"Парламентът забърка хаос с нивите под аренда" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Спешни промени ще поправят текстовете, приети преди седмици по предложение на омбудсмана Мая Манолова

Тазгодишната кампания по отдаване на нивите под аренда е на път да бъде блокирана заради хаос, предизвикан от последните популистки промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ) от края на май. Те предвиждат земеделците, които обработват земя под наем и имат договори за над 1 година, да ги представят отново в областните земеделски служби - в писмена форма, с нотариална заверка от двете страни, както и с удостоверяване на съдържанието. Срокът за това бе един месец - и за новите, и за старите договори. Той изтича на 22 юни. Тъй като е невъзможно да бъде спазен, спешно ще бъде гласувано неговото удължаване, чрез промени в преходните и заключителните разпоредби на закона за рибарството и аквакултурите.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Износът, инвестициите и туристите в България леко ще се свият след Brexit", четем в "Капитал"

Правата на българите във Великобритания са гарантирани поне до края на 2020 г.

Не се очакват значителни негативни ефекти за икономиката на България от оттеглянето на Великобритания от ЕС през март 2019 г. Това става ясно от думите на зам.-министъра на финансите Маринела Петрова по време на дискусия за въздействието на Brexit, организирана от Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и Българската чийвнинг асоциация (БЧА). Оценката на ведомството взима предвид три сценария за напускането на Великобритания, съставени от Министерството на външните работи, като разглежда ефектите върху туризма, търговията, инвестициите и финансовите услуги.

Прочети още от " Капитал"

"Няма да има лична помощ за децата инвалиди, твърде скъпо е" е заглавиe от в. "24 часа"

Проектът на закона за личната помощ, който бе написан от омбудсмана Мая Манолова и майките на децата, не получи подкрепа в националния съвет на хората с увреждания. Той не бе подкрепен от национално представителните организации, работодателите, синдикатите и Министерството на финансите. Основните мотиви бяха, че законът е писан на парче, не решава проблемите на всички хора с увреждания, а и е твърде скъп.

След като проектът не бе подкрепен от съвета, той няма да бъде внесен в парламента, обяви в края на заседанието социалният министър Бисер Петков. Част от текстовете му обаче можело да залегнат в подготвяните закони за хората с увреждания и социалните помощи.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Деца с дълги коси аут от водните пързалки" четем във в. "Монитор"

Деца с дълги или неприбрани в гумени шапки коси не бива да бъдат допускани да ползват водните и другите атракциони по морето. Това информираха от Комисия за защита потребителите (КЗП). От там уточниха, че при неспазване на това изискване има повишен риск от нараняване на децата.

Въпросните ограничения са записани в правилата за ползване на подобни съоръжения. Друго изискване, което трябва да се спазва при атракционите, включително и надуваемите замъци, станали много популярни напоследък, е да не се надвишава капацитетът им, защото по този начин се увеличават значително рисковете за безопасността на малчуганите. Наскоро, най-вероятно поради подобно надвишаване на капацитета, на водна пързалка в морски курорт в съседна Турция загина българско дете.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

""Градус" продаде акции за още 2 259 975,60 лв.", четем във в. "Стандарт"

"Градус" продаде акции за още 2 259 975,60 лв. на Българската фондова борса. На втория ден на аукциона за първично публично предлагане бяха записани 1 255 542 броя книжа на цена от 1,80 лв. Вчера бяха предложени 11 593 678-те акции, които не бяха изкупени в понеделник. Заедно със записаните в първия ден акции, старозагорският производител на пилешко месо набра обща сума от БФБ на стойност 81 391 359 млн. лв. IPO-то се счита за успешно при продажби за общо 65 млн. лева, които бяха реализирани още първия ден.

