"Радев първо обявява екипа си, после праща половината за министри в служебния кабинет", пише в. "24 часа"

Новият президент разпуска парламента на 2 февруари, изборите ще са на 2 април Бъдещите секретари на президента Румен Радев ще поемат основните ресори в служебния кабинет, който той трябва да назначи, съобщиха близки до екипа му за "24 часа". Това обяснява и категоричната позиция на генерала, че първо ще обяви екипа, с който влиза на "Дондуков" 2, а по-късно и състава на служебния кабинет. Очаква се да се повтори схемата, която подготвяше действащият президент Росен Плевнелиев - служебни министри (при евентуален трети негов кабинет, от какъвто той се отказа) да станат секретарите му. А за премиер се сочеше шефът на кабинета му Росен Кожухаров.

Прочети още от статията на в. "24 часа"

"Аварии с тока заради студа по Богоявление" четем на първа страница на в. "Труд"

Ударното включване на печки и климатици при предстоящото застудяване създава опасност от аварии и спиране на тока, предупредиха от енергото на ЧЕЗ.

Компанията призова клиентите си да използват разумно отоплителните уреди, "за да не се стига до претоварване на мрежата и да не се смущава техният уют".

ЧЕЗ удвоява дежурните екипи в Западна България за периода, в който се очакват снежни бури и понижение на температурите до минус 20 градуса.

"Създали сме организация за посрещане на студовете. На разположение ще бъдат 110 аварийни екипа за работа при тежки условия", каза Виктор Станчев, главен оперативен директор на "ЧЕЗ Разпределение".

Увеличаването на товарите по мрежата може да създаде опасност от аварийни прекъсвания на електрозахранването, особено в районите, където населението се отоплява главно с електрическа енергия.

Прочети още от в. "Труд"

"Липсата на кадри е проблем за инвеститорите", четем във в. "Стандарт"

- Ваше превъзходителство, какво означава за Австрия и за Европа победата на Алексъндър Ван дер Белен на президентските избори?

- Както и в България, в австрийската конституция е залегнало, че федералният президент представлява страната в чужбина. Според различни допитвания за много избиратели тази задача е била основният мотив да гласуват за Александер Ван дер Белен. За разлика от своя конкурент, той категорично се обяви "за" ЕС. В мнозинството международни коментари победата на Ван дер Белен се описва като триумф над национално-популисткия лагер, който набира все повече привърженици в много европейски страни. В повечето поздравления от чужбина, отправени към избрания президент, победата се оценява много положително за имиджа на Австрия, но същевременно и като радостен сигнал за целия ЕС.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Рекордно дъно в износа на ток", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Ако може да се говори за дъно, през 2016 г. износът на електроенергия достигна своето за последните 16 години (виж графиката). В парично изражение това означава пропуснати ползи за производителите на енергия и мрежовия оператор за около 200 млн. евро в сравнение с 2015 г. Като количества намалението на изнесената енергия е с 39.1% спрямо предходната година. По груби изчисления продаденият зад граница ток за 2016 г. е бил за 320 млн. евро, а за сравнение две години по-рано износът е рекордно висок - около 700 млн. евро.

В тунела все пак има светлина, тъй като в последните няколко месеца износът започна макар и плахо да се възстановява. Към началото на септември сривът беше с 6.6 процентни пункта повече от отчетеното в края на годината, сочат данните на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Най-шоков беше спадът през първите три месеца.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Още 2 седмици по БНР само стари мелоди", четем във в. "24 часа"

Спорът между БНР и "Музикаутор" е финансов - колко да са парите за авторски права Колко струва песен на Криско, излъчена в ефира на БНР, и кога българските слушатели ще могат да я чуят, след като в момента на честотите на радиото звучат симфонии и джаз? Вероятно до две седмици достъпът до съвременна българска и световна музика ще бъде отпушен, а в близко бъдеще нищо чудно да се появи и отделна програма на БНР за класическа музика.

Прочети още от в. "24 часа"

"Един полицай на две села ще гарантира реда" е водещo заглавиe на в. "Сега"

На едно от последните заседания на кабинета премиерът Бойко Борисов за пореден път се сети, че битовата престъпност тормози малките населени места и обеща по полицай за всяко село или в краен случай по един униформен на две села. Засилената охрана на селския обществен ред ще стане възможна заради новите коли на МВР, обясни премиерът. След като те бъдат доставени, старите ще се изпратят по малките населени места.

