"Меглена Плугчиева фаворит за еврокомисар" четем на първа страница на в. "Труд"

Посланикът ни в Швейцария Меглена Плугчиева е българският фаворит за еврокомисар. Това заявиха пред "Труд" високопоставени източници, близки до Министерския съвет. Името на дипломата ни в Берн е спрягано и в Брюксел, където Меглена Плугчиева се ползва с авторитет от години.

След като Кристалина Георгиева влезе в екипа на Световната банка, от 1 януари тази година България няма свой представител в Европейската комисия. Тогава за поста най-спряганите имена по жълтите павета бяха на Меглена Кунева и Гергана Паси, както и експосланикът ни в САЩ Елена Поптодорова. Още в началото на този месец служебният премиер Огнян Герджиков даде да се разбере, че ако след предсрочните парламентарни избори не се стигне до сформиране на кабинет, временното ни правителство има готовност да излъчи нов еврокомисар. Герджиков припомни и негласното изискване българският представител в ЕК да е жена, за да се спази балансът в състава на комисията при първоначалното й сформиране от 2014 година.

Прочети още от в. "Труд"

"Повече българи са започнали бизнес през 2016 г.", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

България остава сред страните с най-ниска предприемаческа активност през 2016 г., но добрата новина е, че подобрява резултатите си. Това показва изследването Global Entrepreneurship Monitor (GEM), което за втора поредна година включва данни от проучване и в България. Макар че нивото на предприемачество в страната продължава да бъде ниско, през миналата година повече хора са започнали собствен бизнес, отколкото през 2015 г.

Държавата се е изкачила малко нагоре в световната класация по предприемаческа активност в начална фаза (ПАНФ), като е заела 62-ра позиция от 65 държави. Предходната година страната беше на предпоследно място. Това е едно от малкото подреждания, в които зад България са големи икономики като Германия и Италия, а най-предприемчиви са малки страни като Естония, Латвия и Кипър.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Младежи плануват гурбет от ученическата скамейка" четем във в. "Монитор"

Подготвят се за сервитьори и аниматори в Испания и Италия

Все повече младежи плануват гурбет още от ученическата скамейка. За това алармират експерти от бюрата по труда, които провеждат периодични срещи с абитуриентите. От година и половина експерти от Агенцията по заетостта (АЗ) обикалят училища, за да запознаят дванайсетокласниците с работата на бюрата по труда. "Повечето учениците са в период, в който се вълнуват повече за бала, отколкото за времето след това. Тези, които мислят за бъдещето, ни питат за възможностите за работа в чужбина", обясни пред "Монитор" кейс-мениджърът от бюрото по труда в район "Възраждане" Людмила Лилова.

Според експерта по подбор на персонал Маргарита Николчева всяка година поне 200 младежи стягат куфарите за чужбина в търсене на по-добри възможности.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Обявяваме онлайн нови коли и имоти", извежда на първа страница в. "Стандарт"

При покупка на имот новият собственикът ще може да уведоми за това общината чрез подаване на онлайн декларация през сайта на НАП. Това е част от новите онлайн услуги на Националната агенция за приходи, които ще бъдат предложени на гражданите и фирмите през тази година. Сега при придобиване на имот, без значение дали е купен, наследен или новопостроен, собственикът трябва да подаде писмена декларация в общината, където се намира жилището или вилата. Декларацията може да се подаде и от упълномощен роднина, приятел или адвокат. Но въпреки това писмената декларация сериозно затруднява хората, които са си купили втори дом край морето или пък са получили като наследство къща в другия край на страната. Друга електронна услуга на НАП, която ще стартира през 2017 г., е подаване на онлайн декларация до общината при придобиване на автомобил, когато има двама или трима съсобстеници.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Хиляди мигранти бягат от бежанските центрове у нас" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Хиляди мигранти са изчезнали от разпределителните центрове на МВР и от лагерите на Държавната агенция за бежанците (ДАБ) през последните 6 месеца. Най-вероятно са успели да минат границата по отработените канали и са поели към Западна Европа, независимо от твърденията на управляващите за засилен граничен контрол и затворената граница от страна на Сърбия.

