"Министър Седларски: Ставаме център на дигиталните номади", четем във в. "Стандарт"

Мечтата ми е младите хора, които са в чужбина, да започнат да виждат, както аз виждам и вярвам, че България е много по-интересно място за живот за правене на нови неща, за решаване на проблеми за социално предприемачество. Това каза министърът на икономиката доц. Теодор Седларски в интервю за "Стандарт". Той обясни, че младите хора, образовани на Запад, започват да мислят по нов начин. "За тях е по-интересно да направят нещо за страната си, да се върнат от престижни чужди университети и да започнат да преподават на деца в по-изостанали райони в България, да направят нови общности и да живеят по модерни правила. При това без да се отказват от дигиталното общество, напротив - пренасяйки го по-дълбоко в страната. Тази тенденция за свързаност на всички бизнеси през интернет дава много повече възможности за решаването на проблемите, които ние отдавна имаме в България - намаляването на населението в много части от страната, обезлюдяването. Това може да бъде спряно", каза доц. Седларски. "Има една много хубава думичка - дигитални номади - те работят по неща, които изискват креативност и могат да вършат работата си навсякъде, където им харесва - на чист въздух, на красиви места.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Дерат с такса "бебе" и "първи преглед"", извежда на първа страница в. "Монитор"

Педиатри прибират незаконно по 30 лв. за посещение вкъщи

Доктори дерат родители на новородени с такса "бебе" и "първи преглед" у дома, установи репортерска проверка на "Монитор". От некоректната практика масово се оплакват майки в интернет форумите.

По 50 лева пък искат някои болници за припознаване на детето от бащата, когато родителите нямат подпис в гражданското. "Петдесет лева платихме за припознаване, родих в държавна болница", пише Ели С. Оказва се обаче, че на нея, както и на други жени, споделящи за същата сума в социалните мрежи, са им взели по 10 и дори по 15 лева отгоре. Въпросната такса е фиксирана и е 40 лева. Тя е отпреди няколко години, когато беше въведена и възможността специална юридическа комисия в болниците с АГ-та да решава този въпрос.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Машините за гласуване идват с кораби от Филипините" четем на първа страница на в. "Труд"

Машините за гласуване най-вероятно ще бъдат наети от Филипините, откъдето ще бъдат транспортирани с кораби. Това стана ясно от разговор на репортер на Труд с Елеонора Съйкова от "Сиела Норма". Фирмата в консорциум с мутинационалната "Смарт матик" от 2014 до 2016 г. осигурява всички машини под наем за експерименталното гласуване с тях. Съйкова поясни, че големият брой устройства - 13 000 - прави невъзможно транпортирането им със самолет. Все още нямало сметки колко ще струва транспортът.

На въпрос на "Труд" защо Филипините са най-вероятният доставчик тя отговори, че там има 90 000 машини, които са собственост на държавата. В Белгия устройствата били на районите и било трудно да се преговаря с всеки от тях поотделно.

Прочети още от в. "Труд"

"Здравната каса се отказва от пръстовия отпечатък", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) се отказа от две свои незаконни решения още на първия ден, в който на работа се завърна предишният подуправител д-р Димитър Петров. На 1 февруари управителят Глинка Комитов освободи Иванка Кръстева, а на следващия ден върна на поста д-р Петров, който беше подуправител преди нея, но подаде оставка заради различия с д-р Петър Москов.

Днес здравната каса взе две много симптоматични становища. На първо място подуправителят съобщи, че касата се отказва да въвежда пръстов отпечатък в аптеките и в извънболничната помощ, които в момента са в тестов период. На второ място, НЗОК няма да привежда на практика критериите, които надзорният й съвет прие през декември, за избор на лекарства за хепатит С не по медицински показатели, а на базата на икономическа ефективност. Така лекарите ще могат да предписват всеки един от трите медикамента, стига да е подходящ за болните.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Автор на жълт сайт назначен за зам.-министър на правосъдието", четем на първа страница на в. "24 часа"

Бил предложен от министър Мария Павлова Авторът на жълтия сайт "Афера" Валери Тарандов бе назначен за зам.-министър на правосъдието със заповед на служебния премиер Огнян Герджиков. Тарандов е юрист от Софийския университет, специализирал е правораздаване, работил е като адвокат, а от 2015 г. е зам.-шеф на арбитражен съд към неправителствена организация, мотивираха назначението от Министерския съвет. Назначението на Тарандов бе обявено първо в "Афера" - жълтия сайт се похвали, че е техен автор.

