"Правописна грешка ни жили с един милиард" извежда на първа страница в. "Монитор"

Всеки българин гори с по 150 лева годишно заради ментета

Правописна грешка в адресите на сайтове, имена на марки и названия на продукти ни жили с около един милиард лева годишно. Това показва проучване на "Монитор", което се основава на редица доклади от Европейската комисия и по-точно от Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост (EUIPO).

Според последните публикувани данни страната ни е загубила над 500 млн. евро заради фалшиви стоки.

Експертите посочват, че те са имали близки наименования до оригиналните продукти, като разминаването е било само в една буква, замаскирана като правописна грешка. Неточности е имало и в ужким легални сайтове, които също са се разминавали с една или две букви, така че само да приличат на оригиналните домейни, но да не препращат потребителите към страниците на истинските производители.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"ГЕРБ и ДПС обезсмислиха изборите" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Управляващите ще имат пълен контрол в избирателните комисии, част от решенията на ЦИК няма да се обжалват във ВАС, а преференцията ще е неизползваема

С впечатляващ дори за техните възможности хаос и необяснимо бързане депутатите приеха вчера промени в Изборния кодекс, с които управляващата коалиция на практика пое пълен контрол над изборния процес. Обезсмислена бе минималната възможност на гражданите да разместват партийните листи, а на опозиционни партии или независими кандидати - да оспорват нередности при гласуването.

Според приетите текстове част от решенията на Централната избирателна комисия, която ГЕРБ няма намерение да сменя, въпреки че мандатът й изтича, няма да могат да се обжалват пред Върховния административен съд (ВАС). Досега всичките 48 вида решения можеха да се атакуват. Сега жалбите и сигналите за нарушения на районните избирателни комисии вече няма да могат да се гледат там, а в местните съдилища, където възможностите за натиск върху съдиите са по-големи.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Фирма на Ковачки блокира търга за строежа на "Турски поток" в България", четем в "Капитал"

Оферти трябваше да се подават утре, но процедурата за 2.8 млрд. лв. е спряна от жалба на "Атоменергоремонт"

Свързаното с Христо Ковачки дружеството "Атоменергоремонт" е подало жалба срещу поръчката за строителство на газопровода от турската до сръбската граница, по който "Газпром" ще транзитира газ за Европа от "Турски поток". Търгът за 2.8 млрд. лв. бе обявен от държавната компания "Булгартрансгаз" на 21 декември, като срокът за приемане на оферти изтичаше този петък - 15 февруари. Жалбоподателят обаче е поискал от Комисията за защита на конкуренцията налагане на временна мярка "спиране" на поръчката заради несъгласие с дадени от държавния газов оператор разяснения по документацията.

Прочети още от " Капитал"

""Газпром" спечели дело срещу "Овергаз" за 350 млн. долара" е заглавиe от в. "24 часа"

Арбитраж в Цюрих отхвърли иска на Сашо Дончев заради спрените доставки през 2016 г.

Арбитражният съд в Цюрих е отхвърлил иск на "Овергаз", собственост на бизнесмена Сашо Дончев, за 350 млн. долара срещу "Газпром". Това стана ясно от съобщение във фейсбук на Нери Терзиева - мениджър "Публични комуникации" в "Овергаз".

"Има съдебен иск на българската компания "Овергаз" срещу "Газпромекспорт" в търговския съд в Цюрих. "Овергаз" заведе този иск за обезщетение от над 350 милиона долара - пропуснати ползи и нанесени щети, заради нарушение на добрите практики най-вече в областта на конкурентното право, както и за едностранното прекратяване на договора - помните 1 януари 2016 г., когато навръх новата година беше спрян газът за "Овергаз" и договорените количества за неговите клиенти бяха прехвърлени на "Булгаргаз".

Прочети ще от в. "24 часа"

"16 нови български посланици поемат по света", четем във в. "Стандарт"

След известно напрежение между президента Румен Радев и външния министър Екатерина Захариева стана ясно, че между двамата е постигнато споразумение за 16 души, които ще заминат на посланически постове от името на България по света. Държавният глава вече е дал одобрението си за въпросните хора. На закрито заседание вчера правителството одобри смяната, която получи зелена светлина от президента.

За първи път пълен списък на избраниците публикува Фактор.бг:

Индонезия - Петър Андонов - бил е посланик в Япония и Република Корея. Образование - икономист, журналист (мaгистър по бизнес администрация от Суинбърнския технологичен университет в Мелбърн, Австралия). В дипломатическите среди е от времето на президента Петър Стоянов.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Инвестбанк: Венецуелските преводи отговарят на всички регулаторни изисквания", пише "Капитал"

Банката твърди, че не е имала взаимоотношения с венецуелската държавна петролна компания

Преводите от Венецуела към сметка на адвокат в Инвестбанк са отговаряли на всички изисквания. Това заявиха от самата кредитна институция ден след разразилата се буря покрай обявените от главния прокурор Сотир Цацаров и директора на ДАНС Димитър Георгиев проверки по сигнал от САЩ за нелегални преводи от Petróleos de Venezuela по сметка на адвокат Цветан Цанев. Според информацията на разследващите оттам те са превеждани към сметки в други банки на фиктивни основания. 

