"Радев готов с екипа си, казва го в понеделник", четем на първа страница на в. "24 часа"

Избира служебен премиер между професори - Герджиков и Дуранкев, и академик Стефан Воденичаров Президентът Румен Радев е готов с екипа си и ще го обяви до дни, казаха от "Дондуков"2. Прессекретар на Радев ще е журналистката Елена Йончева. Началник на кабинета му ще е журналистът и писател Иво Христов. И двамата бяха плътно до Радев по време на предизборната кампания, след победата, както и в парламента на клетвата му вчера. Официално на срещи и двамата вече се представят като част от новата президентска администрация. Международничката от "Позитано" 20 Деница Златева, шеф на програмата му в кампанията, ще продължи да работи с Радев.

Прочети още от в. "24 часа"

"Кому пречи структурната реформа в съдебната система?", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Открийте разликите

Новият президент Румен Радев, първа реч след клетвата, 19 януари:

"Обществените очаквания са фокусирани в съдебната система, която е призвана да бъде стожер на справедливостта. Тук погледът на европейските партньори и този на българските граждани виждат едно и също. Правосъдието е бавно, общественият авторитет на съдебната власт е нисък, шири се усещане за безнаказаност. Считам, че съдебната реформа трябва да е приоритет на следващото Народно събрание и да постигне ясни цели. Бързо, справедливо и независимо правосъдие. Но само промяната в структурата на съдебната власт не решава проблемите в правораздаването. Необходим е комплексен подход, усъвършенстване на процесуалните закони, осигуряването на необходимия брой магистрати, повишена отговорност в системата, решителни антикорупционни мерки.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"По 1 000 000 лв. на ден губят превозвачи от снега", извежда на първа страница в. "Монитор"

По 1 000 000 лв. на ден губят превозвачи заради снега. Средно между 300 и 430 лв. са загубите само за 24 часа, ако един камион не се движи. А между 2000 и 2500 тирове седят всеки ден на паркинг и чакат да потеглят. Това съобщиха за "Монитор" представители на бранша. Едно превозно средство, ако стои един ден без да работи, струва 300 лв. В сумата влизат разходите за заплата на шофьора, осигуровки, лизингови вноски на ремаркета и влекачи и застраховки, изчисли Йордан Арабаджиев, изп.- директор на Съюза на международните превозвачи. Разходите се покачват, ако камионът е на пътя, с поне около 100 лв. заради горивото, което се изразходва. Един TIR харчи по около 4-5 л нафта на час, ако работи на място. Така за 10 часа е изхабен около 50 л дизел.

Минусът в сметката може да набъбне допълнително, ако към загубите от разходи по самия транспорт се добавят и неустойките. Арабаджиев обясни, че те започват от 200 лв. за ден закъснение и могат да достигнат до 600 лв. Най-голяма е сумата, когато се отнася за превози при определени температури, на опасни товари и бързоразвалящи се храни.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Дизелът поскъпна с 2 стотинки за седмица" четем във в. "Труд"

Дизелът поскъпна с 2 стотинки, или с почти 1%, за периода между 12 и 19 януари, а цената на най-масовия бензин А95 се повиши с 1 стотинка, или с 0,50%, показа проверка на "Труд" в сайта за горива Fuelo.

Към момента нафтата на големите бензиностанции се търгува по 2,13 лв. за литър, а бензин А95 струва 2,12 лв. на повечето места за зареждане. Пропан-бутанът отбеляза поскъпване от 2 стотинки за седмица, като цената му стигна 1,02 лв. на големите бензиностанции в страната. В началото на януари нафтата отново отбеляза поскъпване с 6 стотинки за месец, а пропан-бутанът добави 3 стотинки към стойността си за същия период.

От началото на годината дизелът е поскъпнал с 3 стотинки (+1,47%), а цената на най-масовия бензин А95 се е повишила с 2 стотинки (+0,98%).

Прочети още от в. "Труд"

"Прането на пари в света е между 2% и 5% от глобалния БВП", четем във в. "Стандарт"

Прането на пари в световен мащаб се изчислява между 2% и 5% от глобалния БВП или около 1-2 трилиона щатски долара годишно. В същото време обаче, по данни на ООН по-малко от 1% от незаконните финансови транзакции са засичани и изземвани от компетентните органи. Едновременно с това, с увеличената терористична заплаха над Европа, все по-засилената връзка между организирана престъпност и терористични организации, както и осъзнатата необходимост от прекъсване на финансовите потоци към терористични организации, превръщат борбата срещу прането на пари и финансирането на тероризъм в приоритет за правителствата в Европа и по света.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Радев сложи реформите на прицел" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Необходимостта да бъдат продължени и задълбочени започнатите досега реформи, особено политическата и съдебната, бе акцентът в речта на новоизбрания държавен глава Румен Радев пред Народното събрание вчера. Преди това той и вицепрезидентът му Илияна Йотова положиха задължителната по конституция клетва. Официално двамата встъпват в длъжност на 22 януари.

