"Българското председателство на ЕС ще е едно от най-скъпите" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Опасенията, че българското председателство на Европейския съюз ще бъде едно от най-скъпите досега, очевидно ще се сбъднат. Вчера кабинетът одобри още 37.24 млн. лв., а администрацията поиска 130 млн. лв. за подготовката. В бюджета за 2017 г. са предвидени едва 50 млн. лв. Това е причината за подготовката на председателството да не се прави нищо, а в плановете за ремонтите драстично да се орязват разходи. Т.е. дори с увеличението сумата ще е недостатъчна за мащабните ремонти на булеварди и резиденции в София, които предстоят.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Пътната агенция неочаквано прекрати най-големия строителен търг", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

В края на февруари служебният министър на регионалното развитие Спас Попниколов заяви пред журналисти, че е разпоредил да се избере изпълнител на поръчката за тунел "Железница", който е част от магистрала "Струма", до 31 март. Очевидно обаче най-голямата поръчка в строителството - за около 250 млн. лв., няма да започне до края на 2017 г. в най-оптимистичния вариант.

Причината е, че процедурата за проектиране и строителство на тунела е била прекратена с решение на директора на Агенция "Пътна инфраструктура" Пирин Пенчев от 4 април 2017 г. Най-дългият (2 км) и най-скъп тунел в страната трябва да бъде завършен до 2022 г., защото се плаща с еврофондове по изтичаща тогава програма. А сегашното решение поставя под риск средствата, които, ако загубим, ще се поемат от българския данъкоплатец.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Женим се на лизинг през заложна къща" четем във в. "Монитор"

Все повече млади мъже решават да предложат брак на любимата си, като вземат годежен пръстен от заложна къща, за който дори сключват договор за лизинг. Това установи проучване на "Монитор" в оказионите в страната. Само в една верига заложни къщи например се продават над 125 дамски пръстена, с които мъжът трябва да застане на колене в искане на сърцето на дамата. Останалите бижута са хиляди. Както те, така и годежните могат да се вземат на изплащане.

Първоначалната вноска е минимум 25 лева, а след това останалите пари се разрочват така, че да е удобно на клиента. Те могат да бъдат както ежемесечни, така и ежеседмични. След пълното изплащане на бижуто, то става собственост на клиента и той може да си го вземе и да предложи брак на любимата.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Правителство след 5 май ще е стабилно" четем на първа страница на в. "Труд"

2 април е лошата дата за начало на 44-тото НС

Много повече депутати в сравнение с други парламенти ще напуснат групите си

Правителство след 5 май ще е стабилно. Въпреки че Меркурий е ретрограден в периода 10 април - 4 май, преговорите между ГЕРБ и "Обединените патриоти" започнаха преди обратното движение на планетата. Затова съставянето на кабинет няма да бъде проблем. За да се избегнат ненужни блокажи в работата на третото правителство на Бойко Борисов, е необходимо мандатът да бъде връчен и министрите да положат клетва след 5 май.

Валери Симеонов е в лична година на емоции, заради което е по-импулсивен и на моменти не обмисля докрай думите си. Въпреки това заради вибрацията на ново начало при Бойко Борисов и на стабилизация при Красимир Каракачанов и Волен Сидеров правителство ще бъде съставено и работещо, защото композитната им вибрация е на глобална положителна промяна.

Прочети още от в. "Труд"

"Кабинет на инат", четем във в. "Стандарт"

Не вярвам, че ще има правителство, в което да участват националисти. Това е моето мнение от много време и не съм го променил. Смятам, че се търси опит как да се продаде това на публиката, без да се признава, че има забрана от Европейската народна партия, изобщо от Брюксел. Не е ясно дали ще се стигне пак само до парламентарна подкрепа, правителство на малцинството, дали ще вкарват някакви техни симпатизанти, които не са членове на партията. Ясно е, че никой няма да допусне министри нито от Атака, нито от НФСБ, а доколкото знам и Красимир Каракачанов е също толкова неприемлив.

Може би обаче те смятат, че той ще е малко по-приемлив и затова да имат отделни споразумения с партиите. В крайна сметка тези отделни споразумения са някакво разбиване на парламентарната група преди още тя да се е създала.

