С решение на Министерския съвет до 1 ноември удължават срока за съвместна охрана на въздушното пространство от българските и италианските ВВС. Това съобщиха от Министерския съвет след днешното заседание на третия кабинет "Борисов".

И военната комисия одобри чуждата охрана на небето ни

И военната комисия одобри чуждата охрана на небето ни

Зам.-министър Кюмюрджиев заяви, че разчитат на подкрепа и в пленарна зала

Правителството измени решението си от юни т.г., с което беше разрешено съвместното изпълнение на задачи по усилване на охраната на въздушното пространство на страната ни от военновъздушните сили на България и на Италия.
С промяната срокът на изпълняваната мисия се удължава с две седмици - до 1 ноември 2017 г. Останалите параметри на решението не са изменени.

Не приеха „ограничителните” искания на БСП за чуждата охрана на небето ни

Не приеха „ограничителните” искания на БСП за чуждата охрана на небето ни

Има напрежение в обществото, изтъкна Атанас Зафиров

Охраната на въздушното пространство на НАТО е мирновременна колективна отбранителна мисия. Нейното предназначение е да гарантира целостта и сигурността на въздушното пространство на съюзниците от Алианса.

Депутатите пуснаха на първо четене чуждата охрана на небето ни

Депутатите пуснаха на първо четене чуждата охрана на небето ни

България имала правото да избере коя държава да й охранява небето, каза Ненчев

Припомняме, според решението от юни т.г. за съвместното изпълнение на задачите по усилване на въздушната охрана (Air Policing) ВВС на Италия дислоцира от юли до ноември 2017 г. в авиобаза Граф Игнатиево четири самолета "Eurofighter Typhoon" и до 110 души персонал. Изпълнението на задачите бе договорено за периода 15 юли - 15 октомври, а днес кабинетът удължи действието до 1 ноември.

Италианските дежурни самолети изпълняват задачи по зона за дежурство във въздуха, прехват, визуално опознаване и съпровождане.

Българските ВВС продължават да изпълняват националните си ангажименти по носене на дежурство в Интегрираната система на НАТО за противовъздушна и противоракетна отбрана.

Всяка една от страните поема разходите за собствените сили и средства, участващи в дейностите по усилване на въздушната охрана.