"Софийската кръв 3 пъти по-скъпа от врачанската", извежда на първа страница във в. "Монитор"

Платените дарители завъртяха търговията и в интернет

Цената на кръвта на черния пазар в София е 3 пъти по-висока от тази във Враца и Монтана и 2 пъти по-скъпа от Стара Загора. Бележките за "дарена кръв", които се изискват при планови операции от болниците, са най-евтини в регионите с висок процент безработица и значително по-скъпи в градовете, в които има медицински университети, тъй като в тях се правят тежки операции, установи проверка на "Монитор".

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"180 000 гласа на боклука заради кодекса" четем на първа страница на в. "Труд"

Около 180 000 гласа ще отидат на боклука заради последните промени в Изборния кодекс, направени преди президентските избори. По искане на Реформаторския блок през октомври бе решено протестният вот, изразен с квадратчето "Не подкрепям никого" на парламентарни избори да не се брои. Тезата на депутати от групата на Кунева и Лукарски беше, че ако тези гласове се зачитат като активност, както е на президентски и местни избори, бариерата ще се вдигне над 4%. Опасенията им бяха, че партии като РБ ще останат извън парламента.

Правилото ще бъде приложено за първи път на извънредните избори на 26 март. Ако се запази активността от президентския вот, това означава, че гласовете на 4-5% от избирателите няма да бъдат отчетени, коментира пред "Труд" проф. Михаил Константинов. Той обясни, че това са около 180 000 гласа, т.е. толкова, колкото са необходими за влизането на една партия в Народното събрание. Тежестта на един мандат по неговите изчисления ще е около 13 000 - 14 000 гласа.

Прочети още от в. "Труд"

"Да не пречим на младите да остават в България", пише в. "Стандарт"

Отдавна има редица изследвания, че младите хора далеч са по-мотивирани от признанието, отколкото от парите. В скалата на техните ценности на първо място стои именно доверието и признанието и затова са готови да поемат рискове. Те очакват да получат възможност за изява и това е, което за съжаление, държавата не им дава. Прекрасната идея на председателя на БАН академик Юлиан Ревалски фонд с 5 млн лева на година да връща български умове от чужбина не е нова, но е много хубава. Предишният председател на БАН акад. Стефан Воденичаров изповядваше същата философия, в аналогичен смисъл са мислели и редица светли умове в България. Въпросът е, че без ясна политика от страна на държавата, само с един финансов инструмент, няма да бъде намерено решение. Погледнете например състоянието на държавната администрация - навсякъде ще видите хора на преклонна възраст, в предпенсионна възраст, хора дори вече пенсионери.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Незавършеният гигант на Пампорово се продава", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Един от гигантите на имотния ваканционен бум се продава заради дългове - "Магнолия холидейз" в Пампорово. Недостроеният хотелски комплекс е с цена от 10.32 млн. лв. Освен с размера си - застроена площ от над 27 хил. кв.м, той е знаков и с това, че е на терен от заменените държавни гори.

Частен съдебен изпълнител за пръв път ще опита да намери купувач за започнатия преди 10 години обект. От обявлението се вижда, че е ипотекиран в полза на банка и компания за над 16 млн. евро, които според последния отчет са около 15 млн. лв., има вписани залози, наложени възбрани и вписан договор за наем. Собственик и в началото, и сега е Виктор Дрехемов. Той притежава и компанията "Магнолия-99", която преди години участва в конкурса за приватизацията на козметичния завод "Ален мак", но не успя да спечели.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Стотици българи мамят със социални помощи в Германия" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Наши сънародници от Варна плащат огромни суми на фирми за трудови договори.

Няколкостотин български граждани са замесени в един от най-мащабните случаи на измама със социални помощи в Германия, като щетите възлизат на 6 милиона евро, съобщи "Дойче веле". Между 2013 и 2016 г. около 1300 чужденци, повечето от които български граждани, са получавали социални помощи от бюрото по труда в германския град Бремерхафен въз основа на фалшиви документи. Те са представяли фиктивни трудови договори като наети на непълно работно време, след което са се записвали в бюрото по труда като социално слаби. Тъй като месечните възнаграждения, записани в договорите им, са били по-ниски от валидния в Германия екзистенц-минимум, бюрото по труда в Бремерхафен им е изплащало парични помощи и е поемало част от разходите по наемите им. Фиктивните трудови договори са били издавани от две германски организации, които по всяка вероятност са измислили цялата измамническа схема.

