"Реформата, която промени България" е заглавиe от в. "Сега"

Валутният борд вече 20 години ни пази от хиперинфлация, девалвация и пристрастени към печатане на пари политици

Българите по традиция нямат доверие в националните институции. С много по-голямо доверие се ползват европейските институции. Има обаче едно изключение и това е валутният борд. Той бе въведен точно преди 20 години и оттогава си остава един от малкото примери за големи и успешни реформи. В същото време фактът, че подобни реформи са рядкост, подчертава още по-ясно трудностите пред модернизацията на страната.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Кадри с подкрепа", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Връщането на Жаклен Коен като председател на борда на директорите на АЕЦ "Козлодуй" е дошло от най-високо ниво

Кадровите рокади при всяко ново упрaвление не са нещо необичайно, но в енергийния сектор винаги са изглеждали като сложен пъзел от интереси. В края на миналата седмица този пъзел беше пренареден с връщането на Жаклен Коен на поста председател на борда на директорите на АЕЦ "Козлодуй". Той беше освободен от него по време на служебното правителство на Герджиков и на негово място беше назначен изпълнителният директор на БЕХ Петьо Иванов.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Жилищата най-достъпни от 5 години" е заглавиe от в. "24 часа"

На пазара има един продукт, който въпреки че поскъпва, става все по-достъпен за купувачите - жилищата.

Българинът не е забогатял особено много през последните пет години, а и жилищата поскъпнаха. Но ръстът в цените им се компенсира от спада на лихвите по ипотечните кредити, което се комбинира успешно с все пак донякъде растящи доходи.

Според изчисления на най-голямата агенция за имоти - "Адрес", жилищата специално в София през 2017 година са с около 20% по-достъпни за купуване, отколкото са били през 2012 г., когато цените им бяха паднали до дъното.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Градушката удря с 300 обяви в час" извежда на първа страница в. "Монитор"

Градушката се движи с 300 обяви за час. Това показва справка на "Монитор" в сайтовете за безплатни обявления, които предлагат услуги свързани с природната стихия.

Само минути след като над София се изсипа градушката в интернет пространството започнаха да валят предложения за ремонт, покривала и дори застраховки от ледените късове. Покривките за автомобил започват от 100 лева и стигат до 300, в зависимост от размера на колата. Продавачите гарантират, че дори най-едрата градушка няма да остави и следа върху боята, ако колата е завита с техния продукт.

Сервизите пък предлагат промоции от по 500 лева за ремонтиране на автомобила.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Глобата за "Гугъл" - удар срещу "малките" в Европа" четем във в. "Труд"

На 27 юни Европейската комисия (ЕК) наложи безпрецедентна глоба от 2,4 милиарда евро на "Алфабет", новото име на компанията-майка на интернет гиганта "Гугъл". Причината - според ЕК търсачката на "Гугъл" облагодетелства собствената платформа "Гугъл шопинг" и ощетява по-малките независими платформи за пазаруване, изблъсквайки ги значително по-назад при резултатите (често чак на четвърта страница, до която малцина потребители стигат).

Накратко, ЕК разглежда предлагането на интернет-търсачка и предлагането на шопингплатформа като два вертикално интегрирани пазара. Според тях доминацията на "Гугъл" на "пазара за търсачки" вреди на конкуренцията на "пазара за стоки". Дори да приемем, че в това има логически или търговски смисъл, при анализа си ЕК напълно е пренебрегнала други заинтересовани страни - крайните потребители и всички фирми, използващи шопинг-платформата на "Гугъл".

Затова е следно да се запитаме първо какво представлява алгоритъмът на "Гугъл", за който става въпрос?

Прочети още от в. "Труд"

"Партиите без право на централи имат десет дни да ги освободят", пише в. "Капитал"

Задълженията на СДС към областната управа са 270 000 лв.

Областният управител на София Николай Пехливанов е дал срок до 14 юли на формациите, чийто изборен резултат не поднови присъствието им в парламента, да напуснат партийните си централи.Първоначално от областната управа твърдяха, че решението дали да се отнемат централите е политическо и ще бъде взето след разговор между областния управител и премиера Бойко Борисов. В писмен отговор до "Капитал" обаче Пехливанов посочва, че на СДС, ДСБ, "Движение 21" и АБВ са изпратени писма, с които са уведомени,...

Прочети още от в " Капитал"

"Управляващите зорлем ще изкарат МВР на протест", пише в. "Сега"

Играта на лошото и доброто ченге може да скрои лоша шега на управляващите сценаристи

"Причина за поредното недоволство на служителите на МВР е липсата на социален диалог и разнобой в позициите на политическото ръководство, което е меко казано озадачаващо. Те излизат единия ден с изявление, че ще увеличават заплатите и разговорите и консултациите са стигнали до желания резултат, а на другия ден се оказа, че това съвсем не е така. На третия ден пък, че е било едва ли не така, но частично, а никой не знае кога и как ще се случи.

Прочети още от в. "Сега"

"Хаотично безвремие" пише в. "Труд"

Изглежда по волята на Юнкер имаме Европа на два климата. Тук цари втора категория захлаждане, ядем втора категория храни, наслаждаваме се на втора категория свобода на словото, назначаваме вторичен еврокомисар, имаме втора категория съдебна система, и дори борбата с корупцията е имитация на първичен образец. Само правителството е ГЕРБ-3.

Борба с корупцията се вихри, но с една подробност - платена. Т.е. клин клин избива до крак. Свобода на словото безмилостно се насажда със закани за репресии срещу журналистите. Смеят ли да не са свободни?

А докато температурите на Запад се интегрират на първа скорост, тук се разгаря пряка изборност на професионалната квота в ВСС - заедно със срамното очерняне и активните мероприятия, характерни за всички предизборни кампании.

Прочети още от в. "Труд"

""Хранителен апартейд" за Източна Европа", пише в. "Стандарт"

Прилича на "Нутела", мирише на "Нутела", но няма вкуса на известния италиански шоколад. Източноевропейците са разгневени след тестове, които показват, че големите западни марки използват по-евтини съставки в хранителните продукти, продавани в бившите комунистически страни. 

Докато българският премиер Бойко Борисов заклейми практиката като "храна на апартейда", чешкият министър на земеделието Мариан Юречка заяви в края на февруари, че Изтокът е уморен да бъде "бунището на Европа". Последните проучвания, подкрепени от правителствата на Унгария, Словакия и Чехия, показват, че много продукти, продавани с идентични опаковки, са с по-високо качество в по-богатите съседни страни от Европейския съюз.

Прочети още от в. "Стандарт"