"Всички са в шок от промените на Горанов за втората пенсия” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Работодателите, пенсионните фондове и експертите са възмутени, че отново се предлагат фундаментални изменения без разчети, и заплашват да сезират ЕК.

Финансовият министър Владислав Горанов за втори път успява да шокира всички с радикалните си идеи за пенсионна реформа. След като преди година разклати системата с идеята парите от универсалните фондове да могат да се прехвърлят в НОИ, сега министърът отново предлага отнемане на осигурителни права - този път чрез създаването на общ пул, в който да отидат парите от индивидуалните партиди на осигурените след навършването на пенсионна възраст, както и с отпадането на възможността неизползваната част от втората пенсия да се наследява. Затова не е изненадващо, че всички експерти, работодатели и пенсионните дружества се обявиха против прибързаната промяна, която Горанов се опитва да наложи.

Прочети още от статията на в. “Сега”

“Министър Горанов готов да отстъпи от промените в социалния кодекс" четем на първа страница на в. “Труд”
Финансовият министър Владислав Горанов е готов да отстъпи от предложените от ведомството му промени в Кодекса за социално осигуряване за начина на изплащане на парите за втора пенсия.

„Каквато теза надделее тя ще намери отражение в окончателния вариант на измененията. В момента събираме мнения и дебатът ще продължи”, заяви Горанов пред журналисти.

Финансовото министерство предложи парите, които плащаме за втора пенсия, да не се унаследяват, ако пенсионерите починат, преди да са изчерпали набраната сума през годините, а да се влеят в общ пул, от който ще се изплащат пенсиите на онези, които не са събрали достатъчно пари.

Прочети още от в. “Труд”

“БГ бизнесът е по-оптимистичен от европейския”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Икономистите няма да оправят икономиката, трябват ни инженери

Петър Андронов, главен изпълнителен директор на СИБАНК и председател на Асоциацията на банките в България

Българският бизнес е с 10% по-оптимистичен в очакванията си, отколкото европейският. Това сочат резултатите от две различни проучвания на водещи одиторски компании, изследвали нагласите на бизнеса по цял свят. В България са били интервюирани около сто компании, най-елитните в различни сектори. Това беше голяма изненада, защото рядко се случва такова нещо. Свикнали сме нашия бизнес да е по-песимистичен от европейския. Изследванията показаха, че българският бизнес е с позитивна нагласа, повече от средноевропейския предприемач. Ако за някои това е изненада, ние в банките, не сме изненадани, защото усещаме началото на един растеж от доста време. Индикациите за това са различни, оптимизмът ми има сериозни основания. Икономическият цикъл у нас и навън е в позитивна фаза. Почти всички наши важни външни партньори, с които работим отчитат растеж. Има изобилие от евтини пари. Има признаци и на вътрешно потребление. Освен това у нас останаха по-здравите предприятия.

Прочети още от в. “Стандарт”

"БЕХ взе мостов заем от 535 млн. евро за дълговете на НЕК", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Заемът, който Българският енергиен холдинг (БЕХ) е успял да договори, за да може Националната електрическа компания да се разплати с двете американски централи - ТЕЦ "АЕS Maрица-изток 1" и ТЕЦ "КонтурГлобал Марица-изток 3", е в размер на 535 млн. евро. Това съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова, след като представи резултатите на държавните енергийни дружества, които са част от БЕХ, в понеделник. "Получихме потвърждение, че парите вече са по сметката на БЕХ, и до часове ще се осъществи и разплащането с американските централи", каза тя.

Първоначалното желание на БЕХ беше да получи мостов заем от 650 млн. евро, с който, освен да покрие задълженията към американските централи, да плати и част от задълженията към останалите доставчици на електроенергия. Отказът на държавата да предостави държавна гаранция обаче охлади интереса на банките и в крайна сметка само два кандидата подадоха окончателни оферти. След пет месеца на преговори с тях БЕХ все пак успя да договори заема от 535 млн. евро с консорциум, воден от J.P. Morgan Securities, в който влизат и италианската инвестиционна банка IMI (част от групата на Intesa Sanpaolo) и Bank of China.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Варна ще е силната контратежест на София", четем на първа страница на в. „24 часа"
Това обяви вицепремиерът Томислав Дончев на първата конференция "Региони в растеж" пред 200 от бизнеса и общинската власт на 4-те области от Североизтока

Лиляна Павлова призова частната инициатива с помощта на банките да удвои 370-те милиона лева за градовете

Банките може да удвоят 370-те милиона лева за градовете, а бизнесът да ползва нисколихвени и дългосрочни кредити.
Това са финансовите инструменти на програмата “Региони в растеж” и Фонда на фондовете.

