"80% от чуждите инвестиции у нас са фирмени заеми" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Задграничните купувачи на имоти са вложили по-малко от 10 млн. лева за десет месеца

Голямото изоставане в привличането на чужди инвестиции през тази година започва да се наваксва, но ръстът идва основно от поемането на дълг от българските предприятия. Това показват данните на БНБ към 1 ноември. Според тях чуждите инвестиции в българската икономика през първите десет месеца на годината са 855.5 млн. евро. Това е със 7%, или с 57.3 млн. евро, по-малко в сравнение със същия период на миналата година. В средата на годината сривът беше повече от 50%.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Страните членки на ЕС искат по-умерени климатични политики в енергетиката", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Европейските министри на енергетиката поохладиха амбициите на Европейската комисия за бързото въвеждане на по-строги ограничения за въглищните централи, както и отказаха да вдигнат целта за постигане на 27% дял на възобновяемата енергия в общото енергийно потребление на страните членки към 2030 г. Общата позиция между 28-те страни членки, одобрена на среднощно заседание на 18 декември на Съвета "Транспорт, телекомуникации и енергетика", обаче не променя общата насока на политиката за ограничаване на емисиите на парникови газове, просто прави тези цели по-лесно изпълними от страните членки.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Новите коли пак губят с 1:10 от старите" е заглавиe от в. "24 часа"

За да се обърне трендът, трябва помощ от държавата. Ръстът от близо 25% се дължи на "автомобилите за работа"

Ако погледнете безпристрастната статистика, няма значение дали европейската, или родната на вносителите на нови коли, и цифрата от 25-процентов ръст срещу продажбите, която се задава за тази година, ще си кажете, че българинът масово е започнал да се отървава от употребявания си автомобил. Щеше да е хубаво, ако е вярно.

Прочети ще от в. "24 часа"

"ГЕРБ предлага отмяна на мораториума за новите лекарства" извежда на първа страница в. "Монитор"

Парламентарната група на ГЕРБ ще предложи отмяна на мораториума върху 32 нови лекарства. Тази промяна ще стане с прегласуване на текста от бюджета на Националната здравноосигурителна каса, който на практика извади иновативните молекули от реимбурсния списък на финансово-осигурителната институция. Това става ясно от позиция на заместник-председателя на партията Цветан Цветанов.

"За да спрем всички спекулации, че онкоболни пациенти ще останат без лечение, от ПГ на ГЕРБ ще предложим на утрешния Председателски съвет на Народното събрание да бъде гласувана в пленарната зала отмяна на параграф 6 от Закона за бюджета на НЗОК.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Какво ще спечелим от влизането в еврозоната", четем във в. "Стандарт"

Друга тема, която противниците на присъединяването към Еврозоната изтъкват, е именно във връзка с Европейския банков съюз. Влизането в него значи, че България става част и от единната банкова застраховка в Европа. Тоест - ако някоя банка в ЕС има проблеми, на нея й се дава ликвидност с пари от ЕЦБ. За да се отпуснат тези пари обаче всички участници в Еврозоната поставят като застраховка собствени пари. Това стана тема в периода межзу 2012 и 2014 г. в Европа заради проблемни банки в Гърция, Испания, Италия.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Исторически нива на оптимизма за 2018 г.", пише в. "Капитал"

Малко повече от половината българи - 55%, очакват новата 2018 г. да е по-добра. 36 на сто смятат, че тя ще е същата и едва 9% са на мнение, че предстоящата година ще е по-лоша от отиващата си. Това сочи социологическо проучване на "Алфа Рисърч", проведено през първата половина на декември съвместно с "Нова телевизия". Според управляващия партньор на агенцията Боряна Димитрова такъв икономически оптимизъм се отчита за пръв път от 20 години насам.

Прочети още от в " Капитал"

"Може ли България да стане икономически тигър", пише в. "Сега"

Външният климат е отличен, но управляващите трябва да натиснат педала на ключовите реформи

Преди две години редица местни, а и чуждестранни анализатори и институции твърдяха, че икономическият потенциал на България е много нисък. Те изтъкваха най-различни причини - от демографски проблеми до политическа нестабилност и липса на реформи. Но общото послание беше, че България не може да постигне растеж, по-висок от 1 - 2%. Някои дори прогнозираха икономически растеж, близък до нулата. Но реалността се оказа различна и с голямо забавяне днес същите скептични експерти вече прогнозират устойчив растеж от 3 - 4% за години напред.

Прочети още от в. "Сега"

"Улисваме се в харченето по празници, затова фалираме през януари" пише в. "Монитор"

Колкото сме по-бедни, толкова повече инвестираме в луксозни стоки * Не отлагайте плащането на сметките, за да имате повече пари след Нова година

- Доц. Банов, кажете как да се предпазим от излишни харчове и ненужни подаръци покрай коледните празници, като имате предвид и промоциите, с които ни примамват отвсякъде?

- Преди около година статистика на Евростат показа, че около 40% от разходите на българина са за храна, алкохол и цигари, като тази стойност е най-висока за ЕС. В тази категория попадаме в една група с Румъния и Малта. Всъщност причината за това не са толкова големите харчове, а ниските доходи. Вярно е, че особено по празници попадаме на всякакви промоции, с които търговците ни примамват.

Прочети още от в. "Монитор"

"Държавното "Авионамс" ще произвежда дронове", пише в. "Стандарт"

Обществото трябва да знае как е минал процесът на раздържавяване и какъв е ефектът от него. Трябва да има финален анализ на процеса на приватизация, заяви министърът на икономиката Емил Караниколов. Министерството ще предложи всички държавни дружества да влязат в т. нар. Забранителен списък. При решение за приватизация Народното събрание ще изважда дружество от този списък. Планира се да бъде направена електронна платформа, на която всички държавни активи - имоти и обособени части, да се продават само чрез публичен търг.

От началото на годината по Закона за насърчаване на инвестициите са издадени 24 сертификата за инвестиции за общо 275,23 млн. лв., като се очаква разкриване на 4782 работни места. Караниколов напомни за инвеститорския интерес към България в областта на автомобилостроенето.

Прочети още от в. "Стандарт"