От Инвестбанк обаче опровергават частично изявленията на властите, като заявяват, че нямат взаимоотношения с венецуелската държавна петролна компания.

Прочети още от " Капитал"

"Драстично падат таксите за трансгранични банкови преводи в ЕС", пише в. "Сега"

Одобрените от ЕП нови правила ще спестят около 12 млрд. евро на европейците, българите сега плащат най-много за тези операции

Таксите за трансгранични банкови преводи в страните - членки на ЕС, които не са в еврозоната, ще паднат драстично от декември т.г. Това стана възможно, след като по време на пленарната сесия в Страсбург Европарламентът одобри регламент, налагащ таван на сумите, които банките в страните от ЕС имат право да събират от клиентите при преводи на суми по банков път. Новите правила, които слагат край на дискриминацията срещу ползвателите на платежни услуги в рамките на ЕС, но извън еврозоната, бяха приети с 532 гласа "за", 22 гласа "срещу" и 55 гласа "въздържал се". Докладчик по темата беше българският евродепутат от групата на ЕНП Ева Майдел. В еврозоната изобщо няма такси за такива преводи. Според независими изчисления новите правила ще спестят около 12 млрд. евро на европейците.

От декември т.г. таксите за трансгранични банкови преводи ще са между 3 и 5 евро. Сега те са почти 10 пъти по-високи. В България таксите са най-високите в ЕС - през м.г. средното ниво на таксата за превод на 100 евро е 19.98 евро, през 2012 г. е била 18.68 евро.

Прочети още от в. "Сега"

"Пробив! Интернет гигантите ще плащат за статии, но не и за кратки откъси" пише в. "24 часа"

Европейският парламент, Съветът на ЕС и Европейската комисия се споразумяха късно вечерта за правилата за авторското право в епохата на цифровите технологии. Занапред творците и издателите на новини ще имат правомощието да се договарят с интернет гигантите относно правилата за авторско право. В същото време се гарантира свободата на изразяване в мрежата. Споразумението бе постигнато след 3 дни усилени преговори при закрити врата.

Целта му е да гарантира, че правата и задълженията в Закона за авторското право се отнасят и за интернет. Фейсбук, гугъл и ютюб са сред най-известните интернет платформи, които ще бъдат засегнати.

"Дългоочакваното приемане на директивата за авторското право е повратен момент за нашия Цифров единен пазар. С предоставянето на по-ясна правна рамка, адекватна на цифровия свят, ще се подсилят секторите на културата и творчеството, носейки добавена стойност за европейските граждани", заяви българският комисар по цифровата икономика Мария Габриел.

"Сделката е важна стъпка към коригиране на ситуация, която позволи на няколко компании да печелят огромни суми пари, без да заплащат на хилядите журналисти и творци, от чийто труд зависят".

Прочети още от в. "24 часа"

"Седем промени в света на виното през 2019 г", пише в. "Стандарт"

Светът на виното се променя по-бързо, отколкото си мислим. 2018-а бе изпълнена с политически сътресения, търговски войни и климатични бедствия, а това превърна някои традиционни винени дестинации в губещи, докато за други донесе дивиденти. От инвестиционна гледна точка обаче виното бе един от най-силно представящите се активи през изминалата година. По данни на лондонската винена борса /The London International Vintners Exchange/ възвръщаемостта му е по-висока от тази на акциите и облигациите.

Контрастите вероятно ще се запазят и през 2019 г., както и някои от тенденциите, които оформиха облика на пазара напоследък. Сред тях са възходът на розето, засилването на връзката между технологиите и винопроизводството и създаването на специализирани мобилни приложения.

Ето и седем промени в света на виното, които вероятно ще настъпят през 2019 г., пише Bloomberg. 

1. Старото отново е на мода

Преоткриването на забравените стари лозя и "възкресяването" на традиционните сортове ще задоволи нарастващия интерес към екзотичните вина и търсенето на нещо различно от класиката. Освен това тази тенденция може да се окаже и успешен инструмент в борбата с последствията от климатичните промени.

Чили например целенасочено работи за обновяването на старите лозови масиви, някой от които са засаждани от испанските колонизатори през XVI и XVII век. Местните винопроизводители се връщат и към изпитаните технологии от миналото.

2. Инвазията на канабиса

Прочети още от в. "Стандарт"