Прочети още от в. „24 часа"

„И депозитите, и кредитите намаляват към март", пише в. “Капитал Daily”
Близките до нулата лихви доведоха до изтегляне на близо 600 млн. лв. от системата.
 

Близките до нулата лихви по депозитите доведоха до изтегляне на част от спестяванията на населението и бизнеса от банковата система. Според данните от паричната статистика на Българската народна банка (БНБ), през март депозитите на домакинствата в банковата система са намалели с 82 млн. лв., макар и общият им обем да остава на рекордно високи стойности от близо 43 млрд. лв. Компаниите от реалния сектор пък са изтеглили над 230 млн. лв. от средствата си в банките през последния месец.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Превозвачите отстъпиха "за последно" - няма да има блокада по Великден", пише в. “Сега”
Блокада на границата с Гърция по Великден няма да има, но превозвачите ултимативно предупредиха, че отстъпват "за последно". Това стана ясно след вчерашната среща на представители на транспортни фирми и на туристическия сектор с премиера Бойко Борисов и транспортния министър Ивайло Московски.

"Постигна се компромис. Превозвачите проявиха разбиране и приеха да отстъпят в името на това границата да функционира нормално и българските и гръцките граждани да пътуват свободно", каза Московски. Той предупреди, че това е последен компромис, който нашите превозвачи правят. Транспортните фирми са взели решение заедно с представители на други браншове, сред които и туристическия, да излязат с обща декларация на целия български бизнес.

Прочети още от в. “Сега”

“Димитър Димитров: Депутатите подготвят джихад срещу изборите” пише в. „Труд"
- Г-н Димитров, „задължителното гласуване“, което измислиха депутатите в последното издание на Изборния кодекс, няма ли да доведе до образуване на трайна прослойка от негласуващи българи?

- Разбира се, че ще доведе, тъй като около 500 хиляди граждани се намират на територия, на която няма да бъде открит избирателен участък - т.е. град или населено място, където е невъзможно да се гласува. Санкцията за негласуване предвижда заличаване от избирателния списък. Но има една техническа подробност, която аз не зная защо депутатите не обсъждат.

Прочети още от в. „Труд"

“Сърби и македонци ни цакат с агнешко за 4,50 лв.“, четем във в. “Монитор”
Нашенци от Югозападна България масово поръчват агнешко от ферми в Сърбия и Македония на дъмпингови цени. Причината е, че месото в Босилеградско например се продава за 250-280 динара за килограм живо тегло, или по 4,20-4,50 лева. В македонския гр. Крива паланка пък килограм агнешко се предлага в магазините по 9 лв. Българското агнешко върви с 2-3 лв. повече - по 6-7 лева за килограм живо тегло и до 15 лв./кг на щандовете, научи „Монитор”. В опит да финтират митниците нашенците си разделят цяло агне от Сърбия или Македония на четири.

“Пътувахме четирима души, купихме си цяло агне и в македонската ферма ни го разфасоваха поравно”, обясниха нашенци, пазарували за Великден от Македония.

„Българското агнешко е по-скъпо, тъй като родните фермери хранят животните предимно със смески и зърно, което прави месото по-качествено от това на съседите”, коментира пред „Монитор” Бисер Чилингиров, председател на Съюза на овцевъдите в България.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Станете директор на своето финансово благополучие", пише в. „24 часа"
Направете си управителен съвет на личните финанси и вземайте умни решения за парите си

Боли ни зъб – отиваме на зъболекар, чупи се колата  – в автосервиз, наводнение в къщи – на помощ е водопроводчикът, купуваме дом – с брокер и нотариус. Защо тогава за едно толкова сериозно и отговорно дело като управлението на личните финанси  обичайно разчитаме само на себе си?

Всеизвестен факт е, че ние, българите, разбираме едновременно от доста неща – футбол, политика, реклами и какво ли още не. Футболът ни  –  зле, политиката – не питай, рекламите – на мен не ми влияят, казваме, но ще си купя талон от лотарията , може да ми излезе късметът днес…

Прочети още от статията на в. „24 часа"