете, породени от загубите на държавните предприятия, ако иска икономиката да расте. Освен това държавата трябва да стегне разходите си и да намали бюджетния дефицит до 2%. Това са част от препоръките на мисията на Международния валутен фонд (МВФ). Екипът, ръководен от Мишел Шенън, бе в София между 4 и 9 ноември. Такива партньорски мисии се провеждат във всички страни, които са членки на МВФ.
В заключителния си доклад експертите на фонда открояват темата за фалшивите инвалидни пенсии и съветват правителството да осъществи отлагания с години план за справяне с този огромен проблем. По данни на НОИ в последните 15 години инвалидните пенсии у нас са се увеличили с невероятните 280%. Според работодателите всяка трета инвалидна пенсия е отпусната неправомерно, а загубите от пенсиониране на мними болни са от порядъка на 1 млрд. лева годишно.
Прочети още от статията на в. "Сега"
„НАП осъди "Вива Венчърс" за 38 млн. лева неплатени данъци", четем на първа страница на в. „24 часа"
Парите са заради данък от блокова сделка. Подобно дело има и срещу Огнян Донев
"Вива Венчърс" ще трябва да плати още 38 млн. лева на държавата заради продажбата на БТК на американците от Ей Ай Джи преди 8 години. Това става ясно от решение номер 8701 на ВАС от октомври. То е окончателно.
"Вива Венчърс" приватизира 65% от БТК през 2004 г. срещу 230 млн. евро. През 2007 г. телекомът бе продаден на американците за близо 1,3 млрд. евро.
От делото във ВАС става ясно, че "Вива Венчърс" е получила над 1 млрд. евро за дела си от 65%. Сделката е била оформена като блокова и е регистрирана на фондовата борса.
Прочети още от в. „24 часа"
"МВФ: Реформа за инвалидните пенсии е от голямо значение" четем на първа страница на в. "Труд"
Международният валутен фонд предвижда страната ни да завърши годината с умерен ръст на брутния вътрешен продукт, близък до постигнатия през 2014 година 1.7%. Ригистрираният растеж ще се дължи на вътрешното търсене и усвояването на еврофондовете, смятат от международната институция. Това ставя ясно от изявлението на Мишел Шанън - ръководител на мисията на фонда у нас, която се проведе от 4 до 9 ноември, съобщи Дарик.
Рисковете по отношение на перспективата са по-скоро позитивни и засилването на вътрешното търсене е възможно да увеличи умерено растежа през 2016 г. И макар че с повишаването нa икономическата активност безработицата е намаляла, се прогнозира тя да остане все още висока. Дефлационният тренд ще се пречупи със стабилизирането на цените на суровините.
Прочети още от в. "Труд"
"Можем да пуснем нов дълг в САЩ", четем на първа страница във в. "Стандарт"
България може да пласира нов държавен дълг в долари на пазара в САЩ през следващите две години. Това става ясно от Стратегията за управление на държавния дълг за периода 2015-2017 г., която наскоро беше приета от Министерски съвет. Миналата година беше приета Глобална средносрочна програма на България за издаване на облигации на международните капиталови пазари. Тя предвижда емитиране на нов дълг в размер до 8 млрд. евро за периода 2015-2017 г. По силата на тази програма през 2015 г. вече бяха пласирани еврооблигации с общ обем от 3,1 млрд. евро и срок от 7, 12 и 20 години. Тъй като програмата е глобална, държавата може да пласира облигации както на европейския, така и на американския пазар, се посочва в стратегията за управление на дълга. Освен това може да се използват различни инструменти, валути, срокове на книжата, публичен или частен пласмент и подходящ времеви период за излизане на външните пазари. Валутен борд и фиксираният курс на лева към еврото са предпоставка за пласирането на нов дълг в евро. Но в случай на неблагоприятни пазарни обстоятелства на евровия пазар България ще може да поема дълг и в други формати и валути, пише в стратегията.
Прочети още от в. "Стандарт"
„Неизвестна компания ще пише инвестиционна стратегия на България",четем на първа страница на в. "Капитал Daily"
Неизвестна фирма, без сайт и доказани експерти за 11 календарни дни ще определи кои трябва да се приоритетните индустрии в страната и да изготви стратегията и анализа на конкурентните предимства, с които България ще се представя пред чуждестранните инвеститори през следващите пет години. До избора се стига чрез обществена поръчка, която не е незаконна, но е подготвена така, че качеството на документа е без значение. Първо, вратите за участие са прекалено широко отворени - допускат се кандидати, които са изпълнили дори и само една обществена поръчка, съдържаща консултантска услуга. Второ, в критериите за класиране се залага кандидатите да се състезават и по срок. И трето, изискванията на самата поръчка донякъде повтарят вече съществуващи държавни документи (виж карето).
