"Най-добрите гимназии са в Плевен, най-лошо е образованието в Разград" е водещo заглавиe на в. "Сега"

СОУ-тата във Варна и Бургас не се отлепват от дъното и са с най-лоши резултати

Профилираните езикови и математически гимназии в област Плевен дават най-добро образование в България - средният успех на дванадесетокласниците там е "отличен 5.55". Резултатът е с половин единица по-висок от максималния среден успех на завършилите средно образование ученици в среднообщообразователните училища (СОУ) - "много добър 5.01", постигнат в област Търговище. На другия полюс пък е Разград, където са регистрирани едни от най-ниските оценки от дипломи за средно образование и в профилираните (5.07), и в професионалните гимназии (4.06), и в СОУ-тата (4.37). Професионалните школа традиционно са доста по-назад по оценки на възпитаниците си, където най-високият среден успех принадлежи на Монтана - 4.66.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Пътната агенция опита да приключи търга за тол-системата за ден", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) се опита да приключи подновения търг за въвеждане на електронната система за платено преминаване по пътищата за рекордно краткия срок от 24 часа. АПИ даде абсурдния един ден на кандидатите да подадат офертите си - петък до 17.00 часа, а регионалният министър Николай Нанков защити това решение с аргумента, че срокът е справедлив. От година търгът за тол-системата, който е на стойност 200 млн. лв., е пускан и спиран няколко пъти заради жалби в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). В последните няколко случая причината за жалбите, които бяха отхвърлени, бяха именно за кратките срокове.

Повечето кандидати с опит са чуждестранни и въпреки че всички са запознати с процедурата и документацията отдавна, е логично да имат нужда от време за реакция за комуникация с централите си, превод и получаване на одобрения. Така излиза, че конкуренцията може да се ограничи чисто механично.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Роумингът за разговори пада, за интернет ще има лимит" е заглавиe от в. "24 часа"

Операторите с право да налагат такса, ако някой ползва картата си предимно в чужбина

Tаксите за разговори в роуминг отпадат от 15 юни тази година. Това съобщи шефката на правната дирекция в "Мтел" Искра Кусева.

В държавите от ЕС всеки ще говори според тарифния план, който ползва в страната си. Ако има неограничени безплатни минути към всички мрежи, няма да плаща и когато е в чужбина.

Прочети ще от в. "24 часа"

"​Разследват НЗОК за 20 млн. лева, платени без отпечатък" извежда на първа страница в. "Монитор"

​Системата за пръстова идентификация ги отхвърлила, но касата превела парите

Прокуратурата разследва НЗОК за над 20 млн. лева, платени от касата на болниците. Парите са преведени за разходи, направени от медицинските заведения през ноември и декември 2016 г., въпреки че все още действащата тогава система за пръстови отпечатъци е отхвърлила сумите заради липса на изискваните по закон реквизити. Прокурорската проверка е образувана по сигнал, като постановлението по нея е от 3 април, става ясно от документи, с които "Монитор" разполага. В рамките на проверката държавното обвинение е възложило на Изпълнителна агенция "Медицински одит", позната още и като здравната ДАНС, да разследва случая, като в момента се проверява дали НЗОК е имала основания за направените плащания. Ще бъдат изисквани и обяснения от длъжностните лица, разрешили превеждането на сумите.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Играта с евтините лекарства на Марешки" четем на първа страница на в. "Труд"

Какво показва ревизията на фирмата за паралелен износ на скъпоструващи лекарства

Една сграда в Западната промишлена зона на Велико Търново е приютила два склада за лекарства. Единият е на фирмата "Фармнет" АД - вносител на лекарства и доставчик на аптеки "Марешки", а другият склад е на фирмата "Трейднет България" ЕООД - износител на лекарствени продукти.

Тече разследването на предаването "Открито" по БНТ и заснетите кадри с дрон ясно показват, че сградата е една, а входът е един, заедно с товарните рампи - една по-голяма и една малка. И Валя Ахчиева търси втори вход за втория склад. Но... не намира такъв. Намира само персонал и магистър-фармацевт на фирмата дистрибутор "Фармнет", на която представляващ е Веска Марешка - 73-годишната певица на стари градски песни и майка на Веселин Марешки - депутат от ПП "Воля" и зам.-председател на Народното събрание.

Прочети още от в. "Труд"

"Туристическият бранш иска среща с Борисов", четем във в. "Стандарт"

Над 2 милиона туристи чака Варна през 2017 година. Това стана ясно от изказването на директора на летище Варна Димитър Костадинов по време на дискусията на вестник "Стандарт", организирана съвместно с община Варна и областната управа в навечерието на летния сезон за предизвикателството пред туристическия сектор. 

