"Пикът на кризата с кадрите ще е 2020 г.", четем във в. "Стандарт"

В битката за хора ще решим социалните си проблеми, казва изпълнителният председател на БСК Радосвет Радев

- Г-н Радев, оглавихте най-старата бизнес организация в България - Българската стопанска камара (БСК), която има 38-годишна история. Какво ще промените и какво ще надградите?

- Бизнес организациите са тежки гемии, трудно правят резки завои. Смятам, че те са едно от добрите места на консерватизъм в България. В тях консерватизмът е качество, а не недостатък. От тази гледна точка нищо не трябва да се променя в дефиницията на бизнес организацията - как и защо съществува, кои са членовете й, как се представляват, с кого комуникира и т.н. Това е смисълът на бизнес организацията. Всичко обаче може да бъде правено по-добре, по-бързо, с повече визия за близкото и по-далечно бъдеще. Защото ХХІ век стана много динамичен. Най-големият дефицит в момента е дефицитът на време за вземането на верни управленски решения. Не защото хората са станали по-глупави, просто времето се забърза. Така че в това виждам своята роля в БСК - да наложим един малко по-забързан модел на взимане на решения, на правене на правилни оценки, на визия за бъдещето.Копирано от standartnews.com

Прочети още от в. "Стандарт"

"Със странни мотиви КЗК спря сделките за ЧЕЗ и Нова телевизия" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Шест соларни парка се оказаха пречка за купуването на ЕРП-то, а тв каналът е твърде значим, за да бъде продаден

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) изненадващо спря вчера две от най-коментираните в последните месеци сделки. Тя забрани на "Инерком България" да купи ЧЕЗ-България и така създаде прецедент. Блокирана е и сделката, в която най-богатият чех - Петр Келнер, се опитва да придобие дружеството - собственик на Нова телевизия - "Нова броудкастинг груп", и контролираната от нея фирма "Нетинфо". И в двата случая мотивите на комисията са повече от спорни. Решенията оставиха почти без думи кандидат-купувачите, които отказаха коментар дали ще обжалват.

КЗК отхвърля искането на пазарджишката "Инерком" за придобиване на ЧЕЗ-България, тъй като компанията притежава шест соларни парка и с тях създавала заплаха за монопол. Това поставя под въпрос дали друго дружество с подобен бизнес в страната би могло да купи активите на ЧЕЗ в България. Според запознати дружествата на купувача и продавача не могат да достигнат и 0.005% от цялото производство на ток у нас.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"До Барселона и назад", четем в "Капитал"

Поредният теч на документи свързва близък до Бойко Борисов бизнесмен с осъдени за пране на пари във Великобритания

Темата за КТБ трябва да е една от най-чувствителните за премиера Бойко Борисов и ГЕРБ. Именно под неговия поглед банката се надуваше, а междувременно лошият днес Цветан Василев получаваше награди от Цветан Цветанов. Благодарение на късата памет на обществото и калната медийна среда ГЕРБ и Борисов успяха да превърнат КТБ и Цветан Василев от свое слабо място в свое пропагандно оръжие. 

В сряда депутатът от ГЕРБ Делян Добрев съобщи, че подава сигнал срещу колежката си от БСП Елена Йончева, тъй като тя имала общо дружество с офшорна фирма, контролирана от Цветан Василев. Очевидно подлагайки под съмнение всестранността на разследването и работата на прокуратурата, бившият енергиен министър поиска да стане ясно дали в случая не става дума за пране на пари.

Прочети още от " Капитал"

"Цената на Нова тв може да падне до 100 млн. евро" е заглавиe от в. "24 часа"

Медийни експерти у нас са на мнение, че след решението на КЗК цената на "Нова" вероятно ще падне до 100 млн. евро. За това допринася и намаляването на печалбата на медийната група, която се очаква да е с около 15 млн. лева по-малка заради изтеглянето на рекламата на "Националната лотария". В същото време рекламният пазар се е повишил с 3%, които са недостатъчни да покрият загубите. За миналата година чистата печалба на "Нова Броудкастинг" е била 34 млн. лева.

Най-вероятно ще има нов търг за медийната група на Нова тв, предвиждат специалисти. При първоначалния търг, когато MTG избира за купувач фонда на Келнер, са се явили още три чуждестранни компании, казват запознати.

Тогава цената на "Нова Броудкастинг" се вдигна до 185 млн. евро заради големия ръст на дигиталната компания "Нетинфо". Преди това - през пролетта на 2017 г., "Нова" беше оценена на 100 млн. евро.

Прочети ще от в. "24 часа"

"50 млн. лева ни носи окултният туризъм" извежда на първа страница в. "Монитор"

Oколо 50 млн. лева годишно са приходите от езотеричен туризъм у нас, който все повече се популяризира напоследък. Това обясни пред "Монитор" директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов. Става дума за около 250 000 пътувания с такава насоченост. Руснаци, испанци и италианци също идват у нас, за да посещават места, които се смятат за свещени или че са енергийни центрове. Много от тях са били и тракийски светилища.

"Този вид туризъм генерира огромни приходи и никак не е за пренебрегване. Имайте предвид, че само 11% от тези хора пътуват самостоятелно, 60% са предимно семейни двойки и около 12-13% са част от организирани групи. Те посещават местности, които смятат, че ги зареждат с енергия и не са свързани с религиозен храм. Някои са познати още от древността. Обикновено има аязмо, за което хората вярват, че водата е лековита и чудодейна", коментира Румен Драганов. Той даде за пример манастира "Свети Георги Победоносец" в Поморие, който е единственият действащ мъжки манастир в Югоизточна България. На мястото е имало тракийско светилище. На мястото има Аязмо, за чиято вода се смята, че е лекува всички болежки и помага за благоденствие.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Търсенето на жилищни имоти в София нараства през второто тримесечие", пише в. "Капитал"

Търсенето на жилищни имоти през последните три месеца е нараснало с 16% спрямо първото тримесечие, а спрямо същия период миналата година с над 60%. Това показват последните данни на агенцията за недвижими имоти Arco Real Estate.

