Пандемията донесе и ерата на хоум офиса и много служители отказват да се завърнат на работните си места. Управляващият директор на една компания за минерали обаче има план да задържи служителите в офиса по-дълго. Крис Елисън, управляващият директор на австралийската минна компания Mineral Resources иска да накара своите подчинени да се напускат офиса толкова много, включително и да не излизат за кафе. "Не искам да напускат сградата и да се разхождат по за чаша кафе. Разбрахме преди няколко години колко струва това".

За да подкрепи още повече целта си да задържи служителите на работа по-дълго, той обясни как Mineral Resources предоставя съоръжения като ресторант, фитнес зала, девет психолози на персонала и други в своя централен офис в Пърт, Западна Австралия. Компанията изгражда и детска градина, за да задържи работещите родители.

Детската градина ще има капацитет да поеме около 105 деца и ще таксува родителите € 12 на ден, за разлика от около € 110 средно на ден, които повечето австралийски родители трябва да отделят за грижи за деца . Ход, който ще дойде като добре дошло облекчение за родителите, надява се шефът им.

Mineral Resources, която има около 5 600 служители, противопоставя на тенденцията компаниите да възприемат по-дистанционна или хибридна работа след пандемията, както и по-нови работни модели като четиридневната работна седмица. Стратегия, която също се смяташе за лишена от контакт и по-малко подкрепяща служители с по-ниски заплати, които не могат да си позволят скъпи пътувания до работното място и разходи за грижи.

Въпреки че все още е малцинство, Mineral Resources със сигурност не е единствената компания, която изисква работниците да се върнат в офиса в някаква степен и повече европейски компании правят същото.

Още през февруари Deutsche Bank наложи правило, което не позволява на повечето служители да работят от вкъщи в петък и след понеделник. Това изискване се наблюдава и в редица други компании. На управляващите директори на Deutsche Bank също беше казано да идват в офиса поне четири дни в седмицата от юни нататък.

През последните години страни като Обединеното кралство, Германия, Франция и Португалия прилагат по-строги закони за работодателите, които контактуват със служители извън редовното работно време.