Статистиката за януари показва, че са избягали над 2210 чужденци, а през февруари - 903-ма. Дори силният студ не е попречил на трафика. От началото на март самоволно напусналите са 387. Миналата седмица полицията задържа десетки афганистанци в София и край Драгоман, които е трябвало да бъдат преведени през границата.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Нов автомобил, стара технология", пише в. "Капитал"

Невинаги годината на производство показва колко модерна е една кола

Информираният избор при покупка на автомобил е повече от сравняване на брошури и избор на цвят и оборудване. Мнозина потребители смятат, че годината на производство е най-важна. Но тя невинаги казва съвременни ли са технологиите в една кола. Някои от водещите производители инвестират колосални ресурси в иновации. Именно те (и законите на физиката естествено) определят параметрите на автомобила.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Няма ляво, няма дясно, всички обещават бясно", пише в. "Сега"

Най-безогледно се лъже в три случая - след лов, по време на война и преди избори. В България идват избори и партиите се надпреварват да доказват колко вярна е тази традиция. Обещават, та се късат. Свалят данъци и звезди, изстрелват пенсии и заплати в космоса, умножават бебетата и вдигат прираста на нацията, громят мафията, изкореняват корупцията. Избирателите са подложени на небивала канонада от обещания за светлото утре и богатото бъдеще, като този път и т.нар. десни партии изсипват връз главите им рога на изобилието.

Сили като БСП, АБВ, Патриотичния фронт не могат да бъдат надминати, дори е трудно да бъдат догонени по демагогия. Но останалите много се стараят. Не минава ден, в който Бойко Борисов да не обещае 1500 лева средна и 600 лева минимална заплата, двоен скок на възнагражденията на учителите и други прекрасни повишения.

Прочети още от в. "Сега"

"Ядем евтин китайски мед, българският отлежава" пише в. "Труд"

Българският мед е един от най-качествените в света според лабораторни данни на различни центрове в Европа. Въпреки това внасяме от Китай и Украйна огромни количества евтин и некачествен пчелен продукт. Това в комбинация с липсата на рекламна стратегия подбива цената на българския мед и го прави труден за реализиране на пазара.

За проблема сигнализираха родни пчеларски организации с настояване държавата да подпомогне бранша и спешно да се създаде маркетингова стратегия за българския продукт.

Прочети още от в. "Труд"

"Световни компании въвеждат светофарно етикетиране на храните", четем във в. "Монитор"

Шест световни компании обявиха, че ще въведат светофарната система за етикетиране на своите продукти, информира в бюлетина си Асоциация "Активни потребители".

The Coca-Cola Company, Mars, Mondelez International, Nestlé, PepsiCo и Unilever ще прилагат цветно кодиране на хранителната информация.Това означава, че когато съдържанието на даден хранителен елемент, например мазнини, надвишава препоръчителната дневна доза, то стойността ще бъде оцветявана в жълто или червено спрямо количеството. Когато то е по-ниско, ще бъде оцветявано в зелено. Асоциацията смята, че този подход трябва да бъде възприет в целия Европейски съюз.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Новият враг", пише в. "Стандарт"

Мнозина се надяваха, че изчезването на комунизма ще засили позициите на либералната демокрация и тя ще се разпространи в целия свят. Оказа се, че не е така - комунизмът беше заменен от популизъм. Не става дума за идеология. Това е по-скоро нещо като вирусна епидемия. Популизмът е по-отровен от комунизма и атакува както развитите, така и развиващите се страни, като във всеки отделен случай има различен облик. В развиващите се страни популизмът се проявява в левичарската идеология, а в развитите страни има ясно изразен десен оттенък. Даже такива държави като Великобритания Франция, Холандия и САЩ нямат противоотрова за тази болест.

Популизмът се появява под формата на Брекзит, във възможното идване на власт на холандската дясно либерална Народна партия на свободата и демокрацията, а във Франция като лидерката на политическата партия Национален фронт Марин льо Пен. Какво представлява популизмът?

Прочети още от в. "Стандарт"