Двустайните и тристайните жилища в "Изток", "Редута", "Оборище", "Кръстова вада" и "Витоша" представляват най-голям интерес за купувачите през последните месеци. За центъра, "Лозенец" и "Младост" традиционно също има най-много запитвания, постъпили в агенцията. 

Без изненада през второто тримесечие най-търсените имоти продължават да са апартаментите. За покупка на двустайни жилища средно се отделят по 65 хил. евро, а за тристайните 105 хил. евро

Прочети още от в " Капитал"

"Представят ни го за шапка, а то е боа, глътнала слон", пише в. "Сега"

Управляващите полагат големи усилия да скрият колко бързо и лесно се забогатява във властта

Нали помните онази рисунка от "Малкия принц" на боата, глътнала слон, която възрастните оприличават на шапка? И с някои хора във властта е така - понякога изглежда като най-обикновена шапка, а всъщност е боа, глътнала слон. Тя би дала всичко, за да я възприемат като шапка и никой за нищо да не я закача.

Извън метафората - публичността на имотните декларации на хората, които заемат висши държавни длъжности, е от значение, за да е ясно дали са използвали ресурсите и достъпната им информация за незаконно обогатяване.

Целта е не да видим адресите на министрите и магистратите (те не се и публикуват), а превенция на корупцията. Не че това дава пълна гаранция, че злоупотреби няма. Има достатъчно примери за хора, които по документи не притежават нищо, а само дрехите им са по-скъпи от годишната им заплата. Но този проблем може да бъде решен, ако декларациите подлежат на сериозна проверка. Което не се случва в момента.

Прочети още от в. "Сега"

"В следващите месеци поръчки за още 137 км от АМ "Хемус"" пише в. "Монитор"

Ще бъде пуснат търгът и за най-тежкия участък от АМ "Струма"

B рамките на следващите месеци ще бъдат обявени обществени поръчки за строителството на още 137 км от АМ "Хемус", съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков. "През месец август стартират тръжните процедури за строителството на 52 километра от аутобана между п.в. "Боаза" и разклона за Плевен и Ловеч, за да може през следващата година да започне и реалното строителство. През септември очакваме да бъде обявена и процедурата за още 85 км от АМ "Хемус" - до Велико Търново", обясни министърът.

През август стартира реалното строителство и на 16,2 км от Белокопитово към Буховци, каза министърът. Договорът е за инженеринг, прави се допроектиране, вчера на Експертен съвет в Агенция "Пътна инфраструктура" беше приета разработката, остава издаването на разрешение за строеж от МРРБ, срокът за обжалване е двуседмичен.

Министърът съобщи още, че 30% от строителството на 9,3-километровия участък от АМ "Хемус" между Ябланица и п.в. "Боаза" е готов и прогнозира, че въпреки двегодишния срок на завършване, до септември следващата година обектът може да бъде завършен.

Прочети още от в. "Монитор"

"Нужен е голям нов разказ за развитие на цяла България" четем на първа страница на в. "24 часа"

Близо 4% икономически ръст за последните две години, постепенно понижаване на безработицата, ръст на доходите. Това вероятно са само част от обясненията защо, откакто изследователски център "Тренд" и вестник "24 часа" тестват оптимизма и песимизма в очакванията за икономическото положение в страната и перспективите пред жизнения стандарт на българите оптимистичните нагласи преобладават. И действително има основания за това.

С добрите новини дотук. Българите трайно започват да живеят в две Българии и това се вижда ясно и в социологическите данни.

Едната България е тази на столицата и по-големите областни градове - там, където действително икономическият ръст се усеща по-чувствително. Там, където да си намериш работа, вече не е проблем. Там, където младите хора все пак виждат някаква перспектива за професионалното си развитие. Там, където виждаш, че средата около теб се преобразява бързо. Другата България - тази на обезлюдяващите се села и малки градове, където житейската перспектива на младите хора в голямата си част е свързана с вътрешна миграция към по-големите градове или емиграция.

Прочети още от в. "24 часа"

"Опозицията се събира в един окоп", четем във в. "Стандарт"

Леви и десни не се понасят, но стискат палци и за овцете, и за Босия 

Политическата ситуация у нас заслужава особено внимание, защото имаме нов момент. Макар на повърхността да е спокойно, а социологическите данни месец след месец да възпроизвеждат една преднина от няколко пункта на ГЕРБ пред БСП.

Обезболяващото на европейското председателство обаче свърши и се случват поредица протести. Отдолу хората са озъртат за съвсем нови опции, трупа се напрежение и то може да избие през наглед много малки казуси, да стане от нищо нещо. Кризата с чумата по овцете и козите като че ли намери някакво решение, поне засега. Но проблемите, които тя оголи, са няколко. Първо, проблемът с комуникацията. Дали властта обяснява непопулярните мерки достатъчно

убедително и отдалече. В същото време в този свят на социални медии, при тази популистка вълна в целия западен свят, при това постоянно бълване на фалшиви новини, аз имам чувството, че властта е в крайна невъзможност да налага непопулярни политики.

Прочети още от в. "Стандарт"