Търсенето на метали, използвани в производството на батерии, като графит, литий и кобалт, ще нарасне с близо 500% до 2050 година в резултат на фокуса върху по-чистите технологии. Това посочват от Световната банка в свой анализ.

Според международната институция над 3 милиона тона минерали и метали ще бъдат необходими за обезпечаването на производството на енергия от вятърни, соларни и геотермални централи. Причината за това е, че за преходът към въглеродно неутрална икономика е необходимо да се създаде технология за съхраняването на енергията, произведена от възобновяеми източници.

Много от необходимите за това минерали и метали, използвани за производството на батерии, се добиват основно в развиващите се пазари. А тяхното наличие е единственият път към постигането на заложените в Парижкото споразумение цели.

Opel изгражда най-големия завод за батерии в Германия

Opel изгражда най-големия завод за батерии в Германия

Новият завод е част от европейски автомобилен проект на PSA Group

В доклада Minerals for Climate Action от Световната банка посочват, че това е ключово за ограничаването на вредните емисии в атмосферата с 50% до 2030 година и за преминаването към въглеродно неутрално бъдеще до 2050 година.

От институцията призовават не само за увеличаване на добива на тези суровини, но и за рециклирането и повторното им използване, когато това е възможно. Въпреки това дори тези действия няма да са достатъчни, за да може така лесно да се отговори на търсенето, което се очаква да нарасне многократно през следващите години.

От Световната банка обясняват, че някои метали, като мед и молибден, ще бъдат използвани в много различни технологии, докато други, като графит и литий ще бъдат необходими само за производството на батерии.

Volkswagen си осигури литий за 10 години напред

Volkswagen си осигури литий за 10 години напред

Компанията е подписала споразумение с китайската Ganfeng Lithium