"В десети клас ще се учи за Народния съд и приватизацията" е водещo заглавиe на в. "Сега"

В учебниците по история се въвежда и ново понятие - ислямизация

Десетокласниците ще учат за Народния съд, приватизацията, експроприацията, терора - това са част от новите понятия, които влизат в учебните програми. Терминът "османска власт" пък окончателно замества османското "владичество" и "завоевание", за които досега учеха родните ученици. Това става ясно от новите програми по 12 предмета за 10-и клас, утвърдени миналата седмица от просветното министерство. Те влизат в сила от учебната 2019/20 г. заедно с нови програми за четвърти клас.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Кога ще заработи тол-системата и кого засяга", четем в "Капитал"

Подписан бе договорът за изграждането на проекта, от който държавата очаква годишно да носи 1 млрд. лв. в бюджета

Агенция "Пътна инфраструктура" най-накрая подписа договора за изграждане на тол-системата. След 8 години обсъждане и година и половина административни процедури (сред които абсурдно къс срок за оферти от 24 чака и доста обжалвания) австрийската "Капш телематик технолоджис България" спечели поръчката за 150 млн. лв.

Прочети още от " Капитал"

"Дипломата за висше дава 3 пъти по-висока заплата от началното образование" е заглавиe от в. "24 часа"

При работещите роми с висше образование рискът от бедност е нулев

Данните на статистиката за третото тримесечие на 2017 г. са красноречиви - цели 86,2 % от висшистите в трудоспособна възраст имат работа. За сравнение, при завършилите средно образование заетостта е под 73%, основно образование - 38,2%, начално и по-ниско образование - 28,9%.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Азери строят газова мрежа у нас" извежда на първа страница в. "Монитор"

След срещата с Алиев премиерът преговаря с ЕС за визите за каспийската държава

Азербайджан има готовност да инвестира в газопреносната мрежа на България и да доставя газ за бита. Това стана ясно след среща между премиера Бойко Борисов и президента на Азербайджан Илхам Алиев в Баку. В резиденция "Загулба" двамата обсъдиха двустранните отношения, стокообмена и поставиха акцент на сътрудничеството в областта на енергетиката.

Азербайджанската държавна нефтена компания СОКАР проявява интерес към инвестиране в газификацията на България.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Работодатели дължат 30 млн. лв. за неизплатени заплати", четем във в. "Стандарт"

Работодатели дължат общо 30 милиона лева неизплатени заплати. Това стана ясно на кръгла маса за трудовата експлоатация, организирана от омбудсмана Мая Манолова и Асоциация "Анимус".

В институцията на обществения защитник до момента са постъпили около 5 хиляди жалби за неизплатени трудови възнаграждения.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Любомир Минчев купи хърватски сателитен оператор", пише в "Капитал"

Сделката за Total TV отпушва продажбата на цялата CME, собственик на "БТВ медиа груп"

Българският бизнесмен Любомир Минчев е придобил малкия хърватски доставчик на сателитна телевизия Total TV. Транзакцията е станала факт чрез регистрираното в Холандия дружество V-Investment Holdings, в което Минчев е собственик, съобщи SeeNews, като цитира информация от продавача United Group.

Прочети още от " Капитал"

"Сега разбрахте ли, г-н Юнкер, какво натворихте в България?", пише в. "Сега"

Еврокомисията се провали показно по три направления - корупция на високо равнище, организирана престъпност и свобода на словото

Европейската комисия (ЕК) се яви в България за началото на нейното първо европредседателство с най-грозната си премяна - лицемерието. Българите получиха нагледен урок от Брюксел на тема: "Не ме гледайте какво правя, а слушайте какво ви говоря". Нямаше да повярваме, че е възможен такъв евроцинизъм, ако урокът не бе изнесен лично от председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер. Той се спря на три основни въпроса: борба с организираната престъпност, борба с корупцията на високо равнище и защита на свободата на словото. И по трите сякаш бе преписвал от тетрадката на Бойко Борисов.

Прочети още от в. "Сега"

"Метрото до Студентски град с пет спирки" пише в. "Монитор"

Отсечката ще обслужва 40 000 пътници дневно

Метрото до "Студентски град" ще бъде разширено с пет спирки. Трасето на новата отсечка на метрото бе избрано от експертния съвет по устройство на територията на Столична община. Експертите избираха между три варианта и се спряха на най-дългия на стойност 147 млн. лв. Той е с трасе 4,9 км., а петте станции ще бъдат продължение на спирка "Витоша" - по бул. "Черни връх" в близост до ул."Димитър Манчев", в кв. "Витоша" на ул."Стефан Савов", бул. "Симеоновско шосе" на ул. "Проф. д-р Иван Странски", при НСА и Студентската поликлиника. Първият вариант предвиждаше четири нови станции с дължина 4 км., вторият също е с четири спирки с дължина 3,6 км.

Прочети още от в. "Монитор"

"Защо фейсбук сам се ампутира?" четем в "24 часа"

Никой не го казва, но виновна е пак Русия

Шефът на фейсбук Марк Зукърбърг сигурно се е събудил с конска глава в леглото - като в знаменитата сцена от "Кръстникът". Защо иначе ще ампутира единия крак на любимата си рожба?

Онзи ден той обяви, че променя алгоритъма на "лентата с новините"

Тя вече няма да е "помощник при търсене на значимо съдържание", а ще помага на хората да "поддържат по-смислени взаимоотношения", т.е. ще наблегне на контактите с близки и познати. Те ще получат приоритет пред статии, анализи, видеоклипове, бизнес предложения и т. н.

Прочети още от в. "24 часа"

"Световната икономика се развива напук на политическите кризи", пише в. "Стандарт"

Растежът на световната икономика остава уязвим пред лицето на финансовите кризи, инфлационните шокове и войните.

В самото начало на 2018 г. в света се наблюдава контраст между най-лошата политическа ситуация и подобряващата се икономика. Може ли това различие да продължи до безкрай? Или в някакъв момент едната страна ще вземе връх над другата? И ако това се случи, дали неумелата политика ще навреди на икономическата ситуация, или силната икономика ще помогне да се справим с политическите проблеми?

Прочети още от в. "Стандарт"