Вчера бяха сключени 355 сделки, а в понеделник - 1059. Така общият им брой е 1414. Това е изключително много, коментира пазарният анализатор Мариян Йорданов от Investor.bg пред Bloomberg TV Bulgaria. Най-голямата сделка от понеделник е за почти 20 млн. лева, втората - за 12 млн. лева.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Ревизия понижи чуждите инвестиции до 113 млн. евро към април", пише "Капитал"

Сумата е двойно по-ниска от миналогодишната, за което влияние имат и новите счетоводни правила за банките

Преките чуждестранни инвестиции в България достигат 113 млн. евро за периода януари - април тази година, показват последните данни на Българската народна банка (БНБ). Месец по-рано размерът беше по-голям, но ревизия на централната банка е намалила сумата основно заради понижени оценки на размера на дълговите инструменти. За сравнение, през същия период на миналата година чуждестранните вложения достигнаха ниво от 229 млн. евро.

Прочети още от " Капитал"

"България остава последна в ЕС по БВП и по реално потребление", пише в. "Сега"

Страните, приели еврото, изпреварват значително останалите членки на съюза

Българската икономика сериозно изостава от тази на Европейския съюз. От всички държави членки страната ни е на последно място в класация по реално потребление, измерено според паритета на покупателната способност. То се равнява на 55% от средното за Европа по данни за 2017 г. Освен по този показател, България е последна и по Брутен вътрешен продукт (БВП) на глава от населението, става ясно от доклад на "Евростат", публикуван вчера.

Прочети още от в. "Сега"

"От днес сиренето в мандрите само от мляко" пише в. "Монитор"

Производителите на мляко и млечни продукти и производителите, които разфасоват и преопаковат мляко и млечни продукти, не могат да произвеждат, разфасоват и преопаковат имитиращи продукти, съдържащи в състава си мляко, в един и същи обект, регистриран по Закона за храните.

Това е записано в обнародвана днес в Държавен вестник Наредба за допълнение на Наредба №1 за хигиената на храните на Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ) и Министерството на здравеопазването, съобщиха от ресорното ведомство.

В едномесечен срок от влизане в сила на наредбата производителите на мляко и млечни продукти и производителите, които разфасоват и преопаковат мляко и млечни продукти, привеждат дейността си в съответствие с изискванията. Посочените изисквания се прилагат за продукти, произведени на територията на България.

Прочети още от в. "Монитор"

""Антиквизацията" на Македония и тиквеният манталитет" четем в "24 часа"

За името на Македония България се държи зряло и сдържано

ПОЗИЦИЯТА на българското правителство по последните развития на проблема за името на Македония е адекватна и зряла. България има своите неотменими национални интереси, свързани с нашата съседка Република Македония, и ние сме решили да защитаваме тези интереси в отговорно съгласие с позициите на нашите партньори и съюзници от ЕС и НАТО. Уреждането на спора за името на Македония е принципен въпрос - скандален е самият факт, че това уреждане се проточи в продължение на две десетилетия и половина. Заради проблема с името Македония не бе приета за член на НАТО през 2008 г. на срещата на високо равнище в Букурещ.

Прочети още от в. "24 часа"

"Бежанците водят до най-голям разкол в ЕС", пише в. "Стандарт"

- Господин Тончев, свидетели ли сме на нова криза в Европейския съюз заради политиката за бежанците ?

- Според мен големият проблем на Европа по този въпрос е, че няма единно виждане. Моето мнение е, че един модел от типа на този в САЩ и Канада, който вече е доказал своята ефективност, би могъл да се приложи и в Европа. Но виждаме, че са доста противоположни мненията сред страните от ЕС. Всъщност проблемът с бежанците е факторът, който внася най-голям разкол и най-големи противоречия в общността.

Виждаме, че на принципно различни позиции стоят най-основните играчи в съюза, които определят нещата, имам предвид Франция и Германия. Германският канцлер Меркел някак си държи на един крайно избистрен либерален модел, който не се възприема от останалите страни. Френският президент Макрон пък настоява за централизирано решение на въпроса, което е може би най-близо до това, което имам предвид и аз като предлагам да се приложи американския модел. И на базата на тези разногласия проблемът остава открит и много болезнен.

Прочети още от в. "Стандарт"