През последните 2 години публичните корпорации трябваше да разкрият съотношението между възнагражденията на своите изпълнителните директори и средното на служителите им съгласно закона за финансова реформа "Дод-Франк" от 2010 г.
При изследването на 50 публично търгувани американски корпорации, които са с най-големи разлики в заплащането за 2018 г., става ясно, че типичният служител ще трябва да работи поне 1000 години, за да получи това, което изпълнителният директор получава за една. Това сочи новият доклад на Института за политически изследвания (Institute for Policy Studies - IPS), пише MarketWatch.
Той е бил публикуван в същия ден, когато главният кандидат за президент САЩ от Демократическата партия - сенатор Бърни Сандърс разкри плана си за повишаване на ставката на корпоративния данък за компании, които плащат на изпълнителните директори поне 50 пъти повече отколкото на средния служител.
При фирмите в страната с най-големи разлики в заплащанията през миналата година, средният служител получава малко над 10,000 долара, докато средният изпълнителен директор около 15.9 млн. долара, сочи докладът.
Същевременно 10% от служителите в 49 от 500-те компании са спечелили по-малко от 27,005 долара, което за миналата година се е считало за прага на бедността за четиричленно семейство в САЩ.
Това значи, че поне 3,7 млн. служители са били в тази ситуация, докато средното заплащане на изпълнителните директори в тези фирми е било около 12,3 милиона долара.
Компаниите с най-големи разлики в заплащането обхващат различни индустрии, от търговци на дребно и производители на облекло, до компании за бързо хранене, технологични и автомобилни. Сред най-големите нарушители са: Tesla с 40,668:1 разлика в заплащането, Abercrombie & Fitch Co. с 3,660:1, Mattel с 3,408:1, Align Technology с 3,168:1 и Yum China Holdings с 2,731:1.
Други в топ 50 oт списъка включват Gap, Chipotle Mexican Grill, Williams-Sonoma, McDonald's Corp., Estee Lauder Companies, Foot Locker, Walt Disney Co., Norwegian Cruise Line, T-Mobile, Ralph Lauren, Barnes & Noble Education, Walmart, Starbucks, Coca-Cola Co. и AMC Entertainment.
Според доклада, огромните разлики в заплащането между служители и ръководители помагат за засилването на неравенството в САЩ, подкопават ефикасността и ефективността на бизнеса, вредят на общото състояние на служителите и са опасни за демокрацията и икономиката.
Затова и предложението за данъчните санкции при такива компании се очаква да ги насърчи в стесняване на тези разделения. От друга страна, те биха стимулирали малките фирми, които разпределят ресурсите си по-справедливо.
Факт е обаче, че много икономисти не са съгласни с това предложение.
IvoAndonov
на 15.10.2019 в 13:57:59 #1Факт е, че много изп.директори са и собственици (или поне акционери) в компаниите. Например Илон Мъск. Техните заплати са вид разпределение на печалбата предварително. На никой милиардер не му се чака 1 година до разпределянето на следващите дивиденти. От друга страна обаче, на мениджърско ниво заплатите наистина са много високи, а за обикновения служител възможно най - ниското, дори по - малко. Дори да има недостиг на хора, заплатите на работници и обслужващ персонал се подържат ниски. Така се получава една огромна диспропорция. Ако вземем например България, заплатите на работниците най-често са 6-700лв (нето). Заплатите на изп.директори започват от 10 000лв + годишни перформънс бонуси. Това са 20 пъти разлика. И последно да вмъкна: в статията беше спомената заплата от 10 000долара годишно за работници. Това ми се вижда нереално ниско и под минималната заплата за САЩ за пълен раб.ден.