В словото си Радев очерта като основен проблем растящото отчуждение между гражданите и политическата класа. "Свикнахме да гласуваме, но мнозина не виждат смисъл да го правят. Имаме многопартийна система, но партиите са повече от идеите за България", посочи той.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Защо България почти остана без ток", пише в. "Капитал Daily"

Положението нямаше да е толкова критично, ако централите, които стоят в резерв, се бяха активирали когато от тях имаше най-голяма нужда

Въпреки разпространеното мнение, че режимът на тока по време на социализма е заради бумтящата индустрия и греещите калориферни печки, превръщането на България в дискотека след 1985 г. се дължи основно на... глупост. За да се пестят средства, важни ремонти се отлагат до последно, не се внасят въглища и както може да се очаква в един момент, токът спира.

Въпреки че социализмът си отиде отдавна, някои неща умират трудно. Тежките студове през втората седмица на януари 2017 г. не доведоха до режим, но за сметка на това предизвикаха поредната токова истерия. И причината за нея не е толкова по-голямото потребление на електроенергия, колкото провала на централите, на които се плаща, за да стоят в резерв и да реагират точно при такива екстремни условия. Въпреки че близо 70% от тях са свързани с небезизвестния бизнесмен Христо Ковачки, явно контролът върху тяхната готовност не е бил счетен за приоритет.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Кабинетът "Борисов" си плати за страха от реформи", пише в. "Сега"

Само за десетина година икономиката на България се удвои - въпреки грешките на правителствата, твърди финансистът Евгений Кънев.

- Господин Кънев, каква оценка заслужава правителството, което си тръгва по средата на мандата, след като ГЕРБ загуби президентските избори?

- Като цяло, ако се сравняваме с останалия свят, България се справя доста добре - неочаквано висок растеж, презпълнени приходи, рекорден износ. Заслуга на правителството е, че удържа консервативна бюджетна политика. Фактът, че има бюджетен излишък, е показателен.

От друга страна, ключовите реформи, заложени в програмата на правителството, не се случиха - в МВР, в администрацията и най-вече съдебната реформа.

Прочети още от в. "Сега"

"Двойно повече деца бачкат през ваканцията", четем във в. "Монитор"

Двойно повече деца са работили през лятната ваканция миналата година спрямо 2015 г. Това показват данни на Главна инспекция по труда (ГИТ), която издава разрешителни за наемане на непълнолетни служители. Според статистиката ежегодно броят на трудещите се деца нараства. Миналата година 5009 тийнейджъри са били наети на договор. През 2015-а разрешение за работа са получили 2605 хлапета, а през 2014 г. - 2005.

"Основно се издават разрешителни в сферата на търговията, ресторантьорството и хотелиерството", обясниха пред "Монитор" от ГИТ. Миналото лято 17-годишната Ивета Кирилова за втори път изкарва близо 3 месеца в морския курорт Лозенец, където работи като сервитьорка. "Това е работа мечта. Цяло лято си на морето. Съчетаваш полезното и приятното. С бакшишите изкарвах толкова, колкото майка ми.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Кои са десетте най-развиващи се икономики в света", пише в. "24 часа"

Ако се притеснявате за напускането на Европейския съюз от страна на Великобритания, отчетете факта, че тя е едва на 21 място сред 30-те най-напредващи икономически сили в света, съобщава The Independent. След като британският премиер Тереза Мей съобщи, че ще напуснат единния пазар на ЕС, се пробудиха страхове относно европейската икономика. Доклад, представен на Световния икономически форум обаче, показа, че икономиката на Великобритания спада към долната графа на най-развиващите се.

Ето и кои са десетте световни икономически сили, които се намират в най-осезаем възход.

Прочети още от статията на в. "24 часа"

"Списъкът на Путин" пише в. "Труд"

Засега в Кремъл изчакват САЩ, но никой не знае кой и какво ще предложи за подобряване на отношенията

След годишната си пресконференция на 17 декември 2015 г. руският президент отговори пътьом на още няколко въпроса на журналисти. Един от тях го попита какво мисли за Доналд Тръмп. "Той е забележителен човек и несъмнено е много талантлив", отговори Путин и определи американския милиардер като "абсолютен фаворит в надпреварата за президентския пост".

По това време Доналд Тръмп вече имаше преднина в допитванията пред останалите републикански кандидати за президентската номинация. "Той говори за задълбочаване на отношенията с Русия. Няма как да не приветстваме това", каза още Путин. Ден по-късно Доналд Тръмп се реваншира: за него било голяма чест да получи похвала от един човек, който "е дълбоко уважаван в страната си и в чужбина".

Прочети още от в. "Труд"