"Пръснахме 170 млн. лв. за онлайн пазар по Коледа" четем във в. "Монитор"

Харчим средно по 225 лв. на човек за подаръци за Рождество

Близо 170 млн. лв. са похарчени за онлайн пазаруване около Коледа. Това е около 1/3 от годишния оборот в сектора, показа проучване на "Монитор". Традиционно пазаруващите електронно изхарчват близо 30% от бюджета за онлайн покупки именно преди празниците в края на годината, а българите най-често отделят по 500 лв. на година за пазар през интернет. Окончателни данни обаче на този етап не може да се дадат, съобщи Петър Ванчев, председател на Българската асоциация за електронна търговия. Той обясни още, че повече информация ще има през февруари, когато различните финансови институции ще дават данни за плащания към интернет търговци. Все пак очакванията са да има ръст в оборотите от около 10-20 на сто, посочи още Ванчев.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Гражданската ↑10%, цигарите поскъпват с 10-15 ст. на кутия от 1 януари" четем на първа страница на в. "Труд"

Новата 2017 година ще е по-скъпа за шофьори и пушачи, показа проверка на "Труд". Застрахователи вдигат цената на задължителната застраховка "Гражданска отговорност" поне с 10% през 2017 г., а енергийни експерти прогнозират бензин и дизел да поскъпнат с 3-4 стотинки при ново рязко повишение на петрола.

"Задължителната застраховка "Гражданска отговорност" ще поскъпне поне с 10% през 2017 г. Причината е, че застрахователните събития не намаляват, а застрахователите плащат все по-големи суми по щети, които не отговарят на икономическите условия и на премиите, които се събират. От друга страна, въпреки че е задължителна, все още 15% от шофьорите карат без "Гражданска отговорност", заяви пред "Труд" Стоян Проданов, изпълнителен директор на застрахователна компания "БулИнс".

Шофьорите ще плащат и по-високи цени на горивата догодина заради поскъпването на нефта през последния месец, което се очаква да продължи и през 2017 г.

Прочети още от в. "Труд"

"Застрахователите с достъп до данни на МВР", четем във в. "Стандарт"

Застрахователите ще могат да ползват данните от информационните масиви на МВР, което ще ускори издаването на полиците по Гражданска отговорност. През 2016 г. значително се модернизираха информационните системи на застрахователния пазар, се посочва в отчета на КФН за темите, по които е работила през 2016 г. С въвеждането на данните от талона на превозното средство автоматично се попълват и данните в полицата, което ще намали грешките и е в интерес на потребителите. По отношение на Гражданската отговорност вече функционира и база данни за предявените и изплатените претенции от всички застрахователи, което дава възможност на КФН в реално време да следи движението по всяка предявена претенции и освен това да има ясна представа за резервите на отделните застрахователи и капацитета им да изплащат обезщетения по Гражданска отговорност и Автокаско.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Контрабандата на цигари нараства от средата на годината", четем във в. "Капитал"

Легалният пазар на цигари спада с около 6% от август, а контрабандата започва да се увеличава. Това показват данните за продажбите на тютюневи изделия с бандерол и приходите от акцизи от цигари.

През второто тримесечие България регистрира най-ниските нива на контрабанден пазар от 10 години - 8.1%, но в края на годината тенденцията е продуктите без бандерол да увеличават дела си. Според досегашните темпове на събиране на акцизи Агенция "Митници" ще осигури повече приходи от цигари в сравнение с миналата година, когато надхвърлиха 2.080 млрд. лв. Това, от една страна, се дължи на увеличения от началото на 2016 г. акциз. Проблемът е, че приходите от акцизи чувствително намаляват от август до края на годината (виж графиката) в сравнение със същия период на 2015 г. и при увеличен акциз. В същото време продажбите на легални цигари намаляват, а заловените от митниците количества нелегални цигари и тютюн за пушене са се увеличи двойно.

Прочети още от в " Капитал"

"Премиерът на Радев има профил, още няма лице", четем на първа страница на в. "24 часа"

Румен Радев вече е готов с повечето от служебните министри, дори за всеки пост има поне по две имена, казаха близки до екипа на новоизбрания президент. Всички те са добри експерти и при избора политическата им принадлежност била на заден план. Има изграден психопрофил на бъдещия премиер - той трябва да отговаря на някои условия, самото му име ще е символично и ще служи за представянето на Радев. Смята се, че още не е окончателно одобрен, но се говори, че най-вероятно ще е Огнян Герджиков, който се конкурирал с бившия шеф на БАН акад. Стефан Воденичаров. С Воденичаров, който бе образователен министър за няколко дни в първото правителство на Борисов, са водени разговори, но няма категорично да, твърдят източници до Радев. И двамата отговаряли на профила - интелигентни, квалифицирани, умерени.

