4616 българи са получавали максималния размер на пенсията от 3400 лева на месец към ноември тази година, показват данните на Националния осигурителен институт.
392 от тях (или 8,5%) биха получавали над 5000 лева, ако отпадне таванът. В тази група средният действителен размер на пенсията е цели 6581,95 лева - около три средни брутни заплати.
Както отбелязват от НОИ, профилът на тази пенсионери в голяма степен се припокрива с този на:
- Работници, специалисти и ръководители на терен в минното и тунелно дело;
- Летателният състав на реактивната авиация, подводничарите и водолазите;
- Военнослужещи, участвали в операции извън територията на страната с висока степен на риск, както и участвали в бойни действия или във военно време.
Пенсионерите, които получават по 3400 лева на месец, са предимно между 70 и 79-годишни - общо над 45% от всички, достигащи тавана.
Има 650 души на между 80 и 84-годишна възраст, а дълголетниците на над 85 г. са 339. Има обаче и двама на под 45 години (среден действителен размер на пенсията над 4600 лв.) и още близо 80 до 55 г. Над една пета хората с най-високи пенсии са се оттеглили преди реформата на системата от 2000 г.
Почти изцяло говорим за мъже - 3854, при едва 762 жени.
От НОИ отбелязват, че с всяка следваща кохорта, пенсионерите са прекарали повече време реално в осигуряване и нараства приносът на т.нар отложено пенсиониране.
От осигурителният институт също влизат в дебата за МОД, който сблъска политици и представители на високоплатените индустрии като IT: "Все повече намалява средният индивидуален коефициент. Причината за това е въвеждането на т.нар. "максимален осигурителен доход", чийто темп на изменение не следва динамиката на средния осигурителен доход за страната. Доколкото средният осигурителен доход за страната на свой ред устойчиво нараства, това води до трайно потискане на стойността на индивидуалния коефициент на хората, осигуряващи се на максимален осигурителен доход".
По-рано през тази година Международният валутен фонд излезе с препоръка България да премахне тавана на пенсиите като мярка, която да стимулира повече хора да се осигуряват на пълния си доход.
Това обаче би означавало, че само 400-те най-"скъпи" пенсионери у нас биха изисквали ресурс от 2,5 млн. лева всеки месец.
Освен това, демографската ситуация поставя на сериозно изпитание възможността въобще да се плащат адекватни на икономическата реалност пенсии през следващите десетилетия.