Доброто лидерство е това, което прави организациите, страните, партньорствата по-силни. Това каза посланикът на САЩ в България Херо Мустафа в лекция за лидерството пред обучаеми и преподаватели във Военната академия "Г.С. Раковски", цитирана от "24 часа".
Дипломатът даде примери от сътрудничеството между България и САЩ в областта на отбраната. В началото на публичната си изява тя запита присъстващите как смятат - дали лидерите се раждат такива. Тя поиска хората от аудиторията, които споделят това мнение да вдигнат ръце, както и колко от присъстващите смятат, че в лидерство човек може да бъде обучен.
Според нея лидерството може и трябва да се преподава, и е нещо, което всеки може да научи - не само в клас, но и чрез личен пример.
Лидерите вдъхновяват, те затова се открояват, великите лидери могат да обединяват хората, да обединяват идеи, и са в състоянието да направят цялото по-значимо от сбора на неговите части, заяви посланикът на САЩ.
Тя бе категорична, че хората трябва да имат визия, да знаят какво искат като основа за доброто лидерство, каза посланик Мустафа.
Тя изтъкна, че понякога се налага да се излиза извън зоната на комфорт, защото там се научава най-много.
"Трябва да продължите да инвестирате в себе си, да бъдете най-доброто, на което сте способни, през цялата си кариера. Само защото сте стигнали до "генерал", не означава, че сте приключили с ученето как да бъдете лидер. Провалите също са част от процеса, посочи пред аудиторията посланик Мустафа.
Американският дипломат изтъкна, че България е показала и осъществила лидерство в региона и по света като отдавнашен член на НАТО и на ЕС. Работихме и ще продължим да работим рамо до рамо, за да повишаваме общата ни сигурност, посочи Херо Мустафа.
Тя каза, че лидерите "вдигат ръка". "Чували сте ме да казвам, че САЩ и България сме по-силни заедно. Никъде това не е по-важно, отколкото в НАТО. България е една от страните, които имат най-голямо желание да участват в операции на НАТО. Повече от 21 000 български воини са участвали в различни мисии на НАТО", каза Мустафа.
Тя даде пример, че България е "вдигнала ръка" и е била домакин на инициативата "Три морета", а миналия месец - и на Годишната конференция на началниците на отбраната на държавите от Централна Европа, която е съорганизирана от Европейското командване на САЩ.
Лидерството означава да инвестираме един в друг, във вашия екип, във вашите партньори, не само в себе си, каза Херо Мустафа.
Тя посочи, че САЩ е отделила над 350 милиона долара по различните програми за подпомагане на сигурността, за обучение и оборудване на българските въоръжени сили през последните 30 години. Над 5000 български военнослужещи и цивилни служители от министерствата на отбраната, вътрешните работи и външните работи са участвали в американски обучителни програми.
Посланик Мустафа определи като инвестиция в бъдещето подписването на десетгодишна пътна карта за отбранително сътрудничество. Поставихме си десетгодишен план за модернизация и сме заедно в това усилие, посочи посланик Мустафа.
Това не само ще подобри оперативната готовност, но ще ни направи по-силни заедно, отбеляза тя. Заедно САЩ и България продължават да модернизират българските въоръжени сили, да защитават българския национален интерес и да засилват интеграцията в НАТО, и вие поехте по този път и правите големи крачки към тази цел, каза Мустафа.
Тя каза, че е била особено впечатлена от Военноморския координационен елемент във Варна и спомена построяването на патрулните кораби. По думите й съвместните учения стават все по-сложни.
Като пример за лидерство Херо Мустафа каза, че лидерите знаят също как да се учат от другите и да се изслушват взаимно.
Мустафа акцентира и върху киберсигурността. Тя коментира, че тя вече не е бойното поле на утрешния ден, а е фронтът на днешния ден. Посланикът даде примери с кибератаки и у нас.
Всички съюзници трябва да включат киберсигурността в стратегическото ни планиране. България показва лидерство и инициатива, посочи Мустафа, като открои новосъздаденото Командване за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана, което определи като жизненоважно за бъдещето и сигурността на страната.
oktavian
на 17.12.2021 в 08:40:09 #4Като са тръгнали разните сравнения, та ето и от мен: СССР фалира, Западът не! Варшавският договор се разпадна, НАТО се разшири! Руската рубла девалвира до непотребна хартийка, доларът остана световна валута! В бившите соцдържави комунистическите партии бяха забранени, в България комунистите само се пребоядисаха и си останаха същите! В бившите соцдържави приеха закони за лустрация, само в България, не! Резултатът за България е: най-бедната и корумпирана страна в ЕС!
Кастело Белведере
на 16.12.2021 в 22:23:55 #3Едно време голобради момчета задължително въдворени в казарми-затвори метяха плацове и ги лъжеха, че имало някаква армия, да служи на "великия" ссср срещу лошия и западащ Запад. Днес са доброволци и професионалисти, със сигурност много по-добре обучени и снабдени, да ни пазят от реваншизма и неофашизма на РФ. Имаме зад гърба си ЕС и сме много развити ,напреднали и спокойни като част от НАТО.
bgpluss
на 16.12.2021 в 21:50:27 #2Изработиха ни. И Горбачов навремето повече не искаше България до себе си.Предадоха ни. И американците ни взеха и ни обърнаха в колония. Единствените облагодетелствани от всичкото това безумие САЩ и НАТО е предателя Мони Пасито и неговото семейство! Те ще играят голф с помощниците на заместниците на сенаторите в Калифорния. Да са живи и здрави. Поне те ще живеят добре. Поне няколко от българите ще са ок.
vladislav-drozdov
на 16.12.2021 в 18:40:52 #1Според логиката на посланик Мустафа Тодор Живков е най-великият лидер предвид това, че от почти несъществуващи части направи индустриална държава. По същата логика от 1989 г. досега имаме само анти-лидери, които от цялото направиха куп дефектни части, от които никой досега не може да сглоби добре работеща машина ( всякакви реформатори и спасители в ръжта ). Що се касае до желанието ни да участвуваме в операции на НАТО защо даваха и дават мило и драго да не се проведе референдум по въпроса ? Засега членството ни в НАТО прилича на "тумба-лумба шикалка, няма полза никаква". О извинявам се, всъщност има - хранят се Мони Паси и атлантици - самодейци. А иначе самолетите си ги плащаме напред по високи цени, военната ни промишленост не се инвестира и е оставена на самотек. Общо взето Хамлетовския въпрос ТАТО или НАТО остава открит.