Прочети още от в. "24 часа"

"Най-продаваният телеком", пише в. "Капитал"

Телекомите по света, а и в България традиционно са гиганти и при смяна на собствеността често са сред сделките - шампиони по размер. За 2016 топ глобалната транзакция като стойност е с купувач от сектора - американският мобилен и тв оператор AT&T обяви, че придобива Time Warner в рекордна сделка за 85.4 млрд. долара, която дори има български ъгъл - непряко се сменя собственикът на най-голямата телевизия в България - bTV. Това обаче ще стане догодина.

А 2016, погледната локално и като вече приключени придобивания, има традиционен от години шампион тук. Пети пореден частен собственик купи бившия държавен монополист БТК 12 години след приватизацията му. Сделката за най-големия български оператор не беше неочаквана - още от май миналата година телекомът, който тогава беше под контрола на Цветан Василев и лондонското поделение на руската ВТБ, не плати в срок заем от 150 млн. евро и не го предоговори.

Прочети още от в " Капитал"

"Столичани търсят втори дом в провинцията" пише в. "Труд"

Все повече столичани търсят да купят имот за втори дом в провинцията. Тенденцията за инвестиция от града към селото е отчетлива и ще се засилва през 2017 година. Такава картина очертават брокерите на "Адрес" за идните 12 месеца за пазара на жилищни имоти у нас. Според анализа интересът в този сегмент ще бъде по-скоро към къщи във вилни зони на малки населени места.

Средният обем на сделките с жилища в страната ще се покачи с около 3-4%, а в София - с поне 7-8%, твърдят експертите. Ръст в цените няма да има с изключение на отделни райони на столицата, където покачването ще бъде в рамките на 2-3%. Това са квартали, в които се планира или изгражда следващата линия на метрото, както и част от южните и източните райони.

На продавачите догодина ще им се наложи да се съобразят с пазарните реалности при определянето на цените и макар инвеститорите и новото строителство да продължат да бъдат сериозен конкурент, собствениците, които искат да продават, ще са фактор в ръста на броя сделки.

Прочети още от в. "Труд"

"С 38% поскъпват краставиците от склада на едро до сергията", четем във в. "Монитор"

До 38% стига разликата в цените на едро и дребно на оранжерийните краставици през декември, сочи проучване на пазара на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (САРА). В последния месец се наблюдава разширяването на ножицата между тези цени, като при доматите тя е 35%.

По прогнозни данни за целия декември цените на едро на оранжерийните домати ще достигнат 1,70 лв./кг, а на дребно 2,30 лв. При краставиците те са съответно - 2,65 лв./кг и 3,75 лв. Изкупните цени на доматите са около 950 лв. за тон, като за януари се очаква те да скочат до средно ниво от 950 лв./т. Търговците изкупуват краставиците от оранжериите на производители по около 1000 лв./т, а след нова година прогнозите са цената да се вдигне към 1250 лв. За пипера цените сега са около 610 лв./т, а през януари се очаква да се вдигне с още 20 лв.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Какво ще донесе за Русия моделът "Кисинджър"", пише в. "24 часа"

Наскоро стана ясно, че новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп ще използва легендарния дипломат и бивш държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър като мост между него и руския президент Владимир Путин. Ветеранът на дипломацията ще участва в разработването на план за нормализиране на ситуацията в Украйна. Кисинджър смята, че Русия трябва да гарантира мир в Донбас, а Западът да не повдига въпроса за анексирането на Крим Чета коментари за това какво бил казал Хенри Кисинджър. Ами казал е нещо, което логично следва от модела, който в науката носи именно неговото име - това е един от меките (soft) геополитически модели, за разлика например от модела "Збигнев Бжежински" - един от твърдите (hard) геополитически модели. Виж по-долу основни черти на модела "Хенри Кисинджър". Тук ми се ще да кажа нещо друго в този контекст. Европа и САЩ, за по-кратко Западът, са демократични общества и в тях има различни мнения за голямата политика на различни по-по-най-видни (и не само на такива) личности, като се прави максималното тези мнения да станат публично достояние.

Прочети още от статията на в. "24 часа"