"Румен Радев имал по двама кандидати за всеки пост в служебното правителство", четем на първа страница на в. "24 часа"

Започва броенето за новия президент Румен Радев На 19 януари, четвъртък, е клетвата в Народното събрание В неделя, 22 януари, Росен Плевнелиев сдава поста на своя приемник Започва ударна седмица, в която България ще се сдобие с нов държавен глава - бившия командващ ВВС ген. о.з. Румен Радев. Най-напред Радев ще се закълне пред Народното събрание още в четвъртък, 19 януари, а след това официално ще встъпи в длъжност.. Церемонията "сдал-приел" ще се състои на 22 януари, неделя пред Паметника на Незнайния воин. "Заклевам се в името на Република България да спазвам конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се", гласи президентската клетва.

Прочети още от в. "24 часа"

"45 000 лв. на месец събирали варненските митничари" четем във в. "Монитор"

Всеки от тях си докарвал между 2 и 4 бона над заплатата

До 45 000 лв. на месец събирали от подкупи митничарите във Варна-запад, а след разпределянето на парите всеки от тях получавал между 2 и 4 хил. лв. над заплатата, съобщи прокурорът по делото в спецсъда. Той разгледа мерките за неотклонение на началника на митническия пункт Дамян Йорданов и шефовете на смени Ивайло Арнаудов, Добромир Киров, Анна Ангелова и Галин Русев. В петък при спецакция на ГДБОП бяха арестувани и обвинени 5-имата митничари и един спедитор. В домовете им са открити общо над 700 000 лв., като над 600 000 лв. от тях - в куфар в жилището на спедитора Георги Табаков.

Той е на свобода срещу 5000 лв. гаранция. Парите на митничарите били намерени в жабки на коли, кутии от детски играчки, зад камини.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Проф. Боян Дуранкев: Прекрасният "нов свят" става все по-невъзможен" четем на първа страница на в. "Труд"

- Проф. Дуранкев, навлязохме в една много интересна година - и за света, и за България. Нека да почнем от световната политика - очаквате ли големи размествания и пренареждане на силите?

- Отминалата 2016 година бе забележителна както с мощното движение на политическите тектонични плочи, така и с набиращите тенденции на деглобализация, а също и с нарастващия "гняв на мравките" в много по-остра форма, отколкото познатата ни от Джон Стайнбек. Резултатът, образно казано, е 3:0 в полза на промените против отиващия си "стар ред" - да вземем за пример само завръщането на Русия на световната сцена, Brexit и победата на генерал Радев у нас.

Затова новата 2017-а е натоварена със свръхочаквания в посока на продължаване на промените. От една страна, погледнато глобално, светът да поумнее, та даже Тръмп и Путин да си стиснат ръцете; от друга страна - противно на "новия глобален ред" деглобализацията да се задълбочи с нови (формални или неформални - чрез върнати гранични "проверки" и допуск) exit-и, включително да станем свидетели на лидерска промяна в Германия и Франция. От трета страна, локалните политици да спрат неестественото неравенство, което ерозира всякакво "гражданско" общество и подсказва, че демокрацията е повече в главите, отколкото в бюлетините на изборите. Ще подчертая нещо много важно: И трите "очаквани" тенденции са от такъв характер, че всяка ще пречи на останалите две. Образно казано, някоя от трите тенденции ще вземе връх и ще блокира другите една или две.

"Прекрасният нов свят", който се очаква да се гради през новата година, е колкото желан, толкова и невъзможен.

Прочети още от в. "Труд"

"Планът "Юнкер" ще докара 1,4 млрд. евро в България", извежда на първа страница в. "Стандарт"

До 6 месеца ще има звено за техническа помощ у нас, казва Илияна Цанова. Илияна Цанова е заместник-управляващ директор на Европейския фонд за стратегически инвестиции /ЕФСИ/.

- Госпожо Цанова, какви са успехите, с които България може да се похвали при привличане на инвестиции с помощта на плана "Юнкер"?

- България се нарежда на второ място по привличане на ресурс към БВП от всички държави-членки на ЕС. До момента страната се е възползвала предимно от привлечен ресурс към търговските банки. Тези транзакции са десет на брой, за финансиране на малки и средни предприятия. Банките наистина са много активни при търсене на възможности за работа по плана "Юнкер". Според финанасовите институции има и голямо търсене на тези продукти. Това са заеми при изгодни условия за малки и средни предприятия, на средно стойност около 250 000 евро. Можем да кажем, че за 2016 г. над 500 български малки и средни предприятия са се възползвали от кредитиране от тези банки.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Кривата забрана за износ на ток", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Борсовите цени се сринаха, производители не работят на пълна мощност, търговци губят от пропаднали сделки, а от Брюксел питат за детайли

Държавата въведе ненужна забрана за износ на електроенергия, от която губят и производители, и търговци. Доказателство за това е, че на борсата има свръхпредлагане и цените се сринаха. Действието на министъра на енергетиката Теменужка Петкова дойде точно в дните, в които времето се затопли и консумацията спадна, и въпреки това забраната не бе отменена, както направи Гърция със своята.