Летището се надява до края на годината да се похвали с двумилионния си пътник. Само през юли и август през аеропорта се очаква да минат 450 хиляди души. Но освен със самолет в морската ни столица пристигат и гости с кораби, коли и автобуси като прогнозите са за по-успешен сезон спрямо лято 2016 - със 7-8 % като голяма част от него ще се дължи на немските туристи.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Ще стигне ли токът", пише в. "Капитал"

За да се приспособят електромобилите към съществуващите електромрежи, шофьорите трябва значително да променят навиците си

Електромобилите няма да спрат тока в България въпреки твърденията на БСП (която си пожела да построи още четири ядрени реактора), нито на привържениците на всякакви нови мощности. Дори на 9 януари тази година, когато енергийната система на страната беше на ръба на възможностите си да задоволи местното потребление, всъщност имаше достатъчно свободен капацитет (виж графиката), който да захрани нуждите на поне 50 хил. електромобила - бройка, която според повечето прогнози може да се появи в България.

Прочети още от в " Капитал"

"Приватизацията свърши, чакаме ренационализация", пише в. "Сега"

Да се говори в сегашно и бъдеще време за национализация на мащабни индустриални и инфраструктурни предприятия само преди пет години беше толкова неприемливо, колкото хитлеристки поздрав 1) пред восъчна фигура. Днес вече е програмна цел на водещи политически партии (и то не от онези, които се дефинират като "крайно-незнамкакви", а стари, системни партии) в страни, които се представят за вечен еталон на право, образец на пазарна икономика и модел на чиста демокрация. Например германските социалдемократи и британските лейбъристи. Вземете предизборния манифест на лейбъристите,

който прямо и делово говори за "развитие (upgrade) на икономиката" чрез национализация на водоснабдителната и енергоразпределителната мрежа (National Grid, включва електро- и газоразпределителната мрежа), пощите (Royal Mail) и железниците.

Прочети още от в. "Сега"

"Миграцията като лекарство в демографията" пише в. "Труд"

Според прогнози на ООН към 2100 г. населението на България ще е под 3,5 млн. души

Напоследък все по-често темата за демографската криза се обсъжда от българските политици, макар че проблемът съвсем не е нов не само за страната ни, а и за една голяма част от ЕС. Безспорно има за какво да се тревожим. Според средния вариант на прогнозите на ООН към 2100 г. населението на България ще е под 3,5 млн. души, като 26% от тях ще са над 65 години.

Като една от мерките за справяне със ситуацията се предлага заселването на българи от чужбина и най-вече на представители на българските исторически общности в Украйна и Молдова. Подобен модел също не е нов за България. Съгласно статистическите данни от 1878 до 1941 г. в България активно се заселват лица от български произход, в по-голямата си част като бежанци. През този период 19,5% от българското население са преселници. Въпреки тази свежа кръв в миналото днес България не е избегнала сблъсъка с негативните последици от демографските реалности.

Прочети още от в. "Труд"

"Елен Казо-Шарл: Сигурността на Европа ще е предизвикателство най-малко още 10 г." пише в. в. "24 часа"

С България си сътрудничим оперативно по отношение на нелегалната имиграция, трафика на наркотици, сводничеството и финансовите престъпления, казва директорката на френския Висш национален институт за изследвания в областта на сигурността и правосъдието

- Госпожо Казо-Шарл, група от 110 души от вашия институт посети България - магистрати, полицаи, журналисти, министерски служители. На какво се дължи този интерес към България?

- Заех поста начело на Висшия национален институт за изследвания в областта на сигурността и правосъдието (INHESJ) преди няколко месеца и съставихме нов стратегически план. В международен аспект това ще се изрази в засилването на сътрудничеството с европейските ни партньори. Изборът на България се наложи по няколко причини. Искрени и трайни приятелски отношения свързват нашите две страни. Франция e поддържала винаги активно кандидатурата на България в ЕС и НАТО. Сега, когато България за първи път ще председателства Съвета на ЕС през 2018 г., бихме искали да разширим нашия обмен.

Прочети oще от в. "24 часа"

"Лондон ще иска милиарди от ЕС при Брекзит", пише в. "Стандарт"

Британският премиер Тереза ​​Мей смята, че Брюксел трябва да изплати на Великобритания "милиарди паунда" за акциите на страната в Европейската инвестиционна банка. 

Според Мей, Великобритания има финансови права, които трябва да се отчитат наравно със задълженията, по време на преговорите за Брекзит. "Много се говори за това, какви задължения трябва да има Обединеното кралство, или за това, какви могат да бъдат правата ни, като се имат предвид парите, които са платени в миналото. Ние ясно казваме, че ще отчитаме и правата, и задълженията", казва Мей пред британски медии.

Прочети още от в. "Стандарт"