"Разговорите по GSM може да поскъпнат след отпадането на роуминга" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Отпадането на такса роуминг може да ни излезе скъпо, като се повишат цените на разговорите у нас. Това е един от рисковете, за които ще следи Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), съобщи вчера председателят й Веселин Божков.

Премахването на такса роуминг в целия Европейски съюз е предвидено за 15 юни 2017 г. като част от общата европейска политика. Това означава, че от тази дата потребителите ще плащат за разговори и в чужбина толкова, колкото плащат в собствената си страна.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Парното лъже за ремонтите, вместо в тръби инвестира в кухи проекти" четем във в. "Монитор"

Изкупиха тенджерите и електрическите кани в столичните кампуси, ученици си носят духалки в класните стаи

Парите от платените сметки на столичани за парно се харчат за второстепенни проекти, което при сегашното състояние на столичната топлофикация е лукс. Това смята омбудсманът Мая Манолова.

"При обсъждането на бизнес плана на дружеството настоявах да се даде информация каква е възвращаемостта от инвестициите", каза Манолова. По думите й те са заложили да харчат пари за различни неща, които са по-малко необходими, отколкото подмяната на старите тръби. "Оказва се, че през миналата година са сменили 1,4 км при планирани над 30 км. Би следвало първо да бъде направено най-необходимото. Да ремонтират поне магистралните топлопроводи, които да не аварират.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Частна тръба заменя Южен поток", извежда на първа страница в. "Стандарт"

Частен проект ще замени Южен поток и ще докара руски газ у нас. Това обяви енергийният специалист на БСП и бивш зам.-министър Явор Куюмджиев в bTV. Газопроводът ще носи името EUstream и е получил одобрението на Европейската комисия. Куюмджиев обаче отказа да даде повече подробности.

"Няма ги тези истерични крясъци срещу руския газ, в Европа хората са прагматици. Не можем да си построим тръба до САЩ. От нас зависи дали тази тръба ще тръгне от Варна или ще тръгне от турската граница. Става въпрос за промяна в политиката на Брюксел, ясното разбиране, че след 2019 г. руски газ ще трябва да влиза в Европа", каза бившият депутат.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Износът поставя нов рекорд", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Експортът към страните извън ЕС отново ускорява растежа си, като през декември достига 18.9% на годишна база. Това е най-високата стойност за последните почти две години, показват предварителните данни на Националния статистически институт. Основната причина за поредния скок е по-високата стойност при продажбите на разнообразни готови продукти.

Силното представяне на българските стоки в страните извън съюза компенсира част от отчетения спад през първото полугодие на 2016 г., като за шестте месеца той беше с 15.9% по-нисък в сравнение със същия период на 2015 г. Постепенно спадът беше заменен с ръстове.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Как така изведнъж останахме без въздух и вода", четем във в. "24 часа"

Конспиративни теории за последните драми в държавата Преди избори винаги подозрително се сгъстяват странните неща, които трудно могат да бъдат обяснени с нормална причинно-следствена логика. И възникват едни подозрения, че някой ги е измислил и планирал като схема. Винаги го има обяснението, че нещата в България все се случват просто ей така, от глупост, от некадърност, от недоглеждане, от хейт. Но пък има максима, че параноиците са просто добре информирани реалисти И че който трупа познание, трупа мъка.

Може ли да се окаже, че докато ГЕРБ и БСП културно спорят по социално-икономическите аспекти на предизборните си програми, зад тях кипят други сценарии?

Прочети още от в. "24 часа"

"Как държавата уби човек", пише в. "Капитал Daily"

На 21 септември 2016 г. прокурор от Софийска градска прокуратура прекратява едно брадясало разследване, което се размотава през последните пет години. То е трябвало да установи кой е неизвестният извършител, причинил вреда на държавния бюджет в размер на 2.4 млн. лв. Тези средства са били платени на свързана с ДПС фирма, която е трябвало да обезопаси тунела "Ечемишка" на автомагистрала "Хемус". През 2007 г. тя взима аванс от 2.4 млн. лв., но работата по обекта така и не започва. Парите не са върнати, виновни според прокуратурата няма. Другото, което няма, е ремонт. Въпреки че още от 2005 г. държавата твърди, че съоръжението е в аварийно състояние и е опасно.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Нова тройна коалиция ли ни управлява?", пише в. "Сега"

Сравнително чисто лице, много мръсни ръце - така се конструира служебната власт.

