Производството на мляко в Европейския съюз продължава да се увеличава и това води до понижаване на цената му на международните пазари, се посочва в месечния отчет „Състояние и прогнози на пазара на млечни продукти” на австралийската браншова организация „Dairy Australia”, цитиран от sinor.bg.

Експертите на организацията цитират публичните данни, според които през ноември 2015 г. производството на мляко в 28-те държави-членки на ЕС е нараснало с над 5% спрямо същия месец на 2014 година. Въпреки че текущите оценки на Европейската комисия предвиждат ръстът в производството на мляко през 2015 г. да е едва 1% на годишна база.

Имайки предвид, че Русия забрани вноса от повечето големи износители на мляко, както и свиването на търсенето от Китай, Европа може да бъде смятана за основен фактор за „проблемния ръст в производството на мляко”, се изтъква в анализа.

В САЩ производството се е увеличило с 1,2%, или с 1 млрд. литра. По-голямата част от допълнителните количества обаче са останали на вътрешния пазар - износът на мляко и млечни продукти от САЩ за Близкия изток през ноември 2015 г. на годишна база се е свил с 47%, за страните от Югоизточна Азия – с 23%, за Южна Корея – с 10%.

За сравнение - износът на мляко от ЕС за Китай е нараснал с 24% през ноември 2015 г. спрямо същия месец на 2014 г., за Япония – с 16%, за страните от Югоизточна Азия – с 13%, а доставките от Австралия за Япония са скочили със 17%.

От „Dairy Australia” отбелязват, че през последните месеци търсенето на млечни продукти на международните пазари не е особено силно и освен това отчита сериозни колебания. Въпреки сериозния ръст на доставките на млечни продукти за Япония търсенето от Китай остава слабо. Експертите на организацията очакват страните от Югоизточна Азия да продължат да трупат запаси от сравнително достъпните млечни продукти, докато темпото на износ за държавите от Близкия изток вероятно ще се запази близко до настоящото.