"Всеки без гражданска отговорност в затвора", четем на първа страница на в. "24 часа"

До една година затвор и глоба от 500 до 1000 лева ще плащат нарушителите на пътя, които не са си платили глобите в срок. Това предвиждат промени в Наказателния кодекс, обнародвани в края на ноември. Същото наказание чака и шофьори, които нямат сключена застраховка "Гражданска отговорност". Причината е, че от 1 януари КАТ прекратява служебно регистрацията на коли без полицата. Според запознати в момента 150 000 коли са с прекратена регистрация по тази причина.

Прочети още от в. "24 часа"

"Златна треска за бяла мида по морето" четем във в. "Монитор"

Рибари вадят по хилядарка на ден, орат пясъчните плажове с драги. Зарязаха паламуда и чернокопа, хващат по 200 -300 кг от мекотелото.

Истинска златна треска е завладяла рибарите по морето, споделиха за "Монитор" местни жители от югоизточните райони на страната. Този път обаче не става дума за гонитба на паламуди и чернокоп, а за улов на бяла мида. Заради нея пясъчните плажове са подложени на невиждана оран. Този лов, доскоро считан за екзотично занимание, детронира риболова и тотално го замени като традиционен поминък на морските хора. След края на туристическия сезон манията по дребните мекотели, известни у нас най-вече с белите си черупки, богати на седеф, се превърна буквално в истерия.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Борисов: Изборите трябва да са по мажоритарната система, или няма да са легитимни" пише в. "Труд"

Премиерът в оставка Бойко Борисов изрази позицията, че има смисъл да се състави ново правителство в рамките на 43-тото Народно събрание. Според него, парламентът трябва да продължи да работи, докато не приеме промените в Изборния кодекс, свързани с резултатите от последния референдум.

"Tова, което шикалкавят в парламента и искат следващите избори да са по стария избирателен закон и, че това е причина в краткото време да не могат да променят кодекса - 2,5 милиона и половина ясно казаха. Никой не може да ме обвини в съратничество със Слави Трифонов, но народа се произнесе - 100% мажоритарен вот в два тура", заяви Борисов.

"Единственото, заради което си заслужава да се удължи, ако трябва и малко, живота на парламента, е за да се въведе мажоритарна избирателна система", аргументира се министър-председателят след среща на евролидерите в Брюксел.

"Този парламент има достатъчно време да промени избирателния закон спрямо референдума, в противен случай изборите няма да са легитимни. Ще настоявам за приемането на тази система. Ако народът иска да ни няма, няма да ни има", заяви Борисов.

Прочети още от в. "Труд"

"Без данък "уикенд" за GSM-и и лаптопи", извежда на първа страница в. "Стандарт"

За всички фирмени активи, които се ползват за лични нужди, се дължи ДДС. Но при ревизиите и проверките данъчните няма да се фокусират за начина на използване на служебните GSM-и и лаптопи, каза Росен Бъчваров, директор на дирекция "Комуникации и протокол" в НАП, по време на семинар за промените в данъчните закони, които влизат в сила от 2017 г. Причината за това, е че установяването доколко един мобилен телефон се ползва за лични нужди е по-скъпо, от ДДС-то което би трябвало да се плати. До подробното разписване на правилата за плащане на данък "уикенд" се стигна, тъй като до миналата година десетки хиляди автомобили се купуваха без ДДС, само защото човек има фирма, регистрирана по ДДС, или познава някой с фирма.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Трагедията в Хитрино: какво знаем и какво не", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Човешка грешка, съпричинена повече или по-малко от лошата инфраструктура, а може би и от технически проблем. Това са до момента основните предположения за влаковата катастрофа в Хитрино.

Призори в събота, 10 декември, мощен взрив разтърси шуменското село, след като на гарата, която се намира в самия му център, дерайлира влакова композиция с цистерни пропан-бутан и пропилен. Една от цистерните при преобръщането е пробита, а изтеклият газ се е запалил в огромна моментална клада. Резултатът: 7 загинали, много ранени, изпепелено село. Хората са вадили горящите си близки изпод развалините. След това всички бяха евакуирани и до момента не е ясно кога ще могат да се върнат.