От спирането на износа се е заинтересувала и Европейската комисия, научи "Капитал". В неделя от министерството потвърдиха, че са получили писмо от комисията, с което се искат повече детайли около забраната.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Социалното министерство иска 84 млн. лв. за заетост на 12 000 безработни" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Проблемът с трайно безработните у нас ще продължи да се задълбочава през следващите три години независимо от възстановяването на пазара на труда и похарчените милиони за обучение. Само за заетост на 12 000 души, които нямат работа повече от 1 г., са необходими годишно по 84.2 млн. лв. Тази сума иска социалното министерство, за да тества пилотна програма за наемане на 10% от трайно безработните, съсредоточени в Северозападна България. Финансовият министър в оставка Владислав Горанов обаче е на мнение, че предложените мерки няма да доведат до подобряване на работната сила. Това е поредната инициатива за най-изостаналия район у нас. Кабинетът разработи цяла инвестиционна програма за този край на България, която обаче беше върната на регионалното министерство за преработка.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Великата енергийна революция", пише в. "Капитал Daily"

В средата на 1995 г. в България се разгоря дискусия - трябва ли да се продава дял от БТК и пощите. Политическият спор се проведе само няколко месеца след появата на Netscape, първият уеб браузър, който можеше да се използва и от пълни лаици. Тогава компютрите се изучаваха в българските университети на черна дъска с тебешир, мобифони имаха предимно мутрите, а управляващото социалистическо правителство реши, че, сакън, тези стратегически обекти не трябва да се приватизират. В резултат на това телекомуникационната компания беше продадена десет години по-късно за част от цената, която се предлагаше за нея през 1995 г., а пощите e, пощите са на доизживяване.

Нещо подобно се случва сега в енергийния сектор. Докато България се чуди какво да прави с частите за АЕЦ, за които е платила много и за които ще трябва да плати още повече, за да ги пусне в действие, или пък дали да не дострои "Белене" заради последния студ, в енергетиката постепенно се разгръща революция, която ще направи почти същото, което интернет направи с телекомуникациите.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Приятелски капитализъм", пише в. "Сега"

Утре откриват срещата на лидерите на глобалния бизнес и световната политика, събирани всяка година от Световния икономически форум (СИФ) в курортите Давос и Клостерс, кантона Граубюнден, Швейцария. Форумът се счита за люлка на глобализма и крепост на либералната мисъл. Там най-непримирими конкуренти се събират "да подобрят света" ("committed to improving the state of the world" е мотото на СИФ). Наистина в програмата присъстват най-значимите за света теми. За седмица световният елит се събира на едно място (форумът трае три дни, с понеделника за пристигане и петъка за отпътуване, тъкмо запълва една работна седмица, част от участниците добавят "дълъг уикенд" за лични срещи преди или след форума). В това време извън официалната програма не спират частните събития - презентации на проекти, коктейли, обеди, вечери, няколко хиляди участници прекарват десетки хиляди часове в срещи. Тук си дават дума и се стискат ръце за огромен брой сделки и стратегически съюзи.

Прочети още от в. "Сега"

"НДК гълта пари за лечение на 4170 българчета" пише в. "Труд"

Националната асоциация "С грижа за децата в риск" в писмо до медиите призова да се направи проверка дали за ремонта на НДК са необходими определените 35 млн. лева. Обновяването на Националния дворец на културата се прави за предстоящото председателство от България на ЕС. Неправителствените експерти дават за сравнение годишния бюджет на Фонда за лечение на деца в чужбина, който е 12 млн. лева.

Общественият интерес изисква да се направи и независима експертиза дали наистина за преустройството на НДК с окачени тавани от гипсокартон и за подмяната на настилките в двореца са необходими именно 35 милиона лева, като тя може да бъде извършена от експерти и доказани специалисти от Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), предлагат от националната асоциация.

Въпросната независима експертиза не бива да се отлага във времето.

С 35-те милиона лева държавни пари, които ще бъдат изхарчени за лъскането на НДК, могат да бъдат закупени 500 супермодерни линейки за центровете за спешна медицинска помощ в страната, напомнят от националната асоциация "С грижа за децата в риск".

Прочети още от в. "Труд"

"2016 г.: 780 млрд. лв. минали през платежната система", пише в. "24 часа"

970 476 броя транзакции за 779,5 млрд. лв. са минали през платежната система на страната през миналата 2016 г., отчете БНБ. Средно на ден са били нареждани по 3851 броя разаплащания на стойност 3,093 млрд. лв. Дневният им пик по брой е бил на 28 април 2016 г. със 7868 транзакции. Рекорден по обем на плащания пък е бил миналият 14 януари - за цели 6,951 млрд. лв., сочат данните. Най-голямата наредена транзакция през миналата година е била за 22,419 млн. лв. Най-малката дебитна позиция на банков клиент, записана в заявката му, е била 22 стотинки, отчита информацията на централната банка за направените разплащания.

Прочети още от статията на в. "24 часа"

"ГЕРБ пита актива си с кого да се коалира", пише в. "Стандарт"

ГЕРБ прави специална анкета, която да използва за предстоящата си работна среща на 21 и 22 януари, научи "Стандарт". Както първи съобщихме от партията на Бойко Борисов се събират на форум в София, за да очертаят плана си за предстоящите парламентарни избори.

"Над 22 хиляди членове на ГЕРБ са получили днес - макар и в неделмия ден анкетата с важните въпроси, които ще се използват за написването на предизборната платформа", научи "Стандарт" от свои източници в партията. Идеята е ГЕРБ да се допита до хората си и да вземе колективно решение. Отговорите ще са анонимни, за да няма спекулации. През идната седмица ще се събират резултатите, които ще бъдат обобщени на партийния форум събота и неделя. Един от най-интересните и ключови въпроси, които задава ГЕРБ към хората си е този за бъдещи коалиции. "Кои партии могат да бъдат естественият партньор на ГЕРБ?", гласи въпросът.

Прочети още от в. "Стандарт"