Един въпрос все повече боде с остротата си - служебното правителство, което ни управлява в момента, на кого е. Официално е на президента Румен Радев. Обаче след смяната на 14 областни управители в сряда, които са преките пълномощници на изпълнителната власт по места, а и съобразно имената на самите министри, се създава усещането, че правителството е на БСП, НДСВ и Пламен Орешарски. И понеже последният е най-сламеният човек в царството от сенки, то е ясно зад него кой точно прозира. Нова тройна коалиция ли ни управлява?

От 14-те нови губернатори поне 9 практически и биографично са свързани или с БСП, или с НДСВ. Няма да се спираме подробно на тях, но трябва да бъдат казани две неща в политически план. Първо - очевидно чрез служебното правителство БСП трасира връщането си във властта.

Прочети още от в. "Сега"

"Стигнахме ги, г-н Тодор Колев, стигнахме ги!" пише в. "Труд"

И със съжаление за всичко, вече сме тук

Иде машинното гласуване, уважаеми сънародници, спете спокойно! Тестовото въвеждане на няколкостотин апарата на вота за президент през есента на 2016 г. не се брои. Още с предстоящите избори демокрацията ни моментално ще бъде избавена от всичките си "недъзи на прехода" и най-накрая ще дойдат "честните политици". Чудно ми е какво ще стане с бездарните техни предшественици, които последните две години оправдаха присъствието си в Народното събрание с "голямата си борба" за въвеждането на прословутото "електронно/машинно гласуване". Може би ще се хванат да копаят някоя нива. Или ще се отдадат на скотовъдството...

Да не се отплесваме в мечти и да останем тук, на 42-рия паралел. Оста София-Чикаго-Улан Батор.

Прочети още от в. "Труд"

"У нас няма безработни, а хора без желание за работа или тапия", четем във в. "Монитор"

Васил Велев, председател на Управителния съвет на Асоциация на индустриалния капитал:

Дефицитът на кадри стана по-голяма пречка за инвестиции дори от корупцията, Псевдоекологични организации рекетират бизнеса и обслужват интереси

- Г-н Велев, години наред се поставя проблемът с дефицита на кадри, но решение няма. Защо се получава така, че работодателите не могат да намерят подходящи служители?

- Въпросът дори се изостри дотолкова, че стана най-голямата пречка за инвестиции у нас, по-голяма от корупцията. Обърнете внимание на нещо. Според статистиката има 230 000 безработни у нас. Ако се ревизират числата обаче, се вижда, че голяма част от тези хора са без образование и квалификация. На практика у нас няма безработни, а има хора, на които не им се работи или пък не могат да работят това, което изисква пазарът на труда. Недостигът на човешки ресурси е първият и най-важен проблем за всички работодателски организации и затова е изведен като приоритет за нас. Ако разполагаме с човешки ресурси, икономическото ни развитие ще се подобри.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Синдиците на КТБ: Длъжници продължават да прехвърлят активи", пише в. "24 часа"

Синдиците на КТБ публикуваха анализ за собствеността върху активи със значителни размери на длъжници на банката. Срещу получилите големи кредити от КТБ, които отказват да ги възстановят, са предприети всички допустими от закона действия. Синдиците обаче предупреждават, че някои длъжници, освен че не погасяват доброволно своите задължения, но са предприели и продължават да извършват действия, включително и прехвърляне на активи към трети лица. Така затрудняват принудителното събиране на дължимите кредити.

Прочети още от статията на в. "24 часа"