Травмите сред жителите на селото, където всички се познават, вероятно няма да избледнеят поне за поколение. По тъжна ирония на съдбата първата влакова катастрофа в България през 1867 г. е станала именно при Хитрино, тогава гара Шейтанджик.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"НАП почва проверки на 5000 фирми за данък "уикенд"" е водещo заглавиe на в. "Сега"

НАП започва нов тип кампания за събиране на данък "уикенд". За целта първо ще бъдат проверени 5000 фирми, за които има данни, че пестят ДДС, като купуват скъпи автомобили и лукс сгради уж за служебни цели, а всъщност придобивките се ползват за лични нужди. Няма да се правят обаче тежки ревизии, последвани от актове и глоби за неплатени данъци, а целта е чрез проверките компаниите да бъдат насърчени сами да поправят грешките и да внесат пропуснатите налози. Това стана ясно вчера по време на семинар, организиран от приходната агенция. Освен това експертите на НАП увериха, че няма да ровят в разпечатките за телефонните разговори на персонала, но се очаква фирмите коректно да намаляват данъчния кредит по ДДС, ако устройствата се ползват и за лични цели.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Правителствено разхищение в 15 примера", пише в. "Капитал Daily"

Модернизация на БДЖ, в която има повече недостатъци, отколкото подобрения. Пространства, които се наводняват дори преди края на ремонтите по тях. Къщи за гости, финансирани с евросредства, които сякаш са по-скоро за лична употреба.

Това са само няколко от примерите за "пропилените пари на данъкоплатците", както ги нарича Даниел Кадик, директор за Югоизточна Европа на фондация за свободата "Фридрих Науман". Германската фондация издава за втора година "Черна книга на правителственото разхищение в България", като идеята е заимствана от издаваната всяка година "Черна книга" в Германия. Целта е да се покаже небрежността или корупцията, които причиняват неефективното харчене на държавни или европейски пари.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Плащаш за Коледа в Занзибар, а отиваш за зелен хайвер", пише в. "Сега"

До 12 декември "Алфатур" бе сред флагманите на българския туризъм. Само за ден обаче се превърна в поредната фирма, поела към фалит. Умишлено или не, в последния си сезон на пазара "Алфатур" е действала като пирамида - клиентите получавали обещания за бляскави коледни и новогодишни трипове и плащали, а сега туроператорът ги праща за зелен хайвер. Компанията до последно е приемала плащания за екзотични почивки - като Куба, Танзания, Занзибар, Шри Ланка, Тайланд, Аржентина, Бразилия.

Днес офертите на "Алфатур" в интернет са заличени. Сайтът на компанията също е изчистен. Там стои само "некрологът", който известява, че всички предплатени празнични пътувания са анулирани поради фалит. А вместо да стягат куфари и да се зареждат с празнично настроение, 580 души, платили към 717 000 лева за "незабравима" почивка, ще трябва да се разправят със застраховки.

Прочети още от в. "Сега"

"Борисов склонен на ново правителство, ако РБ подкрепят мажоритарен вот", пише в. "24 часа"

Премиерът Бойко Борисов обяви, че би могъл да направи и ново правителство с мандата на Реформаторския блок, както те му предлагат. Условието му обаче е да бъде поет ангажимент, за да се промени Изборният кодекс и да се въведат мажоритарни избори. Опасението на Борисов било, че ако не се направят промените, той ще бъде посочен като виновник от Слави Трифонов, че заради неговата оставка отново в парламента са влезли същите хора с пропорционален вот. "Единственото, заради което си заслужава да се удължи, ако трябва и малко, животът на парламента е, за да се въведе мажоритарна избирателна система", обяви в Брюксел преди малко министър-председателят в оставка.

Прочети още от статията на в. "24 часа"

"Пишат нови правила за осигуровките", пише в. "Стандарт"

Нови правила ще предложи Министерството на финансите по отношение плащането на осигуровки за доходите в натура, които получават шефове и служители във фирмите. В момента за получени в натура доходи се дължат осигуровки. Но скоро от МФ ще предложат нормативни промени, които да облекчат бизнеса, стана ясно на семинар на НАП за промените в данъчните закони. В момента фирмите имат право на избор при облагането на доходите в натура. Първият вариант е за тях да се плащат данък върху доходите и осигуровки. А вторият е разходите на фирмата за предоставяне на тези доходи да се облагат с окончателен данък в размер на 10%. С промените, които МФ ще предложи, при втория вариант няма да се плащат и осигуровки.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Кабинетът Тръмп: Няколко крачки назад, една напред" четем във в. "Труд"

След победата на изборите демагогията бързо отстъпва място на консервативен прагматизъм

Победата на Тръмп, която уверено прогнозирах на 5 октомври, два дни преди избухването на последния медиен секс скандал, който според щаба на Хилари трябваше да свали от дневен ред кандидатурата му, бе предопределена от популисткия му ореол. Популистът, "човекът от народа", сломи кандидата на елита в трийсет от петдесетте щата. Ерата на популизма победи.

Демократите щяха да надвият десния популист, но само начело с левия популист Сандърс. Вместо това те паднаха в плен на личните амбиции на една династия, заложиха на предизвестено бита карта и може би проиграха шанса на цяло поколение за прогресивни "социалистически" промени.

Краят на Хилари бе не само краят на псевдолибералния империализъм, който сменяше режими и създаваше хаос по света, но най-вече краят на политиката на "идентичността" - еднозначното свързване на политическия избор с пола, расата и стила на живот.

Прочети още от в. "Труд"