"Доналд Туск: Никой не ви е дал нищо даром! (Ето цялата реч, пленила българите - видео) " четем в "24 часа"

"Отечество любезно, как хубаво си ти!

Как чудно се синее небето ти безкрайно!

Как твоите картини меняват се омайно!

При всеки поглед нови, по-нови красоти."*

Тези думи на Иван Вазов, чието име носи този театър, улавят духа на днешното празненство. "При всеки поглед нови, по-нови красоти" - тази мисъл ме съпътства днес като председател на Европейския съвет и като поляк. Защото като поляк аз добре разбирам колко много работа, кураж и решимост ви е струвало на вас, българите, да постигнете тези европейски успехи за вашето отечество. Никой не ви е дал нищо даром. Вие самите, на първо място, сте творците на този исторически обрат, на тези "нови, по-нови красоти".

Прочети още от в. "24 часа"

"Борисов спря протеста на полицаите със 100 млн. лв." е водещo заглавиe на в. "Сега"

Не е ясно откъде ще дойдат парите, нито как ще бъдат разпределени между служителите на МВР, но синдикатите са доволни

Премиерът Бойко Борисов очаквано запуши с пари устата на полицаите, които се бяха заканили да протестират по време на цялото 6-месечно европредседателство. Рано сутринта във вторник, часове преди да започне официалното откриване на събитието с всички високопоставени делегации, той прие в кабинета си синдикатите на полицаите, пожарникарите и гражданската администрация в МВР и отстъпи на исканията им за по-високи заплати, като им обеща още 100 млн. лв.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"БНБ разреши Общинска банка да бъде купена с пари от "Инса ойл"", четем в "Капитал"

Сделката беше одобрена светаквично и противоречи на досегашната практика на регулатора да не допуска местни бизнесмени

Приватизацията на Общинска банка продължи да се движи по бързата писта, като само 20 дни след като бе избран купувач, Българската народна банка одобри сделката. Това е станало на 10 януари, като от съобщението на регулатора става ясно, че предложените 46 млн. лв. за покупката са дошли от контролираната от Георги Самуилов "Инса ойл". Така БНБ напълно зачерква дългогодишната си политика да не допуска до банков лиценз местни бизнесмени. Делът на търговеца на горива е "без право на глас", като така ...

Прочети още от " Капитал"

"В София ще се строят нова болница, хотели и жилищни комплекси " е заглавиe от в. "24 часа"

Най-голям инвеститорскиинтерес има към района около бул. "Черни връх", каза главният архитект Здравко Здравков

Болница, няколко хотела, логистичен център и цял куп жилищни комплекси ще се строят в София през тази година.

13 обекта с разгъната застроена площ над 10 000 кв. м са получили разрешения за строеж от 1 януари до 15 ноември 2017 г., сочи справка на общинското направление по архитектура и градоустройство по искане на "24 часа". Очакванията са, че самото строителство ще започне през тази година, а за някои от обектите дейностите вече са стартирали.

Прочети ще от в. "24 часа"

"По 210 фирми регистрираме на ден, закриваме по 3 на час" извежда на първа страница в. "Монитор"

Декември предпочитан за закриване на дружества

По 210 нови фирми се регистрират у нас всеки работен ден, а закриваме по около 3 на час. Това сочат данни на Агенцията по вписванията за първите 11 месеца на миналата година, предоставени на "Монитор". За периода в страната са били вписани документите за учредяването на над 52 хиляди дружества. Пререгистрация е била направена на 111 фирми, а други 5432 са били заличени.

Информацията на агенцията сочи още, че за последните 5 години най-често започваме нов бизнес през март. Така е било през 2012 г., когато през третия месец на година са били вписани 5664 нови търговци, март следващата година е с 4962 вписвания, а през 2016 - с 5414 регистрации на нов бизнес.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"България е част от ДНК-то на Европа", четем във в. "Стандарт"

-Проф. Димитров, преди време председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че Европа е част от ДНК-то на България. Вашият коментар като историк - доколко това е вярно?

- България наистина е част от ДНК-то на Европа. През средните векове, когато се формира съвременна Европа, тя се опира на развалините на Римската империя. Но предимствата на империята, ако щете дори моралните и етическите норми на империята, а също и технологиите, преминават в новите варварски народи. Ние се настаняваме върху част от територията на империята и да си говорим честно, възприемаме всичко от нея и тази част от империята я наричаме Византия. Така че България се развива в рамките на Европа. Откъсната е за малко, за 500 г. от Османската империя, но веднага след това се връща в лоното на Европа и то на едно от първите места. В такъв смисъл демократичната конституция на България, наричана Търновска, е най-демократичната в Европа. Така че Юнкер е много прав. Очевидно има добри историци в екипа си.

Прочети още от в. "Стандарт"

""Обединени патриоти" пак искат да се строи в "ниви" край морето", пише в. "Сега"

Поправки, скрити в Закона за посадъчния материал, трасират бетонирането на земеделски земи

Народното събрание отложи за днес гласуването на изключително спорни законови промени, свързани със застрояването на Черноморското крайбрежие. Техни вносители са депутати от "Обединени патриоти" (ОП). Както при много други скандални и лобистки поправки, и тези предложения са вмъкнати в преходните и заключителни разпоредби на съвсем друг проект - за промени в Закона за посевния и посадъчния материал. Чрез него обаче националистите се опитват да прокарат ключови промени в Закона за опазване на земеделските земи, които може да отприщят застрояването.

Прочети още от в. "Сега"

"Управителят на БНБ: Банковата система е много стабилна" пише в. "Монитор"

"На системно ниво българската банкова система е много стабилна. Коефициентите на капиталова адекватност и ликвидност са по-високи от средните за ЕС. Доходността е висока по историческите стандарти и близка до нивото отпреди кризата за втора поредна година", казва управителят на Българска народна банка (БНБ) Димитър Радев в интервю за Financial Times.

Според него практиките ни за банков надзор не са били достатъчно силни, за да се предотвратят събития като КТБ. Липсвала е и подходящата институционална рамка за разрешаване на подобни кризи. "Фалитът на КТБ бе важен урок не само за централната банка, но и за политическата класа и институциите на страната", допълва той.

Прочети още от в. "Монитор"

"Таяни: Впечатлен съм от българските студенти", пише в. "Стандарт"

Сега е добро време за размисъл как да направим ЕС по-ефективен, по-демократичен и по-гъвкав спрямо нашите граждани и особено по-младото поколение. Трябва да се вслушаме внимателно в техния глас и в техните очаквания", заяви Антонио Таяни. "Миналия ноември имах привилегията да участвам в събирането на политическите лидери в Европа и в срещата със студентите от Софийския университет. Бях впечатлен от ентусиазма и знанието на българските студенти. Те имат огромни очаквания от Европа и разчитат на нас за конкретни отговори. Основното бе, че те искат повече заетост, повече работни места. За да създадем това, следва да привлечем повече инвестиции, особено в дигитална техника, туризъм. Нашите очаквания са да се фокусираме върху дигиталната техника и иновациите. Българските студенти също така ни помолиха да разрешим кризата с миграцията.

Прочети още от в. "Стандарт"