Спомняте си за това, което стана с Реформаторския блок. Едно общо споразумение, една партия го напуска, пък остава в парламентарната група.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Правосъдната министърка свали скандалния проект за забрана на гласуването в чужбина", пише в. "Капитал"

Министърът на правосъдието Мария Павлова е наредила да бъде свален от Портала за обществено обсъждане скандалният законопроект, който предвижда забрана за гласуване в чужбина на всички български граждани, сериозни последици при намеса на религиозни институции в политиката и големи правомощия за главния прокурор да иска спиране на дейността или направо отмяна на регистрацията на вероизповедания, разпускане на политически партии или заличаването на регистрацията им в ЦИК за участие в изборите и др...

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Виновен ли е плоският данък за бедността", пише в. "Сега"

Данъците са част от житейската и стопанската среда. Трудно е да се установи причинно-следствена връзка между тях и който и да е друг обществен феномен. Но поне може да се покаже, че "тезата" за влошаването на икономиката и на жизненото равнище след въвеждането на пропорционалния данък е или чиста илюзия, или съзнателна заблуда.

2006 г. е навечерието на членството на България в ЕС и две години от встъпването на страната в НАТО. Оттогава са минали десет години. Някои сравнения на даденостите в началото на 2016 с 2006 г. могат да покажат с какво се е подобрило благосъстоянието на икономиката и гражданите. За съжаление, окончателно установените статистически данни са най-често за 2014 г., но всеки може да ги провери на страницата на НСИ.

Прочети още от в. "Сега"

"Проф. Боян Дуранкев пред "Труд": В България костенурката тича след заека" пише в. "Труд"

Служебният кабинет остави впечатление за бърза сглобка от случайни хора в случайно време, подбрани на случаен принцип

- Г-н Дуранкев, пак си играем на преход - преход между служебно правителство и редовно. Какво направи или не направи кабинетът на проф. Герджиков?

- Очакванията на гражданите на България след високия президентски пилотаж на генерал Радев бяха да се състави радикален служебен кабинет, който да прочисти авгиевите обори и да извърши прецизен одит на свършеното и несвършеното от предходните правителства. Както и да върви и действа "на чисто". Очакванията за продължаване на промяната обаче не се оправдаха. Служебният кабинет остави докрай впечатлението за бърза сглобка от случайни хора в случайно време, подбрани на случаен принцип. До този момент не остави отпечатък като екип от висока класа, а за тривиално временно правителство. Някои от министрите оставиха впечатление за зависимости или за налагане на зависимости. Това е отрицателното качество на този кабинет.

Прочети още от в. "Труд"

"Разбиха група, прала пари с ферарита", четем във в. "Монитор"

Група, която разследващите подозират, че е прала пари от внос на изключително скъпи коли като ферарита, мерцедеси и БМВ-та, беше разбита при акция на ГДБОП в столицата. До късно вчера не беше съобщено официално за задържани. Единствената информация, която изтече, беше, че операцията се провежда в обект на фирма, която се занимава с внос на луксозни автомобили. Според данните офисът се намирал на Околовръстното в София. Там има и изключително скъп шоурум, в който най-евтината кола струва 100 хил. евро.

Собственик на фирмата пък е младо момиче, което е едва на 28 години. Смята се, че тя е подставено лице, но това тепърва ще се установява.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Бизнесът предлага мерки за насърчаване на инвестициите", пише в. "Стандарт"

"Подобряването на бизнес средата е непрекъснат процес, който е основен приоритет на Министерство на икономиката, а необходимостта от развитие на човешкия капитал е посочвана от всички потенциални инвеститори като ключов фактор за инвестиционно решение". Това каза зам.-министърът на икономиката Лъчезар Борисов по време на среща с представители на Американската търговска камара в България (АмЧам) в Министерството на икономиката. На срещата присъства и изпълнителният директор на Българска агенция за инвестиции (БАИ) Стамен Янев.

Основният акцент, върху който се обединиха всички участници в срещата, бе необходимостта от полагането на значими усилия за осигуряването на нужния финансов ресурс за прилагане на заложените мерки в Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ). Осигуряването на финансов ресурс би гарантирал предвидимост за инвеститорите, които са готови да реализират проектите си в България.

Прочети още от в. "Стандарт"