Прочети още от в " Капитал Daily"
„Предложението за нови цени на винетките е откровено неприлично", пише в. "Сега"
В правителството се обсъждат няколко схеми за поскъпване на винетките. В тях увеличението за вдигане на таксата за леки автомобили варира с 50 до 120%. В най-лошия за шофьорите вариант това означава вместо сегашните 67 лв. годишно да плащат 145 лв. Макар и неохотно, и от транспортното, и от регионалното министерство признават, че обсъждат такива промени. Не е ясно до какъв резултат ще доведат те, особено на фона на усилията на финансовото министерство да изстиска всеки възможен лев от гражданите. Тези дни финансовият министър Владислав Горанов потвърди, че увеличение вероятно ще има, но крайната сума ще е под 100 лв.
Прочети още от в. "Сега"
"IT секторът вдигна броя на наетите и средната заплата за година", пише в. "Капитал Daily"
За една година броят на наетите и средната работна заплата в България са се повишили, като това се дължи почти изцяло на IT сектора, а при заплащането и на администрацията, показват данните на НСИ за третото тримесечие. Спрямо април - юни 2015 г. обаче те намаляват с 1.7% (38.9 хил. души) заради сезонния фактор - най-много спада броят на наетите в туризма. Средното заплащане в страната също отбелязва лек спад от 0.6% през третото тримесечие спрямо второто, като той е най-голям при финансовите и застрахователните дейности, образованието и производството и разпределението на електрическа и топлинна енергия.
Наетите в края на септември спадат до 2.27 млн. души, като спрямо юни най-голямо понижение се наблюдава в сектора на хотелиерството и ресторантьорството (с 22.1%), както и в културата, спорта и развлеченията. Традиционно през летния сезон се откриват повече работни места в туризма, но в края на септември след сезона те се закриват.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"ВЕИ мафията срещу правителството" пише в. „Труд"
Целта е Борисов да се откаже от реформи в енергетиката
Редица страни от новоприсъединилите се към ЕС предприеха стъпки за намаление на цената на тока от ВЕИ и анулираха дългосрочните договори, за да облекчат населението и бизнеса
Намеренията на правителството да намали изкупната цена на тока от възобновяеми източници (ВЕИ), коригира цените и договорите на американските централи и да либерализира пазара активизираха енергийната мафия.
Прочети още от в. „Труд"
"Свалят през час цената на горивото във Варна", четем във в. "Монитор"
Бензинът е 1,86 лв, дизелът- 1,77 лв.
Бясна надпревара между бензиностанциите във Варна сменя цените през час, след като аптекарския бос Веселин Марешки влезе в ценовата война с останалите търговци на горива. Битката смъкна драстично цените им във
Варна и зареждането в морската столица в момента е най-евтино в цялата страна. Всичко тръгна след като в средата на октомври Марешки отвори своя бензиностанция, която пусна литър бензин А95 за 1,86 лв., дизел за 1,79 лв. и газ за 83 ст. Първи реагираха няколко малки търговци, които свиха цените на колонките за газ до 82 ст., а след това ги последваха и големите вериги, които се приближиха до цените на аптекаря. От няколко дни те пуснаха в отговор на предизивкателството пропан-бутан за 81 ст., бензин А95 за 1,86 лв. и дизел за 1,77 лв. Марешки обаче няма намерение да се ограничава само с Варна, където смята да отвори нови бензиностанции с народни цени. Казва, че планира да го направи и в Шумен, София и Пловдив, където има складови бази. Главната му цел била да намали фирмените разходи, като зарежда с евтини горива своите коли и тези на дистрибуторите, като продава на ниски цени и на гражданите. Запознати вече коментират, че битката ще бъде тежка, защото в нея не се подбират средства.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
„Върнете ергенския данък!", пише в. „24 часа"
Само поколение и половина ни дели от изчезването на България
Hие сме в режим на национално самоубийство. След две поколения може и да няма България, но и до днес никой политик не си мръдва пръста.
Добре де, но какво може да се направи? - ще попитат някои. Нали причините за демографската катастрофа са толкова сложни, дълбоки и обективни, че можем само да кършим ръце отстрани, обзети от мирова скръб?
Това не е вярно. В ръцете на политиците има цял арсенал от сравнително прости мерки. Защо например не се забелязва нито една медийна кампания с европейски или държавни пари за щастието да имаш семейство?
Прочети още от статията на в. „24 часа"
"Изплащаме 7,2 млрд. през тази година", пише в. "Стандарт"
Плащанията за обслужване на дълга на страната през тази година са близо 7,2 млрд. лв., става ясно от стратегията за управление на дълга. От януари до края на септември извършените плащания по дълга възлизат на 6,927 млрд. лв., от които 6,328 млрд. лв. са погашения, а 598,2 млн. лв. са лихви. Тези големи суми се дължат на това, че на 14 януари бяха изплатени доларовите облигации, емитирани, когато министър на финансите беше Милен Велчев. През януари бяха изплатени 1,086 млрд. долара главница и последният лихвен купон по книжата в размер на 44,8 млн. долара.
Освен това тази година беше и падежът на мостовия заем от 1,3 млрд. евро, взет в края на миналата година, за да се изплатят гарантираните депозити в КТБ.
Прочети още от в. "Стандарт"