"Възложил съм на министрите на вътрешните работи и на финансите да намерят законовата форма за разполагане на автомобили по селата, които да служат на полицаите за опазването на обществения ред. Ще бъдат използвани старите автомобили на МВР, които вече се подменят. Тези автомобили ще вършат прекрасна работа по селските райони и се надявам вече следващите дни хората да ги видят там полицаите", обясни Борисов.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Над 80% от българите не виждат подобрение в икономическата и политическата среда", пише в. "Капитал Daily"

Една пета са склонни да подкрепят авторитарни решения на управлението, а за друга една трета няма значение какво е то

Политическата и икономическата среда в страната през последните години не само че не се е подобрила, но се е и влошила. Това смятат 85% от българите, показва проучване на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), което сравнява настроенията от края на 2015 и началото на 2016 г. спрямо края на 2010 и 2011 г. Въпреки това малко повече българи са се почувствали удовлетворени от живота си.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Тол системата - водевил за "едни над 200 милиона"", пише в. "Сега"

Платеното преминаване на тежки камиони по българските пътища според изминатото разстояние (тол система) и въвеждането на електронна винетка за леките коли се превърна във водевил, в който за подсилване на ефекта бе вкаран и политически привкус. Точно девет месеца след първоначалното обявяване на обществената поръчка и след деветото поред обжалване системата не е мръднала и на сантиметър.

Повечето обжалвания са срещу късите срокове за подаване на оферти. След всяко от тях следва спиране на поръчката до произнасяне на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Няколко седмици по-късно комисията обикновено се произнася в полза на Агенция "Пътна инфраструктура".

Прочети още от в. "Сега"

"2500 отложиха пенсионирането си заради скока на възрастта", четем във в. "Монитор"

Двоен ръст военни и полицаи, излезли в заслужена почивка

С 2486 са намалели новите пенсионери през миналата година, показват данни на Националния осигурителен институт (НОИ). Основната причина за по-малкия брой новоотпуснати пенсии е ръста на изискуемата възраст и осигурителен стаж с по 2 месеца в началото на 2016 г. През миналата година в заслужена почивка са излезли 60 005 души, достигнали нужната възраст и стаж за пенсия, което е с 4% по-малко спрямо 2015 г. Спад има и на броя новоотпуснати инвалидни пенсии. През миналата година 26 322-ма българи са прекъснали работа заради болежки, което е с близо 2800 по-малко в сравнение с 2015 г. Въпреки това всяка трета новоотпусната сума за старини е била за инвалидност.От 2016 г. служителите на силовите ведомства се пенсионират по нови правила.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Приходите в хазната нараснаха с 2,5 млрд.", пише в. "Стандарт"

Бюджетът завърши 2016 г. с излишък от около 1,5 млрд. лв., което е 1,6% от БВП. Това се случва за първи път след предкризисната 2008 г., каза зам.-министърът на финансите Кирил Ананиев по време на редовното правителствено заседание.

Цялото преизпълнение на бюджета за 2016 г. отива във фискалния резерв, допълни той. Ананиев припомни, че парламентът прие държавния бюджет за 2016 г. с дефицит от 2%. Според него спрямо 2015 г., когато имахме дупка в хазната от 2,8%, подобрението във фискалната позиция е с 4,4% от БВП.

Общият размер на приходите и помощите за 2016 г. е преизпълнен и е повече спрямо 2015 г. с 1,745 млрд. лв. Данъчните и неданъчните приходи са нараснали спрямо 2015 г. с 2,5 млрд. лв. От тях 2,137 млрд. лв. повече са събрани от двете приходни агенции - НАП и Агенция "Митници".

Прочети още от в. "Стандарт"

"2017. Войната с Русия" - един смразяващ сценарий" пише в. "Труд"

Май 2017 година. Новият американски президент полага клетва през януари и незабавно отменя политиката на ненамеса по отношение на Русия, водена от предшественика му Обама. Първото решение на новата американска външна политика е Украйна да бъде въоръжена с антиракетни радарни установки, дронове, оборудване за електронна война и защита на електронните комуникации, бронетранспортьори и медицинска екипировка, от които има толкова отчаяна нужда, за да се отбранява от руските сепаратисти, поддържани от редовни руски военни части. Но оборудването рядко е достатъчно само по себе си и по съвет на генералите в Украйна са изпратени и военнослужещи от американската армия, за да обучават украинската армия как да използва тази високотехнологична екипировка.

В Украйна въпреки политическата неяснота след примирието, сключено в Минск през 2014 година, повечето бойни действия са прекратени и войната е затихнала до състояние на застинал конфликт, в който и двете враждуващи страни - украинската армия и "руските сепаратисти", макар и подкрепяни от редовни руски военни части - са се окопали на позициите си.

Прочети още от в. "Труд"