"От днес болниците ще приемат само с пръстов отпечатък" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Приемът в болница от днес вече е изцяло чрез системата за пръстова идентификация. От здравната каса обявиха, че лечебните заведения са готови за чекирането с пръст и ново отлагане няма да има. Пациенти обаче сигнализират за опашки и припаднали болни на места.

Първоначалната идея беше пръстовата идентификация да е задължителен вход в болница от 1 октомври. Оказа се, че системата не е готова за промяната и пациенти чакаха с часове, за да им вземат отпечатъка. Затова стартът беше отложен с един месец. Самият софтуер се тества още от юли. Пациенти твърдят, че на места все още се чака с часове заради хора, на които на регистратурата не успяват да вземат отпечатък, образуват се опашки, има и припаднали възрастни пациенти.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"С излишъците в хазната догодина свалят дефицита" четем във в. "Монитор"

Всеки лев, постъпил допълнително в хазната догодина, ще послужи за намаляване на дефицита. Това каза финансовият министър Владислав Горанов след заседанието на правителството днес, на което бе одобрен проектът за държавния бюджет за 2017 г.

Според него най-голямото предизвикателство за бюджета за следващата година ще бъде да успеем да вместим нашите приоритети при намаляващ дефицит и запазване на данъците.

"Тези приоритети са осигуряване на средства за реформата в образованието и увеличаване на разходите в сферата на сигурността", уточни Горанов.

"Продължава и политиката за увеличаване на минималната работна заплата (на 460 лв.)", каза още Горанов. "Очаквам доста интензивни дебати по бюджета в парламента, защото финалът на бюджетната процедура през тази година съвпадна с изборите за президент", добави финансовият министър.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Акция "Зима" тръгва от каруцари и велосипедисти" четем на първа страница на в. "Труд"

Пътните полицаи започват масови проверки на каруцари и велосипедисти в цялата страна. От утре, 1 ноември, до края на месеца катаджиите ще спират и проверяват при акция "Зима".

Първите 10 дни ченгетата ще следят за светлоотразителните елементи по каруците, задължителното носене на жилетки извън населените места от колоездачите и т.н. Глобите са по 30 лв., но могат да стигнат до 150 лв, ако е създадена непосредствена опасност от катастрофа.

Според статистиката за миналата зима (от 1 ноември 2015 до 31 март 2016 г.) е имало

2605 тежки катастрофи с 237 загинали. В 146 от инцидентите са участвали каруцари, велосипедисти и мотористи, като 10 души са убити и 153-ма ранени.

Прочети още от в. "Труд"

"Не бива държавата да е до табелата на курорта", четем във в. "Стандарт"

Георги Щерев е председател на Съюза на хотелиерите - Златни пясъци. Пред "Стандарт" той коментира основните изводи от приключилия сезон в морските курорти, както и най-големите проблеми пред бранша.

- Г-н Щерев, след края на летния сезон отчитаме едно много успешно лято. На усилията на сектора и Министерството на туризма ли се дължи това, или на независещи от нас геополитически обстоятелства?

- На първо място данните, които идват от НСИ, са доста различни от реалността. Примерите са много, но мога да посоча един. Туроператорът, който осигурява най-много немски туристи за България - тази година около 130 000, е продал само билети за около 20 000 пътници, което е около 15% от продажбите. Тоест това са хора, които ползват чартърните самолети, но не са туристи. Такива продажби само на самолетни билети има много и при други туроператори, за да няма празна седалка в чартъра, който е предплатен. Дано, като влезе Единната система за туристическа информация, нещата от страна на статистиката да се подобрят чувствително, въпреки че не се прие предложението на Съюза на хотелиерите в Златни пясъци в обработката на данните за по-пълна информация да се включат повече данни за всички туристи, а не само тези извън ЕС. На второ място искам да посоча, че този летен сезон беше с много добра заетост от 50 дни през юли и август.

Прочети още от в. "Стандарт"

"AIG продава застрахователния си бизнес в България", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Американският гигант American International Group (AIG) се оттегля изцяло от застрахователния си бизнес в България. Стъпката е част от решението на групата да излезе от неключови пазари. Купувач на пакета е канадският Fairfax Financial Holdings, като в българския случай става въпрос за портфейл от корпоративни застрахователни договори за около 20 млн. лв. Новият собственик вече има непряко участие в местен бизнес - през дела си в гръцката Eurobank Ergasias държи част от Пощенска банка.

Така след поредица от сделки през годините AIG продаде почти всички свои дейности. След сделката с Fairfax американската група си запазва две направления тук: презастраховането и създадения преди три години център, в който обслужват свои глобални клиенти, уточняват от групата за "Капитал". Звеното за финансови услуги вече има 400 служители и план за още ръст.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Само един с право да копае гробове, КЗК го разследва", четем на първа страница на в. "24 часа"

КЗК е образувала производство срещу фирма "Боби-Пеш" заради изкопаването на гробове в Ихтиман. Според регулатора компанията има монопол, а конкурентите на "Боби-Пеш" нямат възможност да осъществяват дейността си, без да ползват нейните услуги. КЗК се е самосезирала след писмо на Анжелина Тотева - началник на кабинета на премиера. Тя приложила сигнал от Камелия Бориславова Асова - управител на фирма "Васил Асов". От документите става ясно, че "Боби-Пеш" сключила договор с общината на 11 юли 2011 г. На фирмата е възложено да стопанисва и поддържа гробищата и да организира погребения. Дружеството е единственото с право да копае гробове.

