"Леките коли - в 4 групи според изгорелите газове" е заглавиe от в. "24 часа"

Слагат стикер, може да се сменя на всеки преглед

Леките и лекотоварните коли ще бъдат разделени в четири категории и ще получат съответния стикер според това кога са произведени, какви емисии въглероден двуокис излъчват и какви димни газове имат за дизеловите двигатели. Това предвиждат промени в наредба на транспортното министерство за техническите прегледи на автомобилите.

В мотивите за промяната е написано, че това е предварителна мярка, чиято цел е общините по-лесно да въвеждат забрани за движение в определени дни, часове и зони от населените места.

Поставянето в съответната група и получаването на стикер зависи главно от това каква екокатегория притежава автомобилът, кога е била първата му регистрация, но и от показатели като въглероден окис на празен ход и в движение - за бензиновите коли, и димност при атмосферно и при принудително пълнене - за дизеловите. Заради тези показатели проверки ще се правят при всеки редовен годишен технически преглед на возилото, като категорията и съответно стикерът ще могат да се сменят.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Военната немощ на България се оказа силно преувеличена" е водещo заглавиe на в. "Сега"

По дял на разходите за отбрана страната ни е на 13-о място в НАТО - точно в златната среда

Твърденията за военната немощ на България се оказаха силно преувеличени. Това показват международните изследвания и сравнения. По разходи за отбрана на глава от населението например България, която обикновено се влачи на опашката в разни класации, се намира в средата между всички държави - членки на НАТО. А по комплексна оценка, включваща 55 критерия, страната ни е 15-а военна сила в ЕС и 60-а на планетата.

Военният министър Красимир Каракачанов и другите привърженици на превъоръжаването на България често напомнят, че всички членки на НАТО са длъжни да дават за отбрана поне 2% от брутния си вътрешен продукт (БВП), а нашата страна системно не изпълнява дълга си. Но истината е, че от близо 30 държави от Северноатлантическия пакт само пет спазват изискването, а 21 са недисциплинирани като нас. Това показва базата данни на SIPRI - Стокхолмския институт за изследване на мира, който събира информация за военните разходи по света от 1947 г. насам.

Парите, които България дава за отбрана, са равни на 1.55% от БВП, а това се оказва повече на фона на харчовете на държави като Германия, Испания, Белгия, Канада и др. Единствените, които минават заветните два процента, са САЩ, Гърция, Франция, Турция.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"България се измъкна от плащането на 500 млн. евро на EVN", четем в "Капитал"

Арбитражният спор е приключил на 10 април със споразумение и без допълнителни финансови ангажименти

Арбитражното дело, което EVN води срещу България в Международния център за уреждане на инвестиционни спорове (ICSID) към Световната банка във Вашингтон, е приключило. Решението все още не е публикувано, но от австрийската фирма обявиха, че няма да им бъде платено търсеното обезщетение, което по неофициална информация бе около 500 млн. евро. 

"Компанията получава правна сигурност и се възприема като дългосрочен инвеститор на българския пазар", се казва още в съобщение от EVN, като се посочва, че и двете страни трябва да поемат съответните си съдебни разноски като доказателство, че техните претенции са уредени. Разходите на EVN се оценяват на около 1 млн. евро. 

По принцип австрийците все още имат възможност да оспорят арбитражното решение в рамките на следващите 120 дни, но само "по много ограничени причини".

Прочети още от " Капитал"

"Една трета от плажовете във Варненско без наематели" извежда на първа страница в. "Монитор"

Една трета от плажовете във Варненска област остават без наематели. Липсата на интерес се дължи на лошата инфраструктура и високите наеми, които обезсмислят инвестицията на концесионерите. Така 24 от общо 70-те плажа във Варненско няма да имат стопани това лято.

Един от тях е в курортния комплекс "Камчия", където е една от най-големите плажни ивици по морето. Миналата година плажът беше разделен на няколко зони, като наемът за всяка от тях беше по 500 000 лв., припомня БНТ.

Въпреки, че тази година цената е близо десет пъти по-ниска, отново няма интерес към 5-те плажа, на които е разделена ивицата. Плажът на "Камчия" е и една от най-опасните, заради подводните течения, които се образуват при вливането на реката в морето.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Студенти изтеглиха 136 милиона заеми", четем във в. "Стандарт"

Българските студенти са изтеглили 136 милиона лева кредити за обучение, отчете просветното министерство. Това става ясно от мотивите на ведомството, съгласно които държавата за поредна година дава 50 милиона гаранция на младежите, които в момента учат в български университети. Отпуснатите от държавата такси за кредити са 20 129. Отделно от това са отпуснати кредиjи за издръжка на студентите.

Според предложението на държавата увеличението на парите идва поради това, че се увеличава таксата на студентите. Преди време държавната гаранция бе 46 милиона лева. По данни на МОН държавата е покрила около 3 милиона лева неплатени студентски кредити - тоест близо три милиона лева са парите, които вече завършилите студенти не изплащат. Най-високият заем, който държавата заплаща, защото завършилият студент не го прави сам, е от млад зъболекар. Той е изтеглил 86 000 лева - което означава, че или е записан да учи задочно, или е чужденец. При тяхното обучение таксата е 8000 лева на година.

