"Икономически ефекти от петте сценария за бъдещето на ЕС" четем във в. "Труд"

Доходът на човек от населението в еврозоната е по-нисък с 26,7%, а този в ЕС с 31% от средния в САЩ

Сред основните проблеми на съюза в момента са тежката бюрокрация, наличието на множество скъпо струващи регулации и тромавост при вземането на решения

Наскоро Европейската комисия публикува Бялата книга за бъдещето на Европа, в която се представят пет различни сценария за развитие до 2025 г. Те са озаглавени съответно: "Продължаваме, както досега"; "Остава само единният пазар"; "Тези, които искат повече, правят повече"; "Правим по-малко, но по-ефективно"; "Правим много повече заедно". Целта на този документ е да се възобнови дебатът за европейската интеграция. Отделните опции не изискват съществени изменения в Договора за Европейския съюз, като целта е да се избегне необходимостта от провеждането на референдуми или ратификации в парламентите на държавите членки.

Какво е състоянието на ЕС към момента?

Прочети още от в. "Труд"

"Газът скача с близо 30%", извежда на първа страница в. "Стандарт"

Газът ще поскъпне с 29,6% от 1 април. Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) се съобразява с искането на "Булгаргаз" за повишение на цената на природния газ, става ясно от доклада на работната група във връзка с подаденото от компанията ценово заявление. От "Булгаргаз" поискаха цената за крайните снабдители да стане 363,43 лв. за 1000 куб. метра от 1 април, което е ръст от 29,7% спрямо цената на горивото за първото тримесечие на 2017 г. Тази цена е без акцизи, ДДС и такса за пренос. Според КЕВР цената на газа трябва да е 363,26 лв. за 1000 куб. м., което е скок с 29,6%. Таксата за пренос остава 19,73 лв. за 1000 куб. метра.

Прочети още от в. "Стандарт"

"България: по-щастлива, но последна в ЕС", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

България е по-щастлива, но още е в последната 1/3 на световното подреждане. Според класацията на ООН, която мери икономически и социални показатели, по-доволни от живота си - или точно преди страната ни, са палестинците, египтяните и тунизийците. И всички други държави от евросъюза.

Според последния доклад за световното щастие (Тhe World Happiness Report), изготвен като съвместната инициатива на ООН и Колумбийския университет "Мрежа за решения за устойчиво развитие" (Sustainable Development Solutions Network, SDSN), страната заема 105-о място сред 155 възможни, което я поставя и по-надолу в класацията от съседните държави.

Но има тенденция на подобрение - само за две години България се изкачва значително в класацията: през 2016 г. тя е заемала 129-а позиция, а през 2015 г. е била 134-а.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Пострадалите от взрива в Хитрино завеждат искове за над 10 млн. лв." е водещo заглавиe на в. "Сега"

Безпрецедентни искове за над 10 млн. лв. ще бъдат предявени от наследниците на жертвите и от всички пострадали от трагедията на гара Хитрино срещу превозваческите фирми "Булмаркет ДМ" ООД, "Булмаркет рейл карго" ЕООД и Националната компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ), съобщиха от шуменска адвокатска кантора за "Сега".

На 10 декември м.г. сутринта при навлизане в района на гарата се взриви цистерна от жп композиция, което причини смъртта на 7 души, други 39 бяха ранени, а много къщи бяха напълно или частично разрушени.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"700 работници на опашка пред "Пикадили" за заплати" четем във в. "Монитор"

Братя със сикаджийски корени фалираха супермаркетите, за да не плащат, веригата потъна в 100 млн. лв. дългове. Алиша Кийс пяла на сватбата на единия бос, кътат парите си в люксембургски офшорки

Над 700 работници се оказаха на опашка пред веригата супермаркети "Пикадили" с надеждата да получат заплатите си, които не са виждали от преди Коледа. Заради финансовия колапс на дружеството обаче най-вероятно служителите няма да видят и лев и затова те излязоха на протести в София и Варна.