Прочети още от в. "24 часа"

"Сделките с офиси са се увеличили с 9% към края на септември", пише в. "Капитал Daily"

Пазарът на офис имоти е бил силен откъм наемни сделки, но предлагането на нови площи продължава да бъде недостатъчно. Това обобщават в тримесечния си доклад към края на септември консултантите от Forton. По техни изчисления сделките за наем на офиси са отбелязали 9% ръст за деветте месеца на годината в сравнение със същия период на 2015 г. Причината е активното търсене и последвалата от него засилваща се тенденция за отдаване на площи в строеж. В София най-голямата сделка за наемане на офиси Клас А в сграда в стоеж е за 20 хил. кв.м, разкриват от Forton.

Отдадените под наем площи през тримесечието достигат 105 хил. кв.м. Заради големите подписвания през последните три месеца този обем възлиза на 39% от общия брой сделки през 2016 г.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Само 40 фирми усвояват 23% от всички обществени поръчки", пише в. "Сега"

Ведомства "рецидивисти" при пилеенето на пари може да се окажат с орязани бюджети.

Обществените поръчки си остават хранилка за корупция, а глобите, които са най-често прилаганото наказание, не стряскат нарушителите. Налице е порочна тенденция към все по-голяма концентрация на ресурси във фирми - фаворити на властта. 40 големи компании "изяждат" почти една четвърт (23%) от всички средства за обществени поръчки, които са около 7 млрд. лева годишно. Това стана ясно вчера на конференцията "Престъпления и злоупотреби с обществени поръчки в България", организирана от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД).

Прочети още от в. "Сега"

"Невъзможната армия на ЕС" пише в. "Труд"

Нито едни въоръжени сили в света в наши дни няма да са завършени без система за противовъздушна отбрана, която да защитава гражданите от нахлуващи във въздушното й пространство вражески самолети. Но за малки страни подобни придобивки идват на висока цена. Самата покупка на система за противовъздушна отбрана възлиза на около 400 млн. долара; което не включва цената за поддръжка, която увеличава разхода с още няколко милиона. За страна като Латвия, чийто ограничен отбранителен бюджет едва може да покрие цената на самата система, подобни цифри превръщат желаното оборудване в недостижимо - освен ако не си намери партньор, с когото да раздели разходите.

Латвия и съседната й Литва се опитват да разработят именно подобна система. Като част от междуправителственото споразумение двете страни не само ще си разделят разходите по покупката, но и тези за издръжката на системата. Усилието на двете страни предзнаменува бъдещето на европейското военно сътрудничество - за добро или за лошо.

Прочети още от в. "Труд"

"2 бона акт при катастрофа с летни гуми", четем във в. "Монитор"

Всеки втори шофьор неподготвен за зимата, кара с галоши

КАТ да ни дере с до 2 бона глоба, ако направим катастрофа през зимата и сме карали с летни гуми. Това обмислят да предложат в парламента експерти по пътна безопасност, които вече подготвят новите текстове в закона. Според сега действащите правила зимните гуми у нас не са задължителни. Очакваше се след промените в Закона за движение по пътищата да се налагат глоби на шофьорите, които в заснеженото време карат с летни гуми. Заради липсата на дефиниция какво е зимна и какво е лятна гума обаче промените се забавиха.

В настоящето актуално издание на Закона за движение по пътищата, в сила от 20 октомври 2006 г. няма конкретен текст, регламентиращ използването на специални зимни гуми (т. нар. тип M+S) от водачите на моторни превозни средства.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Печалбата на банките стигна 1,1 млрд. лв.", пише в. "24 часа"

Към 30 септември 2016 г. общата печалба на българските банки вече е 1,1 млрд. лв., отчетоха от БНБ. Това е с 279 млн. лв. повече от реализираната за деветте месеца на предходната година. В сравнение със същия период на 2015 г. нетният им оперативен приход е със 183 млн. лв. повече. Натрупаните от началото на годината разходи за обезценка по кредити и вземания са 567 млн. лв. срещу 604 млн. лв. за 2015 г. Балансовата сума на кредитите и авансите е с ръст от 460 млн. лв., или с 0,8% повече за последното тримесечие. Увеличението е най-голямо при кредитирането на домакинствата - с 218 млн. лв. С 202 млн.лв. повече заеми са раздадени на нефинансови предприятия.

Прочети още от статията на в. "24 часа"

"Фаворитите пазят барута за балотажа", пише в. "Стандарт"

Президентската кампания заприлича на боксов мач в супертежка категория, в който съперниците си пазят силите за финалния рунд. Всички социолози, а и партийните щабове, са наясно, че само чудо може да предотврати очертаващия се балотаж между Цецка Цачева и Румен Радев. Ако в оставащата седмица двамата не сътворят някакъв идиотски гаф или пък не се намери потресаващ компромат, кандидатът на ГЕРБ и подкрепеният от БСП генерал са сигурни за втория тур. До момента двамата фаворити са повече от предпазливи и дори добронамерени един към друг. Не случайно след първия им тв дебат коментаторите се шегуваха, че са се държали не като съперници, а като кандидат и вицето му.

Няма и драстичен сблъсък на тезите на шефката на парламента и бившия командир на ВВС. Радев все пак вдигна децибелите по въпроса за бежанците, който явно родните социалисти смятат за най-удобен коз срещу ГЕРБ.

Прочети още от в. "Стандарт"