Прочети още от в. "24 часа"

"Машинното гласуване ще оскъпи двойно изборите" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Правителството и ЦИК смятат, че пари ще се намерят и че подготовката върви по график. Фирмите обаче предупреждават, че време за доставка няма

Решението на ВАС на извънредните парламентарни избори да се гласува машинно в цялата страна и чужбина, а не само в 500 секции, изправи един срещу друг експерти и организатори на вота на 26 март. Докато специалистите виждат приближаващ хаос и предупреждават, че ще е почти невъзможно техниката да се осигури навреме, правителството и ЦИК успокояват, че всичко върви по график. Със сигурност обаче машинното гласуване ще оскъпи двойно вота, за който служебният кабинет задели около 30 млн. лв. Дори и машините да се вземат под наем, ще са необходими 22.5 млн. лв.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Когато полетът ми закъснее", пише в. "Капитал Daily"

Пътуването със самолет може да се превърне в истинско изпитание заради огромно закъснение на полета, а прекият резултат от това е загуба на време, пари, нерви и пропуснати ползи. Затова има и предвиден законов ред за обезщетения, които авиокомпаниите трябва да изплатят на засегнатите пътници. През последните години този процес става по-лесен заради развитието на технологиите и създаване на специализирани интернет платформи, които са в помощ на засегнатите пътници. А практиката показва, че благодарение на тях исковете и присъдените компенсации се увеличават.

Обезщетение се дължи в три случая

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Време ли е за правителство с ГЕРБ, но без Борисов?", пише в. "Сега"

Няма как той да е пак премиер веднага след собствения си провал. Но може кротко да седне на депутатската банка и да разчисти пътя на партията си за коалиции.

На 7 ноември 2014 г. българският парламент гласува втория кабинет на ГЕРБ. В него е АБВ. Лидерът на малката лява партия не е министър, дори не е депутат. Това не пречи на Георги Първанов да държи изкъсо своите депутати, вицепремиер, зам.-министри. Преди 2 седмици се оттегли, за да се върне, когато и ако поиска ("Не ме отписвайте от политиката").

9 години по-рано е направено сложно правителство, запомнено като тройната коалиция. В нея влиза и НДСВ, а лидерът й Симеон Сакскобургготски излиза от прожекторите, става председател на коалиционния съвет.

Прочети още от в. "Сега"

"Ядем по 35 кг месо на година", четем във в. "Монитор"

Почти половината от разходите ни отиват за охладени храни

Ядем средно по 32-35 килограма месо на година, като основно залагаме на пилешко, кайма и свинско. Това сочат данни от анализ на Евростат за производството и потреблението на месо в Евросъюза през 2015 г. Очакванията са през 2020 г. консумацията на месо да надхвърли 40 кг на човек.

Според годишния доклад за 2015 г. на Асоциацията на месопреработвателите в България птичето месо е сред най-евтините и съответно най-достъпно на фона на другите меса, предлагани в страната ни, което ще допринесе за нарастване на промишленото производство през следващите 5 години, достигайки 115 хил. тона.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Крум Зарков: Пенсиите отпреди 2008 г. ще се вдигнат с 20% - това ще е помощ за най-бедните", пише в. "24 часа"

- Г-н Зарков, как ще коментирате първите стъпки на служебното правителство - започна ревизия на кабинета "Борисов", това ли очаквахте? - Сигналите, които излъчва кабинетът на проф. Герджиков засега са обнадеждаващи. Служебният премиер заяви, че при мандат от едва 100 дни не бива да се губи време и посвети първото си заседание на организацията на предстоящите избори. Провеждането на честни избори е и основната мисия на този кабинет, както и главното изискване на БСП към него. Колкото до обявяната ревизия, то тя би следвало да се подразбира. Всеки нов ръководител трябва да знае какво е състоянието на ведомството, което поема, а и българските граждани имат право да научат има ли нередности след края на едно доста противоречиво управление.

Прочети още от статията на в. "24 часа"

"90%: Политици се месят в работата на Темида", пише в. "Стандарт"

Политици се месят в работата на родната Темида. Това е категоричното мнение на 9 от всеки 10 българи, сочи проучване на Европейския институт за стратегии и анализи (ЕИСА) за работата и ефикасността на съдебната ни система, представено вчера от изпълнителния му директор му Бранимир Ботев. Представителното изследване е направено в края на декември 2016 г. сред 1000 анкетирани на възраст над 18 г. по метода на регистрация "Face to face".

Според 60,4 на сто от анкетираните, за "да има ефективни присъди за извършени престъпления на най-високо ниво в държавата", трябва да се ограничи влиянието на политиците върху работата на прокурорите и съдиите.

Интересен извод от изследването е, че хората не познават работата на съдебната система - едва 4,1% посочват, че са запознати с дейността й, а 22,3% са наясно частично.

Прочети още от в. "Стандарт"