"НАП се стъписа от мащабите на нелегалните превози", пише в. "Сега"

Стотици "социално слаби" българи печелят на черно от автотранспорт, без да плащат и лев данък

Националната агенция за приходите обяви, че започва проверки за съответствие между имущество и доходи на 172 собственици на микробуси, които подозрително често преминават през едни и същи гранични пунктове. Данните, които навяват съмнение за превоз на пътници "на черно", са подадени от "Гранична полиция". Те показват, че има физически лица - собственици на десетки микробуси, които пътуват към Западна Европа поне веднъж седмично. Някои от тези граждани не са декларирали никакви доходи в последните 5 години, а същевременно притежават солиден автопарк и недвижими имоти, са установили от НАП. Недекларираните доходи ще бъдат обложени с данък, който трябва да бъде платен с лихвите.

Само за ден миналата сряда инспектори от "Фискален контрол" в НАП - Кърджали, заловиха пет микробуса, возещи нелегално пътници към Западна Европа. Те нямат никакви разрешителни и не издават документи за парите, които прибират от пасажерите, установили данъчните. Всеки бус имал само един шофьор, който пътува над 24 часа без почивка.

Прочети още от в. "Сега"

"Кристалина Георгиева: Не се разминава и на България забавянето на растежа" пише в. "24 часа"

Не ни се разминава на нас забавянето на растежа. Той остава стабилен, за 2018 г. е 3,1%, но е по-бавен растеж от 2017 г. и е в контекста на общото забавяне на растежа"

Това заяви временният главен изпълнителен директор на Световната Банка Кристалина Георгиева във видеоразговор с български журналисти по време на Пролетните срещи на Групата на Световната банка и на Международния валутен фонд (МВФ), които се провеждат тази седмица във Вашингтон.

В България работело добре, че страната е фискално дисциплинирана, че не попада в категорията на тези с ниските лихвени проценти са се натоварили с много дълг. Помагал растежът в частното потребление, където е регистрирано нарастване от 5,7% на годишна база, както и повишаването на заплати, евтини кредити.

"Хората се чувстват по-комфортно да харчат повече пари", каза Георгиева. Тя добави, че в страната ни се наблюдавали по-добри капиталови инвестиции и такива от страна на големи компании.

Прочети още от в. "24 часа"

"Небостъргачът на дона Роса", пише в. "Стандарт"

- Дона Роса, чухте ли, че дон Мигеле е купил апартамент на три етажа? И при това с асансьор?

- Трети ден не спя, дон Хосе, защото моят мъж едва успя да доплати за ескалатор. А и на фирмата, която вдига сградата, от строителния надзор орязали десет етажа по искане на премиера и трябва да направи един обикновен блок вместо небостъргач, пък ние бяхме на последния етаж. Сега вместо сауна и барбекю на тавана, ще си имаме една проста таванска стая. По-добре да си бяхме запазили ведомственото жилище от парламента, за него поне не плащахме нищо.

- Няма да имате проблеми, дона Роса, идват избори. След като дон Анджело го изберат в европейския парламент, и на Вас ще Ви разрешат още десет етажа. В крайна сметка ние чакаме за апартамент на 38-мия и дори теглихме кредит, даже сме платили първите десет вноски. От вчера станахме и членове на партията, казаха, че ще ни приспаднат вноските по заема от членския внос".

Ей така би изглеждал "Апартамент гейт" в милата ни родина, ако трябваше да го вземем насериозно. В действителност значителна част от хората, заради които в държавата валят оставки, биха приели по-сериозно така наречения скандал, ако беше част от любимите им латиносериали. Онова, заради което политическите анализатори се тръшкат, а политиците подават оставки на поразия, на практика заема незначителна част от ежедневието и вниманието на българина. Защото той още в училище е чел "Бай Ганьо" и знае, че "всички са маскари".

Прочети още от в. "Стандарт"

"ЕС - Китай: Краят на наивността", пише "Капитал"

Европа най-после осъзнава, че Китай не е просто икономически партньор, а стратегически действаща и авторитарна суперсила

В ЕС вече се оформя нагласата, че конкуренцията с азиатския гигант изисква пренастройване на политиките

Притеснението е, че събуждането на ЕС идва късно и Китай вече е успял да се сдобие с лостове за влияние в редица европейски столици.

Докато продължава да е разединен, ЕС е застрашен да се превърне в игрално поле за съперничеството между САЩ и Китай.

Дълго време ЕС гледаше на Китай като на новата Япония, само че с някои проблеми с човешките права. Сега Европа най-после осъзнава, че има насреща си не просто икономически партньор, а стратегически действаща и авторитарна суперсила. 

Това, което наскоро френският президент Еманюел Макрон описа като "европейско събуждане" и "край на наивността", беше видимо по време на срещата на върха ЕС - Китай на 9 април. Тя беше първата, след като миналия месец Европейската комисия публикува нов стратегически документ, който описва Китай като "икономически конкурент в стремежа към технологично лидерство и системен съперник, насърчаващ алтернативни модели на управление".

Прочети още от " Капитал"