Прочети още от статията на в. "Сега"

""Джи Пи груп" ще строи спортната зала в Шумен за 8 млн. лв.", пише в. "Капитал Daily"

Обединение "Шумен Спорт" с участници "Джи Пи груп" и проектантите АТЕК-ВД е подписало договор за строителството на спортната зала в Шумен срещу приблизително 8 млн. лв. Това съобщава общината на сайта си.

Община Шумен не можеше да подпише договора с победителите в търга заради жалба в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). На 6 януари варненската "Хидрострой", която също подаде оферта по поръчката, обжалва решението за избор на изпълнител на поръчката. КЗК обаче е отказала производство по жалбата.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"За четвърт век потреблението на ток у нас е спаднало с 1/3", пише в. "Сега"

България е една от страните в ЕС с най-голям спад на потреблението на енергия през последните десетилетия. В периода 1990 - 2015 г. то се е свило с 33%, показват данните на Евростат. В тях обаче не са включени по-нови данни от началото на тази година например, когато страната ни регистрира рекордно потребление на ток.

Страната с най-голям спад в потреблението е Литва (с 46%). Следват Латвия (с 45%) и Румъния (с 44%). И докато някои държави пестят, то други регистрират истински бум в харчовете - Кипър е вдигнал потреблението си с 41%, а Ирландия - с 38 на сто, отчита Евростат.

Прочети още от в. "Сега"

"Стефан Милев: Издирва се съдия, който не идва на работа, а взема заплата" пише в. "Труд"

Стефан Милев, и.д. шеф на Софийския районен съд, пред "Труд"

- Г-н Милев, защо ви трябваше да се захващате с ръководството на най-големия и най-натоварения съд в България, който ври от проблеми и скандали? Не ви ли стигаше да сте редови съдия?

- Станах председател на Софийски районен съд (СРС) не в резултат на някаква моя болна амбиция. Членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) говориха с мен - като съдия в по-горестояща съдебна инстанция (Софийски градски съд - б.а.) да бъда предложен да поема временно административното ръководство на районния съд с оглед проблемите в него - като например неравномерното натоварване на съдиите. За мен това беше един вид понижение, но и професионално предизвикателство, което приех. Имах идеи как някои лоши, според мен, практики в СРС да бъдат преодолени и те явно бяха споделени от мнозинството в съдийската колегия на ВСС, което гласува за мен. Поех функциите с уговорката, че няма да се кандидатирам за постоянен председател на СРС.

Прочети още от в. "Труд"

"Над 7000 безработни богаташи", четем във в. "Монитор"

7132-ма безработни получават около и над средната заплата, докато си стоят у дома и разполагат със свободното си време. Става дума за нашенци, които взимат обезщетение за безработица между 900 лв. и 1560 лв. Това показват данни на Националния осигурителен институт (НОИ) за ноември 2016 година. В същото време според НСИ средната заплата през този период е била 974 лв.

Статистиката на НОИ показва, че 2665 от получаващите обезщетение са получавали между 900 лв. и 1200 лв. месечно. Така те са били с по-високи доходи от някои учители и чиновници, които се трудят редовно. Други 4477 без работа пък са взимали между 1201 и 1560 лв., което надвишава заплатата на миньорите.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Тръмп започна кампания "Пресушаване на блатото"", пише в. "Стандарт"

Още в началото на управлението си като президент на САЩ Доналд Тръмп се зае да изпълнява, и то с пълна сила, обещанията от предизборната си кампания. Той подписа указ, с който налага 5-годишна забрана за представители на администрацията му да се занимават с лобистка дейност. В някои отделни случаи забраната е доживотна. Инициативата на президента Тръмп e част от програмата му - "Пресушаване на блатото", на която той заложи в предизборната си кампания.

Програмата му предвижда да ограничи влиянието на така наречените "инсайдъри във Вашингтон", които според него, както и според общественото мнение, работят за корпоративни и чуждестрнни интереси.

Указът на Тръмп срещу лобизма замени указа на неговия предшественик Барак Обама, който също беше забранил на бившите федерелни служители да се занимават с лобиране за 2 години.

Прочети още от в. "Стандарт"