До юни България може да подаде молба за членство в Европейския валутен механизъм, по-познат като ERM-2, съобщава пред чуждестранни журналисти министърът на финансите Владислав Горанов.
Решението дали България ще бъде допусната до ERM-2 ще бъде взето след сформиране на правителство в Германия, съобщава "Ройтерс".
"Най-вероятно ще кандидатстваме в първите шест месеца", коментира Горанов. Той посочва, че България по никакъв начин няма да представлява риск за еврозоната, припомняйки 20-годишния валутен борд.
Европейският валутен механизъм е познат и като "чакалня" за еврозоната е първата стъпка преди официалното въвеждане на еврото. Обикновено, от влизането в ERM-2 до смяната на валутата са необходими около три години.
Агенцията припомня, че страната ни поема председателството на Съвета на Европейския съюз.
Високопоставени политици от ЕС многократно са изразявали подкрепа за плана на България да замени лева с евро, но не всички 19 страни от зоната се чувстват комфортно с тази перспектива.
Страната ни има бюджетен излишък, инфлацията е под контрол, а съотношението дълг към брутен вътрешен продукт е едно от най-ниските в Европа. Но дипломати и банкери казват, че докато България успява да покрие номиналните критерии за присъединяване в еврозоната, все пак има нужда от множество реформи, за да повиши твърде ниския стандарт на живот.
София все още няма точен срок, в който иска да въведе еврото, но твърди, че влизането в "чакалнята" ще бъде добър сигнал за общата европейска идея - особено в момент, в който Великобритания излиза от Блока.
el viejo
на 12.01.2018 в 10:02:10 #2Има нещо сбъркано в управлението на финансите у нас в България. Нито една от страните, в ЕС, която не е член на Еврозоната, не желае да влиза в нея! Единствено България се натиска. Нека този Министър на финансите Горанов, да обясни с какво сме по-умни от останалите като Чехия, Унгария, Полша, та, те бягат като дявол от тамян от еврото и еврозоната, а ние се натискаме!
Кастело Белведере
на 11.01.2018 в 17:06:39 #1Въвеждането на еврото ще е леко земетресение за родната иконмика и гражданите. И като че ли все още не сме говори за него. Веднъж преодолян обаче началния шок, въвеждането на еврото ще доведе до силни политически дивиденти и по-силна европейска интеграция. Което автоматично ще затръшне окончателно все още открехнатата евразийска врата.