Веригата "Пикадили" е в започната процедура по обявяване на несъстоятелност. Причината са над 100 млн. лв. дългове на фирмата към работници, доставчици и кредитори. Пари обаче в дружеството, свързвано с двамата братя Валентин и Десислав Попови, няма. Всъщност супермаркетите вече не се държат от "Пикадили" ЕАД.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Бразилия години наред е изнасяла развалено месо", пише в. "Капитал"

Властите в Бразилия трескаво се заеха в понеделник да ограничат щетите от скандала за системно и масово нарушаване на санитарните изисквания в местни предприятия за месо.

Европейският съюз, Южна Корея и Чили предприемат мерки за спиране на вноса от компаниите, обвинени в края на миналата седмица, че са подкупвали санитарни инспектори, за да получават разрешение за работа.

Сред десетките заподозрени са някои от най-големите производители и износители на пилешко и говеждо месо в света, включително JBS SA и BRF SA.

Бразилия е най-големият износител на говеждо в света и Brasil Foods (известна като BRF) може сериозно да пострада от евентуално ембарго на продуктите ѝ, докато се изясни ситуацията и се премахнат причините за нарушенията.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Прокуратурата и ВСС си показаха рогата", пише в. "Сега"

Всяка идея за независимост на разследването и обвинението предизвикват ужас в зависимата съдебна власт.

Посещението в София на румънската антикорупционна прокурорка Лаура Кьовеши даде повод на мрачни елементи от съдебната ни система да си покажат рогата.

Кьовеши беше поканена от председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов да разкаже за работата на независимата агенция, която оглавява - за да посъбуди тотално замрелите дебати по въпроса, че в България корупцията си съществува безнаказано. Впечатляващо е, че 90% от делата за корупция в Румъния завършват с осъдителни присъди, като само през 2016 г. са осъдени повече от 800 души, а още 600 очакват присъда.

Прочети още от в. "Сега"

"70 000 българи в чужбина за Великден" пише в. "Труд"

Около 70 000 българи ще изкарат Великден зад граница. 45 000 от тях ще посетят Гърция, 7000 отиват в Сърбия, 2500 в Македония, съобщи за "Труд" Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. Според неговите разчети над 200 000 ще пътуват в пределите на страната, част от тях по родните си места, други на почивка в хотел.

"90% от българите ще си останат в страната. Интересът към ски курортите е голям, в Банско свободните места за празника са кът", коментира за вестника и Благой Рагин, председател на Българската асоциация на хотелиерите и ресторантьорите.

Страната ни ще посрещне над 170 000 чужденци за Великден, който тази година се пада на 16 април.

Прочети още от в. "Труд"

"3 от 100 врачки плащат данъци", четем във в. "Монитор"

Изрядните гадателки са в София и Варна, извадили по 5600 лв. за година

Само 3 врачки в страната са се регистрирали и са платили патентен данък за дейността си. Това показа проверка на "Монитор" в общинските данъчни служби на София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Велико Търново, Кюстендил, Хасково и др.

В същото време елементарна справка в сайта за обяви alo.bg показва, че около 100 гадателки от различни градове и села прибират пари за предсказания, магии и заклинания за любов. Две от изрядните врачки са от Варна, а третата работи в София, като тя дори плаща данъка си за втора поредна година

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Доларът ще поскъпне, свършва периодът на евтините пари", пише в. "Стандарт"

Красен Станчев, икономист

- Федералния резерв на САЩ повиши водещата си лихва с четвърт процентен пункт миналата седмица. Ще повлияе ли това на европейските банки и в частност на българските?

- Върху европейските банки директно няма да има влияние. Но вероятно ще изиграе роля върху лихвените проценти на Европейската централна банка (ЕЦБ). Но не веднага. И след това през европейския лихвен процент ще повлиява върху банковата система на Европейския съюз (ЕС). Но при всички случаи, дотолкова, доколкото спестяването и кредитът могат да бъдат в различни валути, очевидно ще имаме покачване на лихвите, ще имаме влияние върху пазара на валути. Вероятно доларът ще започне да се търси повече, тоест ще поскъпне. Което не знам как ще се отрази на търговската политика на САЩ, има няколко въпросителни по този повод. И в крайна сметка, вероятно лихвените проценти и по депозитите ще се вдигнат.

Прочети още от в. "Стандарт"