"Кабинетът иска да се улесни вносът на чужди работници" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Всякакви специалисти ще имат право на синя карта, а визата за сезонно наетите ще важи 9 месеца

В опит да пребори демографската криза и липсата на кадри у нас кабинетът ще предложи сериозни облекчения за фирми, които искат да наемат чужденци от страни извън ЕС. Сезонните работници, които сега се наемат с работна виза за 90 дни, вече ще могат да остават в страната до девет месеца. Синята карта, с която се наемат висококвалифицираните специалисти от трети страни, ще важи вече за 4 години вместо за една година и ще важи за всички професии.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Новите двама надзорници в КФН ще са партийно зависими", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Бившият изпълнителен директор на НАП Бойко Атанасов и депутатката от ГЕРБ Диана Йорданова ще бъдат номинирани за заместник-председатели на КФН, научи "Капитал" от три различни източника. Според информацията Атанасов ще бъде предложен за ръководител на дирекция "Надзор на инвестиционната дейност", а Йорданова - за осигурителния надзор. И двамата са политически кандидатури, а не експертни фигури: първият е свързван с ДПС, а сега е номиниран от Патриотичния фронт, а Йорданова е депутат от ГЕРБ и бивш бургаски общински съветник. И двамата нямат опит в секторите, които ще контролират.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Източна Европа: силна автоиндустрия, отслабваща петролна" е заглавиe от в. "24 часа"

Лек спад от 0,6% в оборотите на компаниите и спад от 3,1% в чистата им печалба за 2016 г. в сравнение с 2015 г. В същото време служителите на тези компании нарастват с 4,5%.

Така изглежда икономиката на Централна и Източна Европа, ако се съди само по ежегодната класация на международната група за управление и застраховане на кредитен риск Coface, която се изготвя вече от почти цяло десетилетие.

Разбира се, тя не показва цялата картина, защото се съсредоточава само върху резултатите на първите 500 компании, класирани по техните обороти. Но е показателна затова накъде се е устремил регионът или поне какво представляват локомотивите, които теглят всичко останало.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Фирми с отнет лиценз възкръсват през врата в закона" извежда на първа страница в. "Монитор"

Най-често посредниците менте прецакват строителите, шофьорите и домашните помощници зад граница

Фирми с отнети лицензи за изпращане на работници в чужбина и заличени у нас наемат и пращат хора на работа зад граница. Оказва се обаче, че те действат напълно законно, тъй като са намерили "вратичка" в нормативната уредба, установи проверка на "Монитор". Те назначават работници по условията на Кодекса на труда в България и ги изпращат зад граница, като им плащат командировъчните.

Общо 25 фирми - посредници за изпращане на работници и моряци в чужбина и на плаване под чужд флаг, са заличени от регистрите в България от 2011 до 2017 година.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Бой за гроздето", четем във в. "Стандарт"

Бой за грозде се развихри в страната в разгара на кампанията по прибиране на винените сортове. За първи път от десетилетие винпроми плащат предварително, похвалиха се лозари. "От 10 г. продавам грозде, но като тази година не е било. Големият играч в Сливенско е "Сис Индъстрис" от Карнобат. Те ми платиха предварително, имам предплатени още 70 тона. Това оказа положително влияние на пазара. защото кара и другите винпроми да вдигат цените". Това заяви пред "Стандарт" един от известните производители в Сливенския край Георги Пенков.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Преките инвестиции се свиват с над 50%", пише в. "Капитал"

Разликата идва от по-малко реинвестирана печалба и вложения под формата на дялов капитал

Чуждите инвестиции в България за първите седем месеца от годината достигат 431.8 млн. евро, което е с 534 млн. евро под сумата на вложенията от същия период на 2016 г., сочат данните на БНБ.Първоначалните данни за полугодието от миналия месец показваха инвестиции на стойност 405 млн. евро, но вследствие на ревизия от страна на БНБ (за периода януари 2015 - юни 2017 г.) сумата нарасна до 451 млн. евро за периода януари - юни.

Прочети още от в " Капитал"

"Популистите бъркат - и за данъците, и за моторите на икономиката", пише в. "Сега"

Потреблението на домакинствата отдавна не е основната движеща сила на растежа

През изминалата седмица група организации и партии с ляв профил обвиниха данъчната система в България за несправедлива и предложиха мерки за преодоляване на този "недостатък". Основното притеснение на инициаторите на кампанията е, че социалните и здравните осигуровки, както и ДДС имат регресивен характер, тъй като оказват по-висока тежест върху домакинствата с по-ниски доходи. Същевременно според тях това възпира основния двигател на икономическия растеж в България - потреблението на домакинствата. Решението им е да се въведе необлагаем минимум за данъка върху доходите на физическите лица и диференцирана ставка на ДДС за някои групи стоки.

Прочети още от в. "Сега"

"Изчисляваме през телефона най-бързия маршрут на транспорта в София" пише в. "Монитор "

Столичани вече имат възможност през телефона си да изберат най-бързия маршрут за предвиждане с градския транспорт в София. Центърът за градска мобилност има нов сайт https://www.sofiatraffic.bg/bg/common, на който всеки пътник може да провери как да стигне от точка А до точка Б. Само с въвеждането на началната и крайната спирка, дата и час на пътуването всеки може да планира маршрута си с обществения транспорт. Услугата изчислява най-добрите възможности за придвижване, както и посочва кой превозен документ, ако нямаш абонаментна карта, да се използва. Системата запазва и информация за последните пътувания на клиентите, така че ако има нужда, пътникът може да провери маршрута си.

Прочети още от в. "Монитор"

"Слави изпусна момента да промени статуквото", пише в. "Стандарт"

В старта на новия политически сезон Слави Трифонов даде оферта да прави партия. Отсега може да се каже, че има шанс да влезе в парламента. И то не лош. Виждали сме доста такива медийни проекти. Навремето Волен Сидеров тръгна така, преди това - Жорж Ганчев, а наскоро и Николай Бареков. Очевидно при едно гледано шоу като това на Слави Трифонов влизането в парламента на свързвана с него формация няма да е проблем.

Но за да промени статуквото му трябват много повече от 4%. Смятам, а и доста мои колеги са на това мнение, че той изпусна момента. Последният такъв беше преди изборите през март. Ако беше направил партия в края на миналата и началото на тази година и беше участвал на мартенските избори, щеше да получи един доста висок резултат, минимум двуцифрен, а може би между 10% и 20 %.

Прочети още от в. "Стандарт"