"Икономически ръст от 4-5% е напълно реалистичен" е заглавиe от в. "24 часа"

Какво може да очакваме от 2018 година? Зададохме въпроси наводещи експерти за техните залози за събитията, коитопредстоят - у нас и по света, в политиката, бизнеса, за личнитефинанси, в спорта.

Днес публикуваме отговорите на икономиста Георги Ангелов

1. По-добра или по-лоша за портфейла ни ще е 2018 година?

Определено по-добра за портфейла. Рекордно високата заетост и намалението на безработицата правят пазара на труда все по-труден за работодателите - те трябва да се конкурират за привличане на работници и служители, включително с по-високи заплати и по-добри условия на труд.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Собственик на "Химко" регистрира нова компания за торове"", четем в "Капитал Daily"

Нова компания с подобен предмет на дейност като този на фалиралия производител на торове "Химко" и на купувача на активите "Метахим импекс" е регистрирана от съсобственика на врачанския завод Георги Пиримов. В средата на ноември в Търговския регистър е вписана "Химко индъстрийс", в която кредитният милионер е краен едноличен собственик чрез две свои дружества. Партньори в ръководството пък са му бивш депутат от НДСВ и бивш заместник-финансов министър от ДПС в кабинета "Станишев".

Прочети още от " Капитал"

"Прехвърляме по 5100 имота на седмица" извежда на първа страница в. "Монитор"

Председателството вдигна наемите в центъра

На седмица прехвърляме средно по 5100 имота. Това сочат данни на Агенцията по вписванията, предоставени на в. "Монитор". За цялата минала година обект на разпореждане чрез продажби, дарения или замени са станали около 258 000 имота.

За 2017 г. почти 214 000 имота са сменили собствениците си, а най-малко са продажбите през първото тримесечие, като броят им е бил само 37 000. През второто тримесечие те скачат на почти 55 000, през третото се увеличават над 56 000, а последното се очаква да надхвърлят 65 000. Общо обаче спрямо 2016 г. има спад на този вид сделки с имоти от 6,4 на сто, сочи още статистиката.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"През 2018 г.: Доходите се вдигат, помощи за повече семейства", четем във в. "Стандарт"

2018 година настъпи, а с нея и новите правила, които ще ни съпровождат през нея. Ето кои са десетте основни неща, които ще направят новата 2018 по-различна от 2017 г. 

1. Минималната заплата вече е 510 лв. 

Минималната работна заплата се увеличава на 510 лв. от началото на 2018 г. Размерът й се повиши с цели 10% в сравнение с 2017-та. Вдигането на минималното възнаграждение заявява приоритета на управляващите за устойчиво повишаване на стандарта на живот. От 1 януари минималната часова надница е 3,07 лв. Всеки втори работодател планира да увеличи заплатите на своите служители с между 10 и 20 %. Причината за това е сериозната липса на кадри в много от секторите.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Печалбата на банките е 1.1 млрд. лв. към края на ноември", пише "Капитал"

Кредитите за домакинства пордължават с годишен растеж над 6%

Печалбата на банките за единайсетте месеца на 2017 г. надмина прогнозите за размера й за цялата година. Финансовият резултат на банковата система към края на ноември миналата година е 1.1 млрд. лв. В сравнение със същия период на предходната (1.283 млрд. лв.) печалбата е по-ниска, но тук все още се отчита тогавашният еднократен приход от 186 млн. лв. от продажбата на международната картова огранизация Visa и разпределението на прихода към банките - нейни членове.

Прочети още от " Капитал"

"Внимавайте с покупките "на зелено"", пише в. "Монитор"

С една дума може да определим изминаващата година за имотния пазар. Успешна. Но за строителите, както и за брокерите, но не и за купувачите. През 2017 г. цените на имотите се повишиха с нови 10 до 15 на сто при 6% спад на продажбите, показва статистиката.

Гoдинaтa пpeминa пoд дoминaциятa нa пpoдaвaчитe, които в даден момент започнаха да липсват. Toвa ocвeн дo пoвишeниe в цeнитe нa имoтитe, дoвeдe дo нoвa тeндeнция - cepиoзeн pъcт в пpoдaжбитe "на зелено". Но освен покачване на стойността на жилищата, купувачите решиха да предприемат рискове, защото са стъписани от надуването на цените. Резултатът е, че 90% oт пpoдaжбитe нa имoти в Coфия ce cĸлючвaxa във фaзa пpeди Аĸт 16.

Прочети още от в. "Монитор"

"Българите ще изработват по 289 млн. на ден", пише в. "Стандарт"

През тази година трябва да работим малко над 132 дни, само за да си платим всички данъци към държавата. Това означава, че на 13 май ще настъпи денят, в който гражданите ще спрат да работят за държавата и ще започнат да работят за себе си. Датата е символична и показва кога държавната хазна ще се попълни, ако всичко изработено бъде незабавно изземвано - ние я наричаме Ден на данъчна свобода, а по-света е известна като Tax Freedom Day.

През 2018 г. българите ще изработват средно по около 289 млн. лева за един календарен ден. За изчисленията на ИПИ е използвана прогнозата на Министерството на финансите за БВП на страната за 2018 г., разпределена равномерно за всичките 365 дни от годината.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Единствената предсказуема посока за Брекзит е непредвидимостта", пише в. "24 часа"

Накъде поемат преговорите за излизане на Великобритания от ЕС по време на председателството ни?

Ако някой ви каже, че знае какъв е пътят, по който Брекзит ще поеме през 2018 г., не му вярвайте. След миналогодишното увеселително влакче вече почти всичко може да се очаква.

Нови общи избори във Великобритания? Значителна промяна в обществените настроения? И двете са възможни - може би са малко вероятни, но не трябва и да бъдат изключвани изцяло.

Прочети още от в. "24 часа"