Проучване разкрива значителни разлики в нагласите по отношение на работните навици между страните от Европейския съюз и тези от т. нар. Глобален юг, пише Euronews. Резултатите му дават повод за сериозни размисли на европейските лидери и поставят критични въпроси, нуждаещи се от спешни отговори, коментира изданието.

Изследването показва, че хората в страните от страни като Индия, Бразилия и Китай, които представляват Глобалния юг за целите на изследването, са по-удовлетворени от баланса между професионалния и личния живот в сравнение с тези в ЕС.

Проучването "Смисълът на работата", проведено от глобалната консултантска компания в областта на лидерството Amrop обхваща 8000 участници. Наред със споменатите, в него са включени жители на Германия, Франция, Полша, Обединеното кралство и САЩ.

Констатациите разкриват, че участниците от Германия, Франция и Полша съобщават за степен на удовлетвореност от професионалния и личния живот под 50%, докато в Индия тази степен е значително по-висока - 73,3%. За САЩ стойността е 59,9%, макар че там има специфични трудови разпоредби и социални стандарти.

Снимка 696814

Източник: iStock

Аника Фарин, глобален председател на Amrop, споделя изненадата си пред Euronews от подчертаното нежелание на водещите държави на Стария континент да поемат отговорност по отношение на бизнес и политика. Тя разглежда това като предупредителен сигнал към европейските лидери за търсенето на съвместно решение.

Проучването показва също, че хората от Глобалния юг са по-склонни да заемат ръководни постове. В Индия 76% от анкетираните и 66% от бразилците се стремят към лидерски или предприемачески позиции. За разлика от тях само 36 % от германците и 37 % от френските участници споделят тази амбиция.

Нови тенденции

В изследването се подчертава още, че с възхода на изкуствения интелект и демографските промени, като например пенсионирането на поколението на бейби бумърите и вливането на представителите на Gen Z в работната сила, обществата ще трябва да се адаптират.

Фарин подчертава значението на иновациите в области като миграцията с оглед на успешното справяне с предизвикателствата. "Не можем да подценяваме това, което предстои. Ще трябва да "внесем" повече хора", признава тя.

Германия спешно се нуждае от внос на 288 000 работници годишно, за да работи икономиката

Германия спешно се нуждае от внос на 288 000 работници годишно, за да работи икономиката

Този пазар на труда ще бъде силно зависим от имигранти от чужбина през следващите години

Проучването показва, че все още страни като Германия например са привлекателни за работници от други региони. Според проучването САЩ са водещата предпочитана дестинация за тези, които търсят атрактивни условия на труд (33%). Германия се нарежда на второ място с 22%, изпреварвайки Канада и Обединеното кралство, всяка от които с по 21 на сто.

Фарин предупреждава, че тази тенденция може да се промени, като добавя: "Трябва да гледаме на това като на възможност, но тя може и да се изплъзне."

В Европа пенсиите продължават да бъдат актуална тема, която предизвиква протести във Франция и политически дебати в Германия. Фарин предполага, че за да се справят с пенсионния проблем, някои европейски държави вероятно ще обмислят увеличаване на пенсионната възраст.

Тя предлага инициативи като по-ниски данъци за пенсионерите, които продължават да работят, и популяризиране на предприемачески модели в медиите, за да се преодолее разликата между поколенията.

След Германия и Полша - и Финландия обяви за голям ръст на фалитите на фирми

След Германия и Полша: Малка, но богата северна страна от ЕС обяви за голям ръст на фалитите на фирми

Най-вероятно това ще